Onko kokemuksia noista kevythirsi mökeistä 58 mm.
Miten hirsi käyttäytyny ajan myötä. Kannattaako vaiva vai laittaako vähä lisää että saa vaikka 70mm hirren. Löytyykö lisätietoa mistään ?
Miten hirsi käyttäytyny ajan myötä. Kannattaako vaiva vai laittaako vähä lisää että saa vaikka 70mm hirren. Löytyykö lisätietoa mistään ?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllähän parituumaisesta laudasta tehty mökki toimii esimerkiksi leikkimökissä tai muutaman neliön varastoissa ihna ok, mutta jos oikeaa kesämökkiä ollaan rakentamassa niin itse en alle neljätuumaista hirttä miettisi. Eli jos budjettirakentaminen tai jokin muu syy vaatii säästämään runkorakenteissa, niin siinä tapauksessa harkitsisin pitkästä tavarasta rakennettua villoitettua lautamökkiä vaihtoehdoksi.
Kyllähän ne päremökitkin pystyssä pysyy ja sateen pitää mutta jos kunnollista haluaa niin kannattaa satsata vähän vahvempaan.
Pitkästä tehty lautamökki on myös hyvä vaihtoehto.
58 mm 'hirrestä' voi hyvin tehdä oikean hirsimökin pienoismalleja suhteessa 1:5.
70mm tuplapontatusta hirrestä aitan (3,5x4m), jota tarkoitus käyttää majoitustilana. Kokemuksia ei valitettvasti vielä ole, mutta tuollaisessa pienessä rakennuksessa materiaalivahvuus on mielestäni hyvä. Olen kuullut että vastaavassa on yövytty jopa -15c. En tiedä paljonko sisällä oli lämpöä :). Itse laitoin lattiaan villat ja kattoon laitan eristyksen ensi kesänä, mutta kevythirret saavat hoidella seinien eristyksen, kunnes kantapään kautta itse totean riittävätkö niiden lämpöominaisuudet mihin.
..ja kumpikaan tämän paksuisista ei ole oikeaa hirttä jota voisi/kannattaisi mökin rakentamiseen käyttää. Kyllähän siellä tarkenee kun vaatetta laittaa päälle ja harakat on iloisia. Kannattaako lämmittää mökkiä ja päästää lämpö seinistä pihalle (näillä sähkön hinnoilla???). Tuollainen seinä ei eristä yhtään, se on todistettu monet kerrat.. Saunamökkiin vähintää 120 mm ja mökkiin 180 mm.
Varastojen ym rakennusten tekoon käy oikein hyvin.
Arvonsa tuntevat hirsitoimittajat lähtevät 95 mm hirrestä ylöspäin. Ohuemmista tulee huono ja niistä valitetaan niin paljon ettei kannata..
Tilattiin pikkusauna satamillisestä ja mökki satakaksiviitosesta, melkoisen tuskailun jälkeen. Nyt kun ollaan maksuissa voiton puolella ja energianhinnat nousussa ja talvikäyttökin arveltua tiiviimpää, niin mietityttää. Olisi pitänyt ottaa se pikkusauna siitä viisituumaisesta ja mökki 7-8-tuumaisesta. Ja ovet tuplina tai tuulikaapilla. - Nyt olisi ihan sama olisiko se hirsi maksanut jonkin tonnin enemmän, sillä ainakin myyntiarvo olisi vielä suurempi.
Massiivihirren pitää olla kerralla oikean paksuinen, sillä jos sitä lisäeristää talvikäyttöiseksi, niin lisäeristetyn on sitten oltava ympärivuoden lämmitettynä. Massiivihirsisenä kylmätalvehdittaminen on turvallisempaa kuin lisäeristettynä.
ainoastaan 3 tuumaista, eli 75mm. Ei ole nimimerkkiä kevythirsi....
onko paksumpi parempi kuin ohuempi.
Meillä mökkilaudat ostetaan ihan muuta käyttötarkoitusta varten ja taas muilla tavoilla pidetään emäntä tyytyväisenä.
Hyvin on kivien päälle 58mm "hirrestä" 35vuotta sitten rakennettu 25m2 mökki pysynyt ryhdissään ja muutenkin käyttökelpoinen aina -10 asteen pakkasille asti (reinot vaan jalkaan),peltikamiina ja sähkölämmitys.Kesäkausi venynyt 6-8kuukauteen sähkölämmityksen myötä.Mielestäni lattia,ikkunat,ovet,ja yläpohja kaipaisi eristeitä kylmää vastaan ennenkuin seinät.Uusi tulisi paksummasta hirrestä käytön lisääntyessä.Taas on reppu valmiina mökille lähtöä varten kunhan vaan töistä pääsee.
Kyllä näin on ja voi huoletta jättää kylmilleen, ei arka kosteudelle niin kuin "lautavilla" mökit.