Poliisin huume ja laittoman asekaupan tutkimukset käyvät kuumina. Niin kuumina että isoinmatkin pamput pelkäävät luurankojensa paljastuvan. Samassa eräällä pääliköllä välähtää. Annetaan/ohjataan eräs tarkoitukseen sopiva henkilö tekemään massamurha. Näin saadaan aikaa peitellä jäljet ja korjata virheet. Kaikki meni muuten ok mutta medianperkele äkkäsi turhan äkisti epäselvyydet poliisin toiminnassa. No onneksi eihän meillä suomessa sentään tälläistä : )
Salaliittoteoria
Teoria se tämäkin
7336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tosin kaikennäköisiä vainoharhaisia kuvittelijoita löytyy.
Hieno homma, että ihmiset funtsivat näitä juttuaja.
Oma nimimerkkini on nimenomaan tarkoitettu vain vitsiksi ja herätykseksi.
"Entäpä jos asiat olisikin näin" ?
Kansalaisten kuitenkin kannattaa olla valveutuneita ja muutenkin vahtia viranomaisten rehvastelua verorahoilla.
Kerron teille unen minkä näin:
"...kävelen ja näen rekan minkä perävaunu tulee päin minua. Olenkin bussissa. Vierelläni verinen, aiemmin niin tärkeänä kännykkään puhunut täti itkee, huomaan että kaikki ovat kuolleet. Minäkin. Sitten siirryn rekkakuskin hahmoon. Olen juuri vetänyt makkaraperunat ja vittu kun nukuttaa.....katos kun tuo perävaunu viskoo...mitä vittua tuo bussi ajelee tien reunalla.... mä painan kaasua...!
Sitten se uni loppui ja mä pääsin rekkamiesten taivaaseen missä naiset ovat Micheln-ukon näköisiä pullukoita saan rypäleitä muuallakin kuin perseessä.
Nyt tämä polo Paateroinen on ruvennut räksyttämään
syyttäjiä poliisien huumetutkinnoista.
Käyttäisi välillä aikaansa poliisien harjoittamaan
lisätöinään tekemään asekauppaan.
Mutta valitettavasti ei taida Paateroisen rahkeet
riittää.
jep kattelin tossa äsken ajakohaisen kakkosen jonku vanhan jakson missä oli poliisien laittomista asekaupoista. omistavat ja ovat töissä aseliikkeissä tuovat sarjatuliase kopioita suomeen ja myötävät jopa luvat näihin laittomiin aseisiin. äsken oli linkki siihen ohjelmaan. taidettiin poistaa
Luvan myöntänyt ja Saarta kuulustellut rikoskomisario on sairaslomalla. Huumepoliiseja kun epäiltiin lähtivät he sairaslomalle. Liikkuvan poliisin päällikköa kun arvosteltiin muutama vuosia sitten, sama juttu, sairaslomalle.
Taitavat olla väärällä alalla jos heti kun painetta alkaa tulemaan ollaan itkemässä sairaslomaa. Yksityisellä puolella työnantaja ei kauaa tuollaista katsoisi, toisiin tehtäviin siirto tai kenkää tulisi, se on saletti!
Tuttu juttu, kun poliisi kuullutelee sinua jostakin ja haluat sitten saada siitä syyttämättäjättämispäätöksen kyseinen poliisi on joko siirretty toiseen piiriin tai sairalomilla.
Alussa 2v. sitten olin niin tyhmä, että kerroin kytille jo puhelimessa missä olin "ns. tekohetkellä". Nyt en vastaa tuntemattomiin numeroihin ollenkaan ja kyttien soittaessa en suostu kertomaan mitään. Kuuluustelut pyrin nauhoittamaan - aina siihen ei saa lupaa ja kuullustelu pöytäkirjankan saa lukea HUOLELLA ja vasta sitten allekirjoittaa. Lue muuten jokainen uusi tuloste, koska niissä vaihtuu muutakin kuin sovittu kohta!!!Minulla on ollut suuria ongelmia, kun edes oikeutieteenkandi ei ole kelvannut aina kytille kuullutelutodistajaksi ja kytät todella pelkäävät videonauhoituksia kuullusteluista ja siksi harva kyttä antaa nauhoittaa sen kun hän ja hänen kuullutelua "todistava" kollegansa uhkailee. Kyllä vaihtuvuus on nyt ollut tässä poliisipiirissä suuri, kun on tullut ikävää materiaalia äänitetyistä puheluista ja videoita....
En ihan näin kovaan teoriaan usko, mutta hyvin monenlaiset kuviot ovat suomessa mahdollisia.
Joku oli heittänyt kehiin yhdistelmän, Mikko Paatero, Anne Holmlund sekä hänen erityisavustaja Sami Paatero.
En mahda mitään että tuo yhdistelmä haisee hirvittävän pahalle rakenteellisen korruption mallimaassa, Suomessa!