Nykyäänhän pikkuvauvojen vanhempien isovanhempien nimet on in. Haluaisitteko kertoa isovanhempienne nimiä, ja siihen perään lyhyesti kommentoida onko näistä nimistä joku jo käytössä omalla lapsellasi tai voisitko sitä harkita omalle lapsellesi?
Joskus kauan aikaa sitte täällä oli tämmöinen ketju, johon tuli paljon vastauksia ja keskustelua, ja sitä oli varsin mukava lukea ;)
Omat isovanhempani:
Ella Elisa
Fiina Laila Sisko
Paavo Villiam
Elo Aatos Aukusti
Omia lapsia minulla on 4. Heille omien isovanhempieni nimistä on siirtyneet Elisa, Villiam(=Viljami), Aukusti ja Fiina(=Josefiina). Myös mieheni isovanhempien nimiä on annetttu lapsillemme.
Joskus kauan aikaa sitte täällä oli tämmöinen ketju, johon tuli paljon vastauksia ja keskustelua, ja sitä oli varsin mukava lukea ;)
Omat isovanhempani:
Ella Elisa
Fiina Laila Sisko
Paavo Villiam
Elo Aatos Aukusti
Omia lapsia minulla on 4. Heille omien isovanhempieni nimistä on siirtyneet Elisa, Villiam(=Viljami), Aukusti ja Fiina(=Josefiina). Myös mieheni isovanhempien nimiä on annetttu lapsillemme.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Voi ei, joku järki päässä nimien kanssa, mun mielestä kaikki ei sovi.
"Ei nimi miestä pahenna, vaan mies nimeä" , mutta silti! Toisaalta uskaliaampi lapsi voi vanhempana vaihtaa nimensä ja käyttää siihen asti lempinimeä.
oli Kyllikki, Reino, Fanny ja Arvi. En antais mitään noista omille nimeksi.
Minulla:
Rosa Maria
Oskar
Hilda Maria
Tuomas
Hely
Vilho (Ville)
Inkeri
Pentti
Ainoastaan Villeä voisin ajatella oman lapseni nimeksi, mutta en nykypäivänä välttämättä kuitenkaan antaisi, on jo niin yleinen.
Helmi, Atte, Julia ja Keimo
mummojen ja pappojen nimet (en muista toisia etunimiä):
Eeva
Väinö
Tor-Gunnar (Edvin?)
Gunvor
Tor-Gunnar ja Gunvor ovat vielä liian vanhanaikaisia mieleeni, Eeva ja Väinö ei tunnu yhtään vierailta, miksei. Edvin on ihan ok.
meillä on must aika kauheita nimiä..
Armas Antero (Hirvee)
Airi Wilhelmiina (Airi harkinnassa toiseksi nimeksi, koska se myös poikaystäväni mummun nimi on)
Leena Marjatta (Hirvee)
Olli Fredrik (Fredrik ihana, joten ehdottomasti myös toinen nimi)
muit nimii suvuis on..
Pertti Selim (Selim tosi jännä)
Konstantin Hilarius (Hilarius-hiiri:D)
Lilli Dagmar (Dagmar myös jännä)
Runar (Ruuna?!:D)
Rauha Sirene (mikä oli?! :D)
Tuire (lemppareitani, mutta en saa sitä sopimaan mihinkään nimeen)
Maria (Maijaksi kutsuttu)
Amanda (Mantaksi kutsuttu)
Kustaa
Vilho (Villeksi kutsuttiin)
olivat:
Lempi Blondina
Ossi Taavi Vieno
Kerttu Matilda
Niilo Oiva
olivat Jalmari, Amanda, Anna Loviisa ja Jaakko August. Vanhemman veljeni kolmas nimi on Jalmari. Annaa ja Jaakkoa on serkuissani ei omassa sukuhaarassani
ei tule lisää. Kaikki nuo nimet voisivat esiintyä lapsenlapsilla, saas nähdä. Tarjontaahan tulee myös mieheni isovanhemmista ja sen toisen osapuolen suvusta.
Meidän lapsille on periytynyt isovanhemmiltaan nimet Eemil, Jalmari ja Ville(=Viljo)
nimet:
Äidin: Ilmi Katariina
Eino Elias
Isän: Hilda Maria
Aarne Johannes
Voisin harkita nimiä Maria, Katariina ja Elias omille lapsilleni.
Isomummun nimi oli Vilhelmiina, isovaarin Otto.
Isöäidin Tyyne Maria, isoisän Svante Matias.
Toisen mummun nimi Elsa Irene, vaarin Manne.
Meille muksuille on ainakin osalle annettu noista muunnettuja nimiä. No, ei nyt Mannea (alkuaan Immanuel, joka tarkoitti Jumalan jotakin...), mutta muita.
olivat Jenny-Maria ja Nestori. Isän vanhemmat olivat Riikka ja Frans Mikael. Omille lapsilleni en ole antanut näistä nimistä mitään, ainakaan vielä.
Arvo William
Margit
Annikki Irene
Sauli Hermanni
Itse voisin ajatella käyttäväni Arvo, William, Annikki tai Sauli
Mun isovanhemmat on Irma ja Jorma sekä
Katri ja Johan Julius (Julius kutsumanimenä),
en nyt muista muiden toisia nimiä. Tyttäreni toinen nimi on Katariina ja Juliusta voisin harkita joko ensimmäiseksi tai toiseksi nimeksi. Lisäksi isoisovanhemmistani toiset olivat Fanni ja Oskari ja näistä voisin harkita Oskaria nimeksi.
Fiina Kaarina
Urho Julius
Senja Vilhelmiina
Ville Anselmi
Etuniminä lapsillani ei ole isovanhempiensa nimiä, ei ainakaan minun puoleltani. Mutta toisena tai kolmantena nimenä löytyy Fiinasta Josefiinaa, Anselmista Anssia, Vilhelmiinasta Wilhelminaa ja Juliusta
Anni
Helvi
Veikko
Taisto
Kaarina
Irene
Eila
Allan
Kyllikki
Allania ja Kyllikkiä lukuunottamatta kaikkia noita voisin hyvin käyttää tämän päivän lasten niminä.
Hyviä vanhoja nimiä mun mielestä on Elsa, Eino, Lauri, Niilo, Oiva, Armas, Pekka, Topias, Tarmo, Aaro.
Isän vanhemmat:
Lyyli Esteri
Väinö Henrik
Äidin äiti: Helvi Maria
Äidin isän nimeä en muista, koska hän kuoli jo kauan ennen syntymääni.
Näistä voisin omille lapsille harkita nimiä Maria, Väinö, Henrik ja Esteri (tai ennemmin Ester). Helvinkin voisi muutaa nimeksi Helmi. En kyllä antaisi mitään näistä kutsumanimeksi.
Leena Sulosäde
Helge Oscar
Hilma Johanna
Onni Armas
Aino
Oskari
Lilja
Aarno
Muita pari sukupolvea vanhempien nimiä
Pentti
Ida Sylvia
Sonja
Matti
Näistä nimistä voisin harkita Idaa, Sylviaa, Oskaria ja Liljaa.