Aseet vain poliiseille ja sotilaille (mukaanlukien varusmiehet)?
Jep. Kuka takaa ettei heistä joku pimahda ja käytä asettaan väärin.
Jep. Kuka takaa ettei heistä joku pimahda ja käytä asettaan väärin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Älä unohda rikollisia, niillä tulee piisaamaan aseita jatkossakin.
Siis haihattelijoiden vaatimus on se, että lailliset aseet vain poliiseille ja sotilaille.
Jostakin syystä he eivät ymmärrä, että rikolliset eivät lakia noudata ja heidän asekalustoonsa kielto tulisi vain vaikuttamaan lisäävästi.
Ja ännioikeus vain eduskunnan valituille jotka sitten voisivat vaalikaudeksi valita taas toisensa kunnes siirrytään eläkkeelle.
Niin sitä pitää.
Suomen poliisin tehtävä ei voine olla ihmisten tappaminen, joten poliisi ei tarvitse aseita. Poliisihan ei tarvitse aseita mihinkään tarkkuusammuntaan, vaan poliisin aseilla on tarkoitus ampua eläviä ihmisiä, ei niillä muuta tarkoitusta ole.
Armeija tietysti tarvitsee aseet, sillä kukka kädessä rajalla seisominen ei oikein tehoa toivotulla tavalla.
Metsästäjät tarvitsevat aseita mm. hirvi- ja peurakantojen rajoittamiseen joka on tärkeää liikenneturvallisuuden vuoksi. Aseharrastajat tarvitsevat aseita koska niitä käytetään rata-ammunnassa. Harrastajien aseilla ei ole tarkoitus tappaa ihmisiä.