Mahtaakohan Meganen ajovakauden hallintajärjestelmä olla hankinnan arvoinen (1500€) vai onko se liioittelua 1.6 koneella varustettuun Breakiin? Onko kenellään enempiä kokemuksia? Millaisissa nopeuksissa siitä on hyötyä ja mitä?
ESP:n todellinen tarve?
Turhaako
5765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei ESP turha ole mutta vaihdossa ei varmasti huomioida tätä lisävarustetta. Jos ajat paljon eikä raha ole kovin kireällä niin hyvän ominaisuuden saat autoosi. Omalla farmarilla jo 3000 km mukavia kilometrejä, ilman ESP:tä mutta keskinopeussäätimellä.
Itse en ESP:tä valinnut korkean hinnan vuoksi. Olisin kyllä kaivannut vetoluistonestoa, mutta sitähän ei meganeen erikseen ilman ESP:tä saanut.
Paljon on ollut puhetta uuden Meganen "tyyppiviasta" eli näistä vaarallisista jarruista. Auttaako ESP tämän "ominaisuuden" poistamiseen ? Kenpä osaisi vastata ?
Olen nyt ajanut uutta farkku Meganea 2 viikkoa ja yrittänyt todella saada sen ABS:t puoltamaan mutta ei millään. Joko systeemiin on tullut parannus tai sitten se on huuli. PS. sateella tuli peura eteen ja toinen puoli autosta oli melkoisessa vesialtaassa ja toinen puoli puhtaalla asfaltilla. Paniikki jarrutuksessa auto totteli ohjausta aivan normaalisti. Peura sekä minä jatkettiin sydän pamppaillen matkaa.
Kokeileppas talvella toinen puoli liukkaalla ja toinen pitävällä... Hups keikkaa... Ei ole tehty vieläkään parannusta meganen jarruihin.
TM ja tuulilasi muuten odottavat edelleen koeajoon maahantuojalta jarrukorjattua Meganea. Eipä ole näkynyt vieläkään.