farkkujen värjäys

tytti*

Ostin mageet farkut joiden malli kerrankin käy minulle täydellisesti. Eikä olleet kalliitkaan, joten tuumailin että ostaisin toiset samanlaiset (nämä oli tummansiniset) ja värjäisin ne..?

En ole kylläkään koskaan aiemmin värjännyt mitään joten touhu arveluttaa. Onko värjäys pakko tehdä pesukoneessa vai onnistuuko vaikka pesualtaassa käsin? Miten värin saa pysymään ja mistä väriä edes saa?
Ajattelin että mustaksi värjääminen olisi aika jees aloittelijan juttu :) Hirvittää vaan että nätti väri häviääkin parin käsipesun jälkeen pois poikkeen.

2

894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hopottajaxx

      Tasaisen värjäystuloksen saamiseksi suosittelen ehdottomasti värjäystä pesukoneessa. Värejä on muutamaa eri sorttia, osaan tarvitsee lisätä suolaa. Itse kokeilin Hopottajat -ringin kautta saamaani Dylonin wash&dyeta, johon ei tarvitse lisätä mitään vaan heittää aine vaan pesukoneeseen ja siinä se. Värjäsin vanhat mustat (jo hatrmaiksi kuluneet) farkut mustalla värillä ja hyvät tuli. Värin kestävyydestä en vielä osaa sanoa mitään, yhden kerran olen vasta ne pessyt värjäyksen jälkeen ja ainakin vielä on väri pysynyt.

    • gggg0

      Ei kannata sen pesukonevärjäyksen jälkeen vähään aikaan pestä sillä kirkkaita vaatteita. Värjäsin itse takin mustaksi pesukoneessa ja kun seuraavilla kerroilla pesin pyykkiä vaatteisiin oli ilmestyny mustia tahroja. Sitä väriä oli jäänyt jonnekkin pyykkikoneen uumeniin :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      277
      5229
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      59
      4769
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      3744
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      51
      2760
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2277
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1883
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      118
      1800
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1536
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1115
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      153
      1094
    Aihe