Hebrealaiskirjeessä sanotaan:
6:4. "Sillä se on mahdotoin, että ne, jotka kerran valaistus ovat, ja sitä taivaallista lahjaa maistaneet, ja ovat Pyhästä Hengestä osallisiksi tulleet,
5. Ja maistaneet Jumalan hyvää sanaa, ja tulevaisen maailman voimaa,
6. Jos he lankeevat pois, että he vasta-uudesta parannukseen uudistettaisiin, jotka toistamiseen itsellensä Jumalan Pojan ristiinnaulitsevat ja pilkkana pitävät".
Weha: "Tässä puhutaan, että evankeliumia voi maistaa. Jeesus sanoo:
Joh.6:35. "Jesus sanoi heille: minä olen elämän leipä: joka tulee minun tyköni, ei hän suinkaan isoo, ja joka uskoo minun päälleni, ei hän koskaan janoo".
Weha: "Raamattu opettaa, että Jumalan lapsi omistaa pelastuksen ja Jeesuksen nimessä ja veressä on kaikki synnit anteeksi, kun on nyt uskomassa ja halu uskoa". Uskomisen asia on myös henkilökohtainen asia, eikä juuri tätä asiaa, voi muut arvostella".
Pyhän Hengen pilkka, on taas sitä, että on pilkannut armon Henkeä, eikä välitä armosta. Sitten on opetettu, että taas jos kantaa huolta synnistä ja murehtii, niin ei ole syyllistynyt Pyhän Hengen pilkkaan. Näin seuroissa hiljan opetettiin.
Maistamisesta
3
288
Vastaukset
- älä pilaa
Tämä raamatunpaikka puhuu uskossa heilumisesta, kuten sinä valitettavasti teet. Ei niin, että uskoa voi ikäänkuin kokeilla, tai sitten luopua siitä vähäksi aikaa jonkin lihalle mieluisen asian tähden, ja ajatella että teenpä parannuksen taas sitten uudestaan. Se ei ole samaa kuin uskossa lankeaminen ja jälleen nouseminen, sitä tapahtuu kristitylle jatkuvasti.
Uskomisen asia on todella henkilökohtainen eikä sitä muut voi arvostella, siinä sinä olet oikeassa.Vain Jumala näkee sydämeen ja tietää, kuka uskoo Hänen päällensä,ei kukaan ihminen. Siksipä meidän kenenkään ei tule asettaa toistemme uskoa kyseenalaiseksi.
Pyhän Hengen pilkka on niin suuri ja laaja asia,ettei sitä voi parilla rivillä kuitata.luopumisesta: 6. "mutta luopuneet uskostaan". kohta sanoo selvästi.
...ja nyt sitten mollaat minua? ja että pilaan Raamatun kohdan?
Pyhän Hengen pilkka on toki tärkeä asia sekin, mutta voidaan lyhyestikkin kertoa, kuten pyhä apostoli tässä tekeekin.
1.kor.10:12. "Sentähden joka luulee seisovansa, katsokaan, ettei hän lankee".
- sinua, matti-
nykäsälyllä varustettua hyypiötä riivaa? Tehtailet aloituksia. Kuvittelet olevasi apostoli. Ei jokaisella uskovaisella ole kykyä eikä edes valtuuksia apostoloida. Kuivatat itsesi, nolaat uskovaiset, olet pelle. Pysy vain pois palstoilta ja usko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2486429Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965976Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai215537Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214283Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433533Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233056Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82512Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2692484- 1372333