Mitäs vaippoja suosittelisitta?

?????

elikkäs meillä 7kk ikäinen poju ja kestoiltu ollaan ahkeraan, paitsi yöllä ja pidemmillä kyläreissuilla kertikset käytössä. Taitaa meidän poju olla aikas kusiluikkari, eli aina o vaippa märkänä :)
Itse olen ommellut pojalle taskuvaippoja(, joissa minua tympäsee kun pissa tulee läpi, tarranauhan ompelista sekä etumus kostuu melko pian). imuna on harso.
toisekseen käytössä on harsoja (harsoja on monia: äitiyspakkauksen, prisman sekä mams-merkkisiä)erilaisilla imuilla ja pomminvarmoja kuoria, joista pidän erityisesti.

nyt kaipaisinkin apuanne ja päivitystä kestoiluun...
mikä olisi hyvä imu taskuvaippaan ja muita niksejä millä vaippa ei kostuisi niin pian.
toisekseen harsot meinaavat olla aika nafteja meidän raamikkaan pojan yllä, lantiomallia melkein jo:)
Ostin yhden semmoisen aio-vaipan, muttas taitaa tarvita isommat kuoret, kun tuli aika jämy pakkaus pojusta, heh.
kaipaisin teiltä semmoisia vaippaideoita mistä ei tulisi kamalan pötikkää ja hintakin pysyisi kohtuudessa.
Ja mikä oli ultrahyväimukykyistä materiaalia lisäimuun...mainostakaa...
onko kaikilla käytössä aio:t? harsoille lisää jatkoaikaa?

3

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ++++

      Yöksi suosittelen muotoon ommeltua sisävaippaa ja reilun kokoisia kuoria. Tarvittaessa lisäimua sekaan. Esim. Nunnukan univaippaa on kehuttu hyväksi yövaipaksi
      http://www.nunnukka.net/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=56
      Samoin ronja&Roopen tuplaläppää.
      http://www.ronjamaria.net/

      Harson kaveriksi suosittelen hamppua tai bambua.

      Pojalle kannattaa laittaa imut etupainotteisesti, koska vaippa kastuu eniten juuri siitä.

      Jos olet ostanut AIO-vaipan ja siihen tarvitaan kuori, on vaippa viallinen tai sitten sinua on hiujattu, eli myyty sisävaippa AIO:na. AIO vaippa on sellainen, jossa on imut ja kuori kiinni toisissaan.

      Reilun kokoisia vaippoja ja kuoria löytyy ainakin Hilivinksis-merkiltä.
      http://www.hilivinksis.com/

    • jotain vinkkiä..

      Meillä käytössä on aika pitkälti taskuvaipat yökäytössä. Sinne olen sujauttanut bambuimun, jossa kangasta taitaa olla n. 8-kertaisena. Lisäksi olen saattanut käyttää vielä flanellista boosteria.

      Hilivinksis-aio:t myös meillä kokeiltu, ihan huippuja, suosittelen! On läpät, ja lisäksi taskuun voi tunkea täytettä.

    • katsomassa

      tuolta tietokannoista:
      www.kestovaippainfo.fi

      Siellä kestoilijat kommentoi käyttämiään vaippojaan, löytyy varmaan osviittaa...
      Itse tsekkaan kommentit vaipasta, ennen kuin teen tarjouksia huutonetissä, josta olen huutanut paljon koekäyttöön eri merkkisiä kestoja, etsiessäni sitä täydellistä =)

      Yksi omista suosikeista on Drybeesin uusi (taskullinen) aio-malli, tähän mennessä ollut ainoa, joka on S-kokoisena istunut vastasyntyneellekin. (siis harsojen ja villisten lisäksi.)Mieskin tykkää, kun ei tarvi taitella harsoja...
      Ainoa miinus, ettei vielä ole tullut vastaan käytettynä, aio:t on kalliita hankkia uutena =(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      181
      4193
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      89
      2740
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      132
      2229
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      78
      2196
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2021
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      5
      2019
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      28
      1970
    8. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1793
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1793
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      83
      1777
    Aihe