Kuntavaalit 2008

Täällä Suomi24:sella kun tuntuu olevan näkemystä vähän joka asiaan ja voimakkaita mielipiteitä asiasta jos toisesta, niin avataas tänne vaalikeskustelu.

Mites arvelette vaaleissa käyvän? Jatkaako samat naamat valtuustossa kuin ennenkin vai nouseeko sinne uusia nimiä?

Entä muuttuuko se päätöksenteko uuden valtuuston myötä vai jatkuuko kaikki entistä rataa?

Onko pieksämäkeläisillä ehdokkailla www-sivuja? Jotain mistä saisi irti muutakin kuin nimen, ammatin ja äänestysnumeron?
7540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Varjovaalien kärkiviisikko ei sano yhtikäs mitään... ketä noi on?

    Äänestä

Mielestäni valtuustoon pitäisi saada enemmän nuoria. Ikähaarukka 18-35 v. Tosi hieno juttu, että Pistolla on jo kummivaltuutetut, mutta olisi myös hieno homma, jos itse valtuustossa istuisi nuortapolvea edustavia ihmisiä.

Itse olen katsellut STTK-opiskelijoiden edustajaa, joka on koti-isä, opiskelija ja aktiivinen ay-henkilö... Ainakin STTK-opiskelijoilla on hyvät vaalitavoitteet, joten siltä osin voisi olla hyvä ehdokas.

Saakohan tuo kahvipakettien jako ihmisiä liikkelle, mitä luulette? Voisi ainakin kuvitella, että kun kaupunki satsaa noinkin hyvin, niin kyllä siitä jotain tulosta odottaisi tulevan!

Äänestä
  • Jos on, niin ittekin olen häneen tutustunut. Kävin juttelemassa, kun olivat cittarin edessä viime viikolla...

    Ihan tuo vaikutti mielenkiintoiselta, ja ainakin ajamansa asiat ovat mulle tärkeitä. Lapsiperheiden hyvinvointi ja nuorison sekä opiskelijoiden samoin.

    Mikähän sen numero on, kun sitä en ole vielä tullut ettineeksi?

    Äänestä

  • Eihän pennut vielä osaa kaupungin asioita hoitaa ymmärtäähän toi jo sokee ilman keppiäkin.

    Äänestä

Kotisivut olis jos olisi aikaa tehdä sellaisia, mutta kun ammattikorkea (sekä opiskelu, että opiskelijaedustus) vie kaiken ajan niin ei kerkeä. Vaalityötäkään ei kerkeä tekemään kunnolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keskustelu kirjoitti:

Täällä Suomi24:sella kun tuntuu olevan näkemystä vähän joka asiaan ja voimakkaita mielipiteitä asiasta jos toisesta, niin avataas tänne vaalikeskustelu.

Mites arvelette vaaleissa käyvän? Jatkaako samat naamat valtuustossa kuin ennenkin vai nouseeko sinne uusia nimiä?

Entä muuttuuko se päätöksenteko uuden valtuuston myötä vai jatkuuko kaikki entistä rataa?

Onko pieksämäkeläisillä ehdokkailla www-sivuja? Jotain mistä saisi irti muutakin kuin nimen, ammatin ja äänestysnumeron?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu