Pennun"välietapit"

Hei kaikki!

Osaako joku koota aikajärjestykseen pennun tärkeimmät "välietapit"?
esim. näin:

8vkon ikäisenä: luovutus omaan kotiin,

12 vkon ikäisenä: rokotukset..

myös että koska on ensimmäiset näyttelyt mahdollisia, koska pääsee lonkkakuvaukseen jne? sellaisia tärkeimpiä juttuja koiran kasvussa?
selitinköhän nyt kunnolla :D
Kiitos kaikki kiltit koiraihmiset jos jaksatte vastailla!
3458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jotenkin vain tuo "8 viikon ikä" tökkäsee mua silmiin. Ei niin nuorta pentua pitäisi vielä ottaa pois emon hoivista. 8 viikon ikäisenä pentu opettelee tärkeitä taitoja emon toimiessa opettajana. Esimerkiksi puremisen esto. Ihmisellä on hirveä työ opettaa pennulle, että purra ei saa. Koiran emo pystyy tähän paljon paremmin kuin ihminen.

Tärkeimmistä välietapeista: Pentua on hyvä käyttää kaikissa eri tilanteissa 3kk asti ja sen jälkeenkin (riippuu kehityksestä). Tällöin pentu tottuu kaikkeen uuteen suhteellisen helposti. Myöhemmin opettaminen voi olla vaikeaa. Eli autot, bussit, ihmisjoukot, junat, veneet, vierailut, kotiaskareet, koirakaverit ja muuta rodusta riippuvaisuuksia. Sekä hyvä tutustuttaa pentua hoitorutiineihin: kynsienleikkuu, harjaaminen, tassujen koskettelu, hampaiden tarkistaminen, rokotuksien ottaminen..

Itse pidän tätä tärkeimpänä etappina pennun kasvatuksessa. Silloin täytyy aikaa riittää pennun sosiaalistumiselle. Nuoren pennun kokemukset muokkaavat sen luonnetta paljon.

Äänestä

Hei, tässä ainakin joitakin tärkeimpiä etappeja. Itselläni on ollut ainoastaan isoja koiria, joten ruokinta/liikuntaopastukset koskevat niitä. Pienistä koirista minulla ei ole tietoa :) Toivottavasti on apua, eikä mennyt liian sekavaksi.

7-8 vko : PENNUN LUOVUTUS
Ennen aikaisesti luovutettu pentu saattaa kiintyä ihmisiin epäterveellä tavalla, johon liittyy monia mahdollisia käytösongelmia.
Jos kasvaa liian kauan äidin ja sisarusten keskellä, kasvaa koirasta todennäköisesti liian koirakeskeinen.

7-12 vko : SOSIAALISTUMISKAUSI
Pentu on vastaanottavaisimmillaan tässä vaiheessa, ja pennun kanssa tulisi tutustua sille sopivaan tahtiin mahdollisimman erilaisiin tilanteisiin (erilaisiin kulkuvälineihin, ihmisiin, koiriin, lapsiin, muihin lemmikkeihin ym). Samalla on kuitenkin tärkeää ettei pentu tässä vaiheessa saa traumaattisia kokemuksia, sillä niillä saattaa olla pysyvä vaikutus. Eli kaikki tapahtuu pennun ehdoilla ja sen omaan tahtiin.

ENSIMMÄISEN KUUKAUDEN (n 8-12vko)omassa kodissaan pentu syö 4x päivässä
12 VIIKON JÄLKEEN 3x päivässä puolenvuoden ikään asti.
PUOLENVUODEN iän jälkeen 2x päivässä.

4kk pennun hampaiden vaihtuminen, huolehdi siitä että pennulla on turvallista järsittävää.

12 vko rokotus

16 vko rokotus

1 v rokotus -> vuoden välein

(nelosrokote, missä mukana myös kennelyskä)
Rabiesrokotus annetaan tavallisimmin 18vkon iässä, eli kaksi viikkoa tavallisen rokotuksen jälkeen, sen jälkeen vuoden ikäisenä ja sitten kahden vuoden välein.
Pennun kanssa tulisi jo ennen rokotuksia päästä tutustumaan ulkomaailmaan, turvallisiin ja hyvinkäyttäytyviin koiriin. Koiran saamat vasta-aineet emolta suojaavat pentua jonkin aikaan. Mutta mikäli parvoa tai penikkatautia liikkeellä, vältettävä kunnes tehostusrokote voimassa (noin 18 vko ikään asti)

Madotus kaksi kertaa kasvattajan luona alle 8vkosena, madotus aina viikko ennen rokotuksia, muuten pentuna kesäaikaan noin 2kk välein. Talvipakkasella madotus on hyödytöntä, ja aikuiselle koiralle riittää madotus kerran vuodessa syksyllä.


8KK : yli kuuden kilometrin lenkit

päälle 1,5 VUOTTA : lonkka- ja kyynärkuvaukset aikasintaan, sekä mahdollinen agilityn aloitus, mikäli kyseessä suurikokoinen rotu. Myös pidemmät vaellukset vasta tämän etapin jälkeen.

4-8kk : pentu alkaa tutustumaan ulkomaailmaan eritavalla, ulkomaailma rupeaa kiinnostamaan. Luoksetulo saattaa mennä uusiksi, ja koira haluaisi vaan tutkia uusia paikkoja jne. Koira on tulossa murrosikään.

1-4 vuotta : kypsyminen aikuisikään. Kypsyminen vaihtelee roduttain, yleensä niin, että mitä suurempi rotu sitä kauemmin aikuistuminen kestää. Tässä vaiheessa koira saattaa kokeilla paikkaansa laumassa erittäin rankoinkin keinoin.


HANKI PENNULLE HETI VAKUUTUS :)

Äänestä
  • Meille on tulossa viikon päästä huskyn pentu. (Monista olosuhteista johtuen saadaan se nyt, kun se on jo 4kk.) On hyvä tietää juuri näistä murrosvaiheista, sillä ainakin joitain ongelmia, pieniä tai suuria, on aina uuden pennun kanssa odotettavissa.

    Kaikki on tietenkin yksilöllistä, mutta suuntaa-antavat ohjeet tuovat edes vähän turvallisuuden tunnetta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pentua etsimässä... kirjoitti:

Hei kaikki!

Osaako joku koota aikajärjestykseen pennun tärkeimmät "välietapit"?
esim. näin:

8vkon ikäisenä: luovutus omaan kotiin,

12 vkon ikäisenä: rokotukset..

myös että koska on ensimmäiset näyttelyt mahdollisia, koska pääsee lonkkakuvaukseen jne? sellaisia tärkeimpiä juttuja koiran kasvussa?
selitinköhän nyt kunnolla :D
Kiitos kaikki kiltit koiraihmiset jos jaksatte vastailla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu