Ihmetyttää kovasti nyky-yhteiskunnan suhtautuminen henkirikoksiin. Kaiken takana on koulukiusaaminen. Kauhajoen tapahtumista ei ollut kulunut tuntiakaan, kun keskustelupalstoille alkoi sataa kirjoituksia, miten "tekijä oli varmasti koulukiusattu" jne. jne.
Ennen aikaan hulttioiden tekoihin oli syynä perheen köyhyys ja erityisesti lapsien tekosia seliteltiin isän juoppoudella. Vielä aikaisemmin rikokset pantiin sen piikkiin, että tekijä oli ns. "lehtolapsi". Muita syitä ei rikoksiin nähty.
Mihin maailma menee, jos jokaikiseen rikokseen löytyy noin yksinkertainen syy? Koska koulukiusaamista ei pystytä kitkemään pois ennen kuin vanhemmat ottavat kasvatusvastuun lapsistaan, tulemme näkemään näitä massamurhia yhä enenevässä määrin!
Eikö seuraavan nuoren Einsteinin motiiviksi voisi jo mainita huonot vanhemmat, jotka eivät ole hoitaneet sitä tehtävää, johon he lapsen alulle saattaessaan sitoutuivat?
Ennen aikaan hulttioiden tekoihin oli syynä perheen köyhyys ja erityisesti lapsien tekosia seliteltiin isän juoppoudella. Vielä aikaisemmin rikokset pantiin sen piikkiin, että tekijä oli ns. "lehtolapsi". Muita syitä ei rikoksiin nähty.
Mihin maailma menee, jos jokaikiseen rikokseen löytyy noin yksinkertainen syy? Koska koulukiusaamista ei pystytä kitkemään pois ennen kuin vanhemmat ottavat kasvatusvastuun lapsistaan, tulemme näkemään näitä massamurhia yhä enenevässä määrin!
Eikö seuraavan nuoren Einsteinin motiiviksi voisi jo mainita huonot vanhemmat, jotka eivät ole hoitaneet sitä tehtävää, johon he lapsen alulle saattaessaan sitoutuivat?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Meillä kuitenkin on tällä hetkellä tasan kaksi kouluampumista/joukkomurhaa, jotka voi erottaa selvästi muun sorttisista henkirikoksista mielestäni.
Niiden pohjalta on vedettävä johtopäätökset ja tutkia niitä jotta edes olisi jokin pohja tilanteen korjaamiseksi.
Eli niitä ei voi pistää rinnan vaikkapa humalaisten keskinäiseen rähinään jossa toinen puukotetaan, tms.
Molemissa kouluampumisissa on näköjään noussut samoja piirteitä esiin, joista yksi on koulukiusaaminen. Tältä pohjalta tarkastellen siis se kuuluu vahvasti tuohon kuvioon.
Tuskin kukaan kuitenkaan ajattelee että se olisi ainoa syy, tosin yksi johon pitäisi vieläkin tarkemmin pureutua sen pois kitkemiseen.
Osana varmasti myöskin kasvatusnäkökohdat, arvot joita lapsille opetetaan kotona ja koulussa, tai arvot joita heille ei opeteta mutta joita he omaksuvat muuten ympäristöstä.
Luettelo voisi olla ties kuinka pitkä, asioita jotka eivät muutu yhdessä yössä.
Mutta kyllä koulukiusaaminen on varmasti yksi varteenotettava asia.
Kieroonkasvaminen johtuu;
1. Vanhemmista
2. Raaoista nettipelimahdollisuuksista
3. TV-väkivallasta, tappaminen yees, porno kielletty ja rakastelu.
4. Kiihkeä elämänrytmi, kiire
5. Tyopaikan kasvaneet vaatimukset
,mitä olet kylväny.Elikkä ei ihmisen elo synyessään ole muuttunut miksikää....Lapsi kasvatetaan,tai kasvaa ilman vanhempiaan murhaajaksi.
Vastuu on aina KASVATTAJAN!!
On huvittavaa,miten nykypäivän Merkonomit ,yms ravattikaulaiset pikku nilkit mukamas tietävät jotain lastensa kasvatuksesta.
Miten he mukamas voisivat tietää,kun itsekkin ovat työpaikkakiusaajia joka vitun päivä työpaikallaan..
Totuushan on,että MAA nimeltä SUOMI omaa niin kieroutunutta kansaaa,ettei vastaavaa hevin löydä!!
Niin, ja kun politiikan huipullakin valehdellaan tv-ruudussa ihan pokkana asioita ja leuhkitaan tekemisillä, niin kyllä maa alkaa olla hunningolla. Poliisikin lähettää vääriä kuvia lehdistölle, kuvia manipuloidaan...eduskunta vaan nostaa 20% palkkojaan vuosittain, muut 2-6%...palkkaerot, ne ammattien suuret palkkaerot??? Työn arvostus, eiku kaikki Kiinaan, Vietnamiin, siellä osataan yhtähyvin siivota, tehrä rookoo, valmistaa lihapullii...tehtaita..paperii...
työpaikalla ylemmin koulutetut luulevat itsestään liikoja,niitten aivoilla pitäisi mennä tekemään välillä oikeeta työtä.
Samaten ihmetyttää ja miltei inhottaa se, miten sekä Auvinen että Saari tuotiin heti julkisuuteen kuvineen päivineen. Aivan kuin he olisivat olleet kansallissankareita, joiden naamat piti saattaa koko kansan nähtäviksi! Molempien lyhyttä elämää on käsitelty joka kantilta ja saatu seuraavat julkisuuden kipeät ressukat ihannoimaan sitä vääristynyttä kuvaa sankaruudesta, jonka nämä ovat kieroonkasvaneet nuoret miehet ovat luoneet.
Mielestäni tällaiset täysin mielipuoliset tappajat olisi pitänyt pitää täysin piilossa. Heidän tekemisistään ei olisi saanut tehdä numeroa, vaan käsitellä näitä tekoja - aivan niin kuin rikollisia tekoja tuleekin käsitellä. Päin vastoin kuten nyt tehdään, mediassa olisi pitänyt antaa kuva, että he ovat väärintekijöitä ja vastuunpakoilijoita, joita kaikkien tulee syyllistää ja joista tulee ajatella vain pahaa. Näin olisi seuraaville kandidaateille luotu kuva, ettei tuollaiset teot ehkä olekaan miehekkäitä ja ihailtuja!
Jos olet itse syyllistynyt koulukiusaamiseen, niin kärvistele syyllisyyden tuskassasi. Tulet luultavasti myös kuoltuasi palamaan Helvetin tulessa.
Ei kukaan ihminen katkeroidu tuolla tavoin, ellei joudu nöyryytetyksi kerta toisensa jälkeen, ilman että saa keneltäkään tukea. Koulukiusaamisen salliminen sen tunnistaessa on pahimman luokan rikos.
Ensimmäinen asia, joka pitäisi nyt tehdä, on käynnistää erityinen koulukisaus-ohjelma, joka opettaisi lapsille erilaisuuden hyväksymistä normaalina asiana. Tavoitteena nollatoleranssi kiusaamisessa.
"Ei kukaan ihminen katkeroidu tuolla tavoin, ellei joudu nöyryytetyksi kerta toisensa jälkeen, ilman että saa keneltäkään tukea."
Pelkästäänkö koulukiusaaminen? Vai löytyisikö syyt syvemmältä?
Jälkimaininkeja Kauhajoen tapahtumille.
Suomen kansa voi huonosti, etenkin nuoret (ilman elämänkokemuksen tuomaa ymmärtämistä) ja pojille tämä nykyisyys on kuin askel kohti sukupuuttoa.
Yksi syyllinen on peruskoulu joka on rakennettu palvelemaan kilttejä tyttöjä. (sinänsä tytöille ihan ok)
Testosteroni on miesten hormoni. Sen vaikutus on miehinen, kilpailuvietti, fyysinen voimakkuus, lauman puolustaminen jne.
Kuinka asia ymmärretään tänään?
Naiset ja terapeuttitädit yrittävät kaikin keinoin tukahduttaa tämän vuosituhansien ajan kehittyneen evoluution. (agressiivinen käyttäytyminen antaa usein diagnoosin ADHD) vaikka kuitenkin usein kyse on nuorenmiehen normaalista käytöksestä. Olemme niin täynnä tätä naisten ajamaa tasa-arvoa että emme ymmärrä enää naisten ja miesten eroa. Se on paljon muutakin kuin pimppi ja pippeli.
1. Kuka muistaa nuoruudestaan tuhotut räksän pesät, siivettömät kärpäset, jalattomat paarmat ym?
2. Kuka muistaa nuoruudestaan nuket, kotisleikit ym?
Entäpä sitten,,
päiväkotien henkilökunta on pääasiassa naisia, opettajat ovat suurimmalta osalta naisia, ja ne perheet joissa on vain yksi huoltaja, on usein nainen.
Naisilla on pehmeät arvot ja hyvä niin, mutta palveleeko se yksin poikia?
Koko nuoruus hameväen ohjauksessa..
Mitä seuraa kun sukupuolen ohjaama vietti tuhotaan? Eihän tytöistäkään yritetä muokata raavaita miehiä.
Herätkää miehet puolustamaan sukupuoltanne edustavia lapsia, ”tosinainen” kiinnostuu vain ”tosimiehestä”, siitä laumanpuolustajasta, uskokaa oikeasti tämä!
T: Naisnäkökulma asialle
Entä jos on sekä kiusattu etä ollut kiusaaja, joutuuko silloinkin helvetin liekkeihin?