Terve sielu terveessä

Häiriköt hyvät, menkää ulos raittiiseen ulkoilmaan ja harrastakaa liikuntaa tai mitä tahansa järkevää aktiviteettia, muutakin kuin tietokonepäätteen äärellä naputtelua. Näillä palstoilla näköjään ihmiset ovat sekaisin ja sen kyllä huomaa!
4402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

käynkin aina välillä täällä piipahtamassa. Pieni visiitti palauttaa aina mieleen että kuinka hyvin itsellä asiat on ja jos ei muuta niin onnelliseksi täällä ainakin tulee, saa melkeinpä välillä nauraa itsensä hengiltä. :) Jonku epäonni on kai sitten jonkun onni.

;)

Äänestä

...terveissä ruumissa, hyvässäkuntoisessa kropassa ja jopa sairaissakin sellaisissa.
Eikä se täällä sekoileminenkaan ole aina sairaan sielun merkki. Sillä vaikka täällä aika paljon kyllä noita kaikenlaisia koheltajia ja häiriköitä onkin niin ei ne kaikki varmaankaan ole ihan toisten kiusaksi liikenteessä.

Mietipä itse hetki ensinnäkin sitä, että jokaisessa tervesieluisessa aikuisessahan on olemassa se sisäinen pieni lapsi, eikä sanonnan mukaan lapsi ole terve jos se ei leiki. Ja siksihän varmaan jokaisesta aikuisesta onlisi löydyttävä edes jonkinlaista leikkimielisyyttä.

Ja sitten ajattele sitä, mitä ihastuminen, rakastuminen ja ikävöiminen saati sitten suru, murhe tai järjetön kaipuu voi saada ihmisen tekemään? Sillä ei se varmasti ole terve sielu se sielu, joka ei jotain tunteidensa eteen tee tai niitä jollakin tavalla käy läpi vaan pelkällä liikunnalla tai järkevällä aktiviteetilla vain tukahduttaa tunnepuolen asiat pohtimatta niitä edes täällä "ääneen" jollekin jos ei muualla sitä tehdä voi. Vaikka kyllä myöntää täytyy, että neuvosi ei pahasta ole varmasti niille liian paljon koneella pyöriville tosiaankaan.

Äänestä
  • mutta tarkoitin tuota yhtä, joka kirjoittelee saatanaan ja rahaan liittyviä juttuja joka palstalle.

    Äänestä

Liikkuminen on se yksi tapa pitää yhtä osa aluetta "puhtaana" terveenä. Niin on suihkussa käyminenkin. Mutta oleppa pelkästään suihkussa vaikkapa 6 h päivässä?

Tarvitaan muutakin, ja siksi on hyvä kai hoitaa tasaiseti kaikkia ominaisuuksia kokonaisuutena.

Chatti ja netti sitä ei tee, tapa miten hoitaa kokonaisuutta voi olla hyvinkin monipuolista ja siihen mahtuu niin ulko kuin sisäilmaakin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruumissa. kirjoitti:

Häiriköt hyvät, menkää ulos raittiiseen ulkoilmaan ja harrastakaa liikuntaa tai mitä tahansa järkevää aktiviteettia, muutakin kuin tietokonepäätteen äärellä naputtelua. Näillä palstoilla näköjään ihmiset ovat sekaisin ja sen kyllä huomaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu