Olen seurannut tämän palstan keskusteluja yleiseen kasvatustieteeseen liittyen, ja on käynyt selväksi se että kyseistä tutkintoa ei arvosteta kovinkaan paljon koska se ei valmista mihinkän ammattiin, koulutusta vastaavaa työtä on vaikea saada ja muuta vastaavaa. Ongelmana kuitenkin on se, että yleinen kasvatustiede sattuu olemaan yksi niistä todella harvoista aloista johon voisin kuvitella hakevani. Toinen on sosiaalityö, mutta sekin on aika epävarma.
Opettajaksi en haluaisi, mutta kasvatustieteet yleisemmin kiinnostaa.
Nyt kaipaisin neuvoja teiltä kokeneemmilta ja viisaammilta, kannattaako hakea opiskelemaan jotain sellaista minkä arvostus ja työtilanne on niin huono kun täällä annetaan ymmärtää, vai pitäisikö suosiolla vain haudata koko ajatus ja yrittää keksiä jotain muuta? Olen ihan hukassa.
Mitä tehdä?
4
606
Vastaukset
- opiskelijatar
Kyllä kannattaa. Jos luet esimerkiksi kasvatustiedettä pääaineena ja luet laudaturiin asti myös sosiaalityötä sivuaineena, koulukuraattorin tai vastaavan hommat ovat hyvä vaihtoehto.
Oikeastaan yleinen kasvatustiede on siitä erittäin hyvä, että koska se ei purista sinua tiettyyn ammattiin, vaihtoehtoja urapolulle on todella paljon. Kasvatustieteen maisterina voit hakea mitä erilaisempia töitä, ja sivuaineena sosiaalityö ei ole lainkaan huono vaihtoehto.- dilemma..
Kiitos kannustuksesta! Olin jo melkein heittänyt menemään koko ajatuksen kasvatustieteistä kun tosiaan luin keskusteluja mitä tällä palstalla on käyty. Kuulisin mielellään lisää mielipiteitä ja näkemyksiä aiheesta jos jollain on sanottavaa.
- Repo1234
Moi,
itse en oikein ymmärrä mitä tarkoitat yleisen kasvatustieteen koulutuksen heikolla arvostuksella (en tosin ole seurannut palstaa että mitä täällä on keskusteltu). Itse olen valmistunut yleisestä kasvatustieteestä, ja ainakin itsellä ei ole ikinä ollut ongelmia esimerkiksi työn saannin kanssa, eikä kyllä tietääkseni muillakaan kurssikavereillani. Ja jos nyt puhutaan ihan työttymyysluvuista, niin hurjan pientähän tuo yleisen kasvatustieteen maistereiden työttymyys on. Ja en ole varma että kannattaako varman päälle pelaaminen - lue mitä kiinnostaa, valitse sopivat sivuaineet jne. niin kyllä varmasti myös itseäsi kiinnostavia töitä löytyy.- Jacl
Itse ainakin näin muutama vuosi takaperin sellaiset tilastot, että säikähdin. Lähdettä en muista, mutta niissä osoitettiin, että yleisestä kasvatustieteestä/aikuiskasvatuksesta valmistuneet maisterit tyällistyvät kaikista maistereista huonoiten. Tämän vuoksi itse päädyin pääaineilemaan kirjallisuusainetta ja minusta tulee äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja. Yleinen kasvatustiede on kuitenkin suurin kiinnostuksen kohteeni. Vieläkin minua vaivaa, etten hakenut kasvatustieteen pääaineopiskelijaksi.
Ymmärrän hyvin aloittajan tuntemukset. Omalla asenteella on kuitenkin valtava merkitys työllistymisen kannalta. Näkisin, että itselle mieluisan aineen opiskelu on ensisijaista. Pääaine ei kuitenkaan määritä koko tutkintoa, vaan sivuaineillakin on painoarvoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37812521Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2665478Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2223999Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2452883Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov192040Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191874Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina166934Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273915No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74812Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59766