Emconcor

just me

Onko kellään kokemuksia Emconcor nimisestä lääkkeestä? Itselleni määrättiin kyseisiä lääkkeitä migreenin estolääkkeeksi ja haluaisin tietää onko siitä ollut kenellekkään hyötyä?

7

6159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi pää

      Hei

      Käytän kyseistä lääkettä estolääkityksenä ja puree lujaa! Ilman ei viitsi enää olla, joten lyhyitä lopettamiskokeiluja lukuunottamatta olen käyttänyt joitakin vuosia yhteen menoon. Nekin migreenit mitä tulee ovat todella leiviä siis sitä luokka kuin muiden ihmisten päänsärky ( ei mene työkyky)Estolääkitys alkoi itselläni purra todella vasta noin kahden kuukauden käytön jälkeen, joten älä lopeta kokeilua turhan aikaisin. Myös ensimmäisinä viikkoina sivuoireet on aina melko vastenmieliset (puristuksen tunnetta rintakehässä ja huimausta), mutta ainakin itselläni ovat lakanneet. ps. kyseistä lääkettä saa todella edullisena rinnaislääkkeenä.

    • lähihoitsu

      itse sain myös emconcoria estolääkkeeksi migreeniin ja olen nyt syönyt sitä yli vuoden ajan. Mulle siitä On ollut hyötyä, ennen oli migreeni kerran tai useamminkin viikossa ja nyt tällä hetkellä ainoastaan n.kerran kuussa tai jos tulee useammin niin ei niin pahana.
      Kannattaa kysyä apteekista halvempia rinnakkaisvalmisteita. Itse syön tällä hetkellä Bisopralia, jossa on sama vaikuttava aine kun emconcorissa, mutta on vaan paaaaljon halvempi. Toivottavasti siitä on sullekin hyötyä!!! :)

    • Minna

      Käytin Emconcoria puoli vuotta. Migreenini on osittain kuukautiskierron mukainen. Helpotti hyvin, kipua vähemmän ja harvemmin. Nyt tuntuu, että kuurin loputtua pahenee taas....

    • on ...

      Verenpaineen hoitoon tarkoitettu verenpainelääke
      Vaikutus on sydämen ja verisuonten kautta
      Vuosikausia nautittuna kyseinen lääke sairastuttaa pikkuhiljaa kaikkia elimiä missä veri kulkee ja vaikutukset sitten niiden mukaiset

      mm. Pikku hiljaa ihminen vanhentuu, hidastuu, tulee kaikenlaista voimattomuutta ....
      Sydän ei tule toimeen ilman kys. lääkettä, sen pois jättäminen tuntuu sepelvaltimo-oireina ..
      Erektiokyky ja orgasminsaanti heikentyy (myös naisilla)

      Lääkärit eivät ota noita myöhemmin tulevia sivuoireita huomioon ja määräävät sitten niiden hoitamiseksi taas toista lääkettä ja kierre on valmis .....

      Hoitaminen on tosi taidetta, mutta
      on olemassa lääkkeitä jotka eivät vaikuta sydämen kautta

      • Benita

        Onko itselläsi kokemuksia emconcorista,tai mistä olet saannut noin pelottavia tietoja. Itse olen monta vuotta syönyt betasalpaajia mikä tuo Emconcorkin on, ja lääkäri sanoi ettei tule sivuvaikutuksia pidemmänkään ajan päälle. syön niitä sydämentykytyksiin ja rytmihäiriöihin, olen vaan huommannut että ne tehoavat myös hyvin migreenin.Odotan vastaukseesi!!!!


      • Salisbury
        Benita kirjoitti:

        Onko itselläsi kokemuksia emconcorista,tai mistä olet saannut noin pelottavia tietoja. Itse olen monta vuotta syönyt betasalpaajia mikä tuo Emconcorkin on, ja lääkäri sanoi ettei tule sivuvaikutuksia pidemmänkään ajan päälle. syön niitä sydämentykytyksiin ja rytmihäiriöihin, olen vaan huommannut että ne tehoavat myös hyvin migreenin.Odotan vastaukseesi!!!!

        Kokeiltu on estolääkityksenä erittäin vaikeaan migreeniin mutta eipä auttanut tämäkään. Olen kokeillut myös useita muita beetasalpaajia, epilepsialääkkeitä, lievästi rauhottavia, erilaisia kipulääkkeitä pieninä annoksina päivittäin.. Vähän olen alkanut jo uskoa, että toimivaa estolääkettä ei allekirjoittaneelle tule löytymäänkään. Myös kohtauslääkityksen kanssa on ollut melkoista probleemaa.

        Kyllä minäkin olen kuullut näistä pitkäaikaiskäytön sivuvaikutuksista. Suosittelisin kysymään suoraan omalta lääkäriltä rehellistä vastausta. Olen saanut kohtauslääkkeistäkin aikanaan niin monenlaisia mielipiteitä yleislääkäreiltä, että eipä kannata heti uskoa ensimmäistä lausuntoa. Neurologini sen sijaan antaa oikeaa tietoa ja tarvittaessa jopa näyttää tutkimustuloksia ja muuta faktaa.


      • plip plop

        Tuota tuota..................
        Lääkehän on beeta-salpaaja ja salpaa siis tiettyjä hermoimpulsseja. Ei suinkaan mene sydämmeen tai verisuoniin ja vaikuta sieltä. Salpaa siis hermosolujen toimintaa ja ihan kaikkialla ihmiskehossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      21
      2181
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      16
      2153
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      156
      1738
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      223
      1261
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      124
      1251
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1124
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1055
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      914
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      852
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      80
      843
    Aihe