nettiasunto vai oikotie

suositumpi

kumpaan laittaisi asunnon myynti ilmoituksen.

6

8038

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei mitään epäilystä

      Kyllähän Oikotie painii aivan täysin eri sarjassa kuin joku Nettiasunto (olen etsinyt asuntoa kohta puoli vuotta enkä ollut ikinä tuollaisesta Nettiasunnosta kuullutkaan; kävin katsomassa ja todella onnettomalta kyhäelmältä näyttää).

      Tarjonta on Oikotiellä monikymmenkertainen, ja kävijämäärät samoin.

      • muori

        myin Nettiasunnon kautta oman kämppäni alle viikossa. En tiedä oliko foorumilla tässä tapauksessa merkitystä. Ei mitään valittamista ainakaan.


    • lailla sama

      Se on melko lailla sama kumpaanko pistää. Yhtä pitkät on myyntiajat koska asuntokauppa on ollut jo vuoden käytännössä pysähtynyt.

      Tämän vuoden ensimmäisen vuosipuoliskon 100:sta myyntiintulleesta asunnosta on 6kk aikana myyty 3kpl. Se on 0.5% myytävistä asunnoista.

      Itse hain myyntiin vauhtia hinnalla. Katsoin mitä muut alueella maksavat ja pistin 30% alemman hinnan. Sillä takaa nopean myynnin sekä minimaalisen vastuun mahdollisista löydöksistä.

      Ensin tuli paljon puhelinsoittoja tyyliin "onko se purkukunnossa" "mikä siinä on vikana" "paljonko menee remonttiin". Mutta kun ensimmäinen katsoja tuli, se nukui yön yli ja aamulla klo 6.00 laittoin sähköpostia että ostaa. Eikä ole vieläkään katunut. Sanoi että päivä päivältä kauppa tuntuu paremmalta.

      No, itse sain sen 30% vähemmän kuin muut. Mutta minulla on nyt se raha tilillä ja hinnat kun tulevat kuitenkin laskemaan seuraavat kolme vuotta, niin sitä ei kun odotellaan...

      • muka

        Miten muka sun vastuu on minimaalinen jos myyt halvemmalla?Siis jos jotain kosteusvauriota tulisi ilmi.Eikö viat joista vetäytyy vastuusta pitäisi olla jo tiedossa jotta voidaan kirjoittaa kauppakirjaan. Jollei sitten ihan purkukuntoisena myydä.

        Miten tiedät kuinka monta asuntoa on myyty ensimmäisen vuosipuoliskon aikana?


    • videot

      mutta uskon, että kauppaa nopeutti selvästi teettämäni asuntoesittelyvideo.

      Asiakkaita tuli kaukaakin katsomaan ja kehuivat, että ei olis muuten lähtenyt ajeleen, mutta video näytti tärkeimmät kohdat alkuun.

    • kokeile www.finnportal.com se on uusi portaali ja näytti hyvältä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      354
      2834
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1559
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1380
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      1078
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      1007
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      28
      978
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      943
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      918
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      908
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      849
    Aihe