mihinkä hävisi kristillisten yksi ehdokas? Olisin mieluusti äänestänyt häntä. Pakoon kylmää maailmaa.
Kappas vaan
nongrata
91221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vetäyty pois.Voihan sitä tulla sairaaksikin esim.
toiselle paikkakunnalle WL:n olleen jutun mukaan.
Mikäli tämä nyt pois muuttanut ehdokas olisi pysynyt ehdokkaana olisi Kristillisdemokraateilla ollut riittävästi valinnanvaraa ehdokkaissaan. Tekisipä mieli sanoa Sosiaalidemokraattien entistä vaalilausetta lainaten: "Seinät leveällä ja katto korkealla". Tuohan tarkoittaa vapaasti mukaelleen sitä, että kaikki vaalikelpoiset henkilöt käyvät, joilla on edes teoreettinen mahdollisuus tuoda puolueelle (ja nimenomaan puolueelle) ääniä. Kristillisdemokraateillahan tuo ehdokaskirjo on todella laaja alkaen ammattipolitrukeista puolueloikkareiden kautta eläkeläismummoihin ja "elämäntapahihhuleihin".
Tässä viestiketjussa viitattu juuri talousrikoksesta kärjäjäoikeudessa tuomittu ex-yrittäjä jäi listoilta pois "viime metreillä" paikkakunnalta muuton vuoksi, joten hän ei ole enää laajentamassa valikoimaa. En tiedä olisiko ollut KD:lle kunniaksi, josko hänen mukana olonsa olisi tuonut lisä-ääniä KD:lle
Kuten kaikki hyvin tiedämme, tietyn ehdokaslistan tai vaaliliiton ehdokkaalle annettu äänihän parantaa myös koko ryhmittymän ehdokkaiden läpimenoa, vaikkei äänen saanut ehdokas itse läpi menisikään. Tosin mielestäni tämä belgialaisen D'hontin kehittelemä suhteellinen vaalitapa on huomattavasti parempi kuin puhdas lista- tai henkilövaalitapa.
Kd: listaa äänestäessäsi et tiedä, meneekö valtuustoon täydellinen HyväVeli ruumiillistuman esikuva Loikkari, vai tekopyhä hurskastelija tai täysin läpiliipattu ammattipolliitikko. SDP taas ei näytä pääsevän kanssa loikkareista eroon, eipä ole paljon annettavaa tällä salamaniskua odottavalla eläkeläisellä. Ainoa hyvä valopilkku on H..tunen! Kepun rasitteena on Kinnarin ikiliikkuja. Vasemmistoliitto pystyy hoitamaan isienperinnöllä ainoastaan koiraveron tasoisia asioita. Kokoomuksessa on vaarana tämä varjonyrkkeilijä Polliisi.
Tuossapa oli kiteytettynä D'hontin suhteellisen vaalitavan heikkoudet paikallistasolle tuotuna. Olemassaolevista iskeistä huolimatta jotakuta aion äänestää. Tuolla turvaan mielestäni itselleni oikeuden olla jotain mieltä kotikaupunkini asioista. Äänestämällä käytän nimittäin lain minulle antaman mahdollisuuden vaikuttaa kaupungin kehitykseen. Toki se ei ole se ainoa laillinen keino, mutta koko hallintohamme perustuu siihen.
Seuraavaksi hieman off-topic, niille joita vaalijärjestelmän edelleenkehittäminen kiinnostaa:
Jotta näiden HyvienVeljien, Kinnarin ikiliikkujien, KaikkienAlojenErikoisAsiantuntijaPoliisien, WanhojenWallankumouksellisten, ÄäriViherPiipertäjien ym pääsy valtuustoon voitaisiin estää, olisikos harkittava jokaiselle äänioikeutetuulle kahta ääntä: plus- ja miinusäänet. Homma perustuisi siihen, että jos jos valtuustoon olisi pyrkimässä ehdokas, jota et missään tapauksessa haluasi sinne, voisit antaa hänelle miinusäänesi, joka "kumoaisi" yhden ehdokkaalle annetun plusäänen. Plus- ja miinusäänien summan perusteella määräytyisi sekä vaaliliiton kokonaisäänimäärä sekä ehdokaskohtaiset vertausluvut.
Lopputulokset voisivat olla erittäin mielenkiintoisia: Joissain tapauksissa vaaliliiton nettoäänimäärä voisi olla negatiivinen, vaikka joillain yksittäisillä ehdokkailla nettoäänimäärä olisikin positiivinen. Tämä olisi mahdollista siten, että joku ehdokkaista keräisi huomattavan paljon miinusääniä. Olisipahan se ainakin oppia siitä, että suositut ehdokkaat ovat väärässä ryhmässä inhokin kanssa.
Samoin toki voisi käydä niin, että joku paljon miinusääniä kerännyt voisi teoriassa päästä läpi, jos ehdokaslistan muilla jäsenillä olisi mennyt hyvin.
Jos järjestelmä nyt olisi tämä, tietäisin helposti kenelle antaisin miinusääneni ja yllätys-yllätys plusääneni menisi samalle ryhmälle, mutta eri ehdokkaalle. Näin siis saisin edesautettua "oman" ehdokkaani läpimenoa, mutta turvattuani sen, ettei ääneni auta inhokkiani...
Toki tämän tekisi äänestystilanteen hieman vaikeammaksi samoin kuin ääntenlaskun. Todennäköisesti laskutapa vaikuttaisi myös ehdokasasetteluun, jolloin paljon keskustelua herättäviä ehdokkaita olisi pienoinen riski ottaa listalle mukaan olkoonkin, että he toisivat myös suurehkon määrän plusääniä listalleen. Luulenpa että tällaisia ehdokkaita Varkaudessa olisivat esim herrat Haapala, Koikkalainen, J Kärkkäinen ja K Kärkkäinen ja Rajamäki. Näiden lisäksi ei kannattaisi unohtaa riskiehdokkaina rouvia Manner ja Ropponen.
Mitenhän tätä voisi joskus "laboratorio-olosuhteissa" kokeilla?
Juuri noin! Äänestämässä käynti on tärkein! Tosiaan. Ehdokkaan valinta tosin useimmalle nykyiselle äänestäjälle perustuu mielleyhtymiin enemmän kuin tosiasiohin. Tutkimusten mukaan suomalaiset tietävät paremmin Tanja Karpelan tyttönimen, kuin nykyisen oikeusministerin.
Oikeusministeri on vihreitä edustava Tuija Brax
Tanja Karpelan entinen sukunimi oli Saarela, jota ennen hän oli Karpela ensimmäisen aviomiehensä mukaan ja tyttönimeltään hän oli Tanja Vienonen, jonka nimisenä hänet opittiin tuntemaan Miss Suomena joskus ammoin.
Olen kanssasi samaa mieltä siitä, että tuo tutkimustulos pitää paikkansa, mutta emmekös me itsekin mielikuvia viljele ja käytä mielleyhtymiä hyväksi :-) tässäkin viestittelyketjussa
tajuta tilanteen naiviuden. Itse en kyllä olisi kehdannut lähteä ehdolle ja vielä KD:n listoilta.
Kyllä se tytöt on niin , että Kd voittaa ja Demarit itkee. Ette te tytöt sille mitään mahda.
Kd jyrää ja siinä sivussa yks poliisi