Oleme käyttäneet imetysapulaitteistoa koska emme halua antaa pulloa. Imetysapulaittossa toinen (mieheni pitää pulloa korkealla) Pullosta tulee kapea letku joa teipataan puolivälissä rintaa ja letkun pää laitetaan imijän suuntakaosaan. Kun vauva imee rintaa, niin maitoa tulee pullosta, vaikka omaa maitoa ei tule. Tähän on ohjeet imetyssivuilla.
Mieheni käy töissä ja on kamalan väsynyt seisomaan monta untia yöllä pitämässä pulloa korkealla. Kädet puutuu. Ja sai nukutuksi vain 2 t pe-yöllä. Mieheni on kuitenkin ymmärtävä ja tietää että emme luovuta luoomumaidosta kun sitä taas tulee ja vastiketta annamme vain imetysapulaitteella ettei vauva opi pullolle. Eikä sitä voi tappaa nälkäänkään.
Anoppi haittaa tätä nyt. Hän ei ymmärrä kun poikansa joutuu seisomaan kaikki yöt imetysapullaitteiston pulloa pidellen korkealla vaikka käy töissä. Anoppi jaksoi seisoa vain 10 min eikäymmärrä miksei anneta suoraan pullosta vaan pitää olla seisova mies pullotelineenä, letkut, teipit jne.
Mutta pääasia
Mieheni käy töissä ja on kamalan väsynyt seisomaan monta untia yöllä pitämässä pulloa korkealla. Kädet puutuu. Ja sai nukutuksi vain 2 t pe-yöllä. Mieheni on kuitenkin ymmärtävä ja tietää että emme luovuta luoomumaidosta kun sitä taas tulee ja vastiketta annamme vain imetysapulaitteella ettei vauva opi pullolle. Eikä sitä voi tappaa nälkäänkään.
Anoppi haittaa tätä nyt. Hän ei ymmärrä kun poikansa joutuu seisomaan kaikki yöt imetysapullaitteiston pulloa pidellen korkealla vaikka käy töissä. Anoppi jaksoi seisoa vain 10 min eikäymmärrä miksei anneta suoraan pullosta vaan pitää olla seisova mies pullotelineenä, letkut, teipit jne.
Mutta pääasia
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi sen miehen pitää seisoa kaikki yöt... en yhtään ihmettele, että anoppi ihmettelee... Mikähän se pääasia on... jäin miettimään.
Eikö tuo pullon korkealla pysyminen onnistuisi muulla tavalla kuin niin, että miehen täytyy olla telineenä. Ei kai sen sentään niin korkealla täydy olla, kunhan on korkeammalla kuin letkun toinen pää?
vitsi? Ei kai nyt miehen tarvitse valvoa kaikki yöt pullotelineenä??? Laita pullo vaikka muovipussiin, sen pohjaan sopivan kokoinen reikä ja ripusta pussi hyllynreunaan. Tai kehittele joku lankaviritys, verkkokassi, tms... Vaihtoehtoja on kymmeniä ja kaikki ovat järkevämpiä kuin tuo teidän systeemi...jos nyt olit edes tosissasi etkä provoillut!
olen aivan samaa mieltä, oiskohan ollu läppä siis vitsi?
No et ole tosissasi! Ottakaa nyt ihmeessä edes vähintään nippu kunnon valokuvia, että voitte sitten vanhoina nauraa itsenne kipeiksi!
Et kai ihan tosissasi usko, että suhde lapseesi olisi yhtään pienempi, jos antaisit hänelle maidon reilusti pullosta? Sylihän se läheisyys on, ei pelkkä imetys. Ja tuollaisella valheella aloitat sitten yhden ihmisen elämän???? Kuvitteletko, että olet parempi äiti, kun huijaat lastasi ihan eka päivistä alkaen ja teet vielä miehestäsikin (teitysti hänen suostumuksellaan) täysin naurettavan? Voi pyhä yksinkertaisuus.....
Mikä hemmetti teitä oikein ihan oikeasti vaivaa??
Ja miten ajattelit, että miehesi ihan oikeasti jaksaa (tai kai hän nyt pelkästään tuolla lammasmaisuudellaan) kun yöt seisoo pullotelineenä? Ei taida ihan kaikki kyytiläiset olla kanootissa teillä kummallakaan.
Mutta vitsinä tuo juttu oli tosi loistava. Ota oikein videolle ja laita pätkä Youtubeen, että näkisin oikein käytännössä, miten tuo homma toimii ja ennen kaikkea, onko se yhtä hupaisaa kuin mitä sieluni silmin näen....
Imetysapulaitteen hyvä puolihan on se, että siinä lapsi saa maidon sieltä "normaalista lähteestä", ja rinta saa stimulaatiota, mikä edesauttaa maidontuotannon ylläpitämistä/ maidon määrän lisäämistä. Se, maito mitä lapsi saa pullosta, on aina pois rinnalla olo ajasta, jolloin rinnat saa viestin, että maidontuontantoa tulee vähentää. Rinnat kun tuottaa sen verran maitoa mitä sitä "tilataan".
Ensireaktio on, että tämä ei voi ola totta. Mutta jos tämä kuitenkin on totta, niin nyt järki käteen. Te molemmat väsytte totaalisesti, jos jatkatte tuohon malliin. Ja väsyneet vanhemat eivät jaksa pitää huolta itsestään ja toisistaan ja ennenkaikkea lapsestaan.
Jos tuo systeemi muuten toimii, niin käyttäkää ihmeessä, mutta pullolle on kehiteltävä jokin muu pidin kuin ihminen. Edellisissä viesteissä tuli ihan kelpo vinkkejä, joten en ala toistamaan niitä.
Imetys on hieno juttu ja todella kätevä keino ruokkia lapsonen. Mutta ei se niin ylivertainen ole, että sen vuoksi kannattaisi polttaa itsensä loppuun. Jos imetys syystä tai toisesta ei onnistu, niin korvikemaito ja pullot käyttöön ja hyvällä omallatunnolla käyttämään niitä vauvan syöttämisessä. Rauhallinen mieli, levännyt äiti, lämmin syli, rakkautta ja lämmintä maitoa. Siinäpä se - tulee maito sitten tissistä tai pullosta.
Terveisin kolmen äiti, jolla kaksi imetettyä lasta ja yksi, joka sai eväänsä pullosta.
Meillä isoisä ja mieheni tekivät imetysapulaitteston pullolle telineen. Teline on teleskooppinen pilari, jonka korkeutta voi säätää nostamalla toinen toisensa sisällä olevia putkia. Pullo on kiinnitetty ylimpään putkeen. telineen alin osa makaa neliömäisen levyn päällä (60 cm kertaa 60 cm) ja sen alla on neljä pyörää. Varsin masiivinen laitos mutta imetys on tärkeää. Tässä tarvitaan miestä kuljettamaan laite ja täyttämään pullo ja sitomaan se ylös, muttei tartte seistä koko yötä.