Hei!
Eräällä tutkimuskurssilla luennoitsija kertoi, että tutkimuksen toistettavuuteen kuuluu, että tutkimus on voitava toistaa samaa aineistoa käyttäen. Mieleeni siis tuli kysymys eli kyllähän tieteen pelisääntöjen mukaan toista tutkijaa voi pyytää lähettää sähköpostitse käyttämänsä kyselylomake tai haastattelurunko. Gradua vääntävälle opiskelijalle haastattelurungon vääntäminen puhtaalta pöydältä on aikaa vievää, mutta jos on jokin mallitutkimus, niin olisi hyödyllistä hieman ottaa mallia aikaisemmista kysymyksistä. Toivottavasti ymmärrätte mitä ajan takaa. Sanokaapa kommentteja..
Käytetyn kyselylomakkeen pyytäminen
5
949
Vastaukset
- joku
kasvatustiedettä opiskeleva?
- gradun tekijä
Kauppatiedettä opiskellaan
- gradun tekijä
gradun tekijä kirjoitti:
Kauppatiedettä opiskellaan
ja ihan pääkaupunkiseudulla mutta opinnot on vähän jääny viime vuosina taka-alalle, työ jutut
- Professori
Oletko looseri? Saat tietysti käyttää aiemmin käytettyä kyselylomaketta, ellei se ole kaupallisesti suojattu.
Älä pyydä sitä valmiina aiemmalta käyttäjältä. Ajattele itse. Kirjoita se puhtaaksi omaan formattiisi. Nyt olet menossa siitä, mistä aita on matalin.
Vain onnettomat looserit toimivat kuvaamallasi tavalla. En ottaisi sinua töihin. - Älä keksi pyörää
Koska olet kauppatieteilijä, englannista kääntäminen ei liene ongelma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841679- 851212
- 1101113
- 66880
- 102861
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56808- 47721
- 36712
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47661- 33643