Pelko on jatkuva kaikkialla kun poliisi sallii laittomat aseet, aseet joilla ei kantaja tee mitään ja aseet joita on liikaa, LIIKAA!
Poliisi itse osoittaa toiminnallaan, että kansalainen on täysin turvaton. Aseita "saa" Haminassa säilyttää miten vaan, niitä saa olla kuinka paljon vaan, autossa ja kaupassa pidetään jatkuvasti aseet mukana.
Valitettavaa ja ikävää kun kansalaisten perusluottamus poliisiin-kin tuhotaan näin. Turvatonta on yhteiskunnassa, ei ole luottamusta, enää.
Poliisi tieoinen
Poliisi itse osoittaa toiminnallaan, että kansalainen on täysin turvaton. Aseita "saa" Haminassa säilyttää miten vaan, niitä saa olla kuinka paljon vaan, autossa ja kaupassa pidetään jatkuvasti aseet mukana.
Valitettavaa ja ikävää kun kansalaisten perusluottamus poliisiin-kin tuhotaan näin. Turvatonta on yhteiskunnassa, ei ole luottamusta, enää.
Poliisi tieoinen
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kyllä ainakin valtakunnan tasolla ollaan jo tietoisia siitä että poliisin sisäisessä laillisuusvalvonnassa puutteellisuuksia. Muuhun Eurooppaan verrattuna Suomessa varsin löyhää meninkiä. Haminassa nyt varmaan ollaan vielä viime vuosisadalla noissakin touhuissa.
Helsingin poliisilaitoksen Esko Koivisto (hyllytetty tämänkin... USKOMATONTA!) kertoi aiheesta Ajankohtaisessa kakkosessa, "Poliisin asekaupat". Ohjelma löytyy Areenasta edelleen. Siksi juuri pääsee sattumaan Jokelaa ja Kauhajokeakin. Kansalaisten tulee painostaa ylempiä tahoja, jotta asiat nostetaan ja luottamus voitaisiin palauttaa.
tajunnut mistä tuossa jutussa oli kyse.
Aselupien myöntämiseen on ehdottomasti liityttävä säännöllinen ammuntaharrastus, josta näyttönä aktiivinen osallistuminen aseseuraan tms. Muutoin ei asearsenaalia varten pidä lupia myöntää lainkaan. Ja luvat pois tällaisilta aseiden keräilijöiltä eli pippelinjatkeilta välittömästi. Käyttävät taatusti kuitenkin aseitaan väärin.
Tullut housuun aika iso paska. Jaska kun erehtyy kävelemään puistoonja luulee olevansa isossa metsässä. Tuo mainitsemasi keräilijä joukko on pääosin todella tarkasti valvottua ja hyvin aseitaan säilyttävää joukkoa. No mitä nyt voi odottaa pikku nappulalta joka ei uskalla ilman isoa kaveria edes 100m lähimmältä tielä metsään. Se että jos itse kuulut siihen vastuutomaan nyky räkänenä porukkaan ei oikeuta paskan jauhantaan.
Kapakkahai , -kalle, on luultavasti jo juonnut aivonsa pellolle. Kandeis seurata enempi aikaansa ja olla kuulolla. Kyseessä onkin valitettava poikkeus joka mädättää paitsi koko ammattikuntansa myös aseharrastelijat! Joukossasi on mätä omena!
Tämä mätä pilaa samassa ämpärissä muutkin.
Poliisi sallii laittomat aseet? Menenpä tästä hankkimaan itselleni yhden.
Kapakkahai ei tajunnut lainkaan, se taitaa olla pikku tekijä. Jaska007 puhuu kyllä asiaa; turhat aseet pois sellaisilta, jotka ei niillä mitään varsinaisesti tee. Poliisi suojelee tiettyjä tahoja ja pääsee vastuuseen kaikesta. Näinhän se on jo Kauhajoenkin tapauksessa osoittautunut. Sääli että jopa haminassakin tuokin homma kusee. Ei olis ollu iso temppu hoitaa virkatehtävät kunnolla. Mutta mennään sitten pitkän kaavan kautta.
Poliisin asekaupat valtakunnan tasolla to-del-la hämärähommaa! Nekään ei kestä päivänvaloa! Jos haluavat palauttaa kansalaisten luottamuksen Suomen poliisilaitokseen, niin TEKOJA ja HETI. Virheet kandee myöntää ja sitten korjausliikkeet perään!
Mitä tulee Haminan piskuiseen karkkikauppaan raatsalla, sinne välittömästi ISO luuta lakaisemaan, valehtelijat helvettiin ja eläkkeelle! Töihin kentälle ne jotka siihen vielä kykenevät. Kaikenlaiset nuoleskelut ja pokkuroinnit kannattaa jo jättää, jäänne Njeuwostoljieton ajoilta! Kutsukaa Jokinen auttamaan, jos ei tiedä kuinka duuni hoidetaan.
Virkavallalla myös virkaVASTUU.
sitä pienemmät perässä..
Tänään jo Kauhajoen poliisi pääsi tutkintaan virkavelvollisuuden laiminlyönnistä..
nimittäin kyllä vielä kolahtaa Haminan piskuiseenkin polliisiiperään! Valheella kun sattuu olemaan lyhyehköt jäljet! Ei kannata yrittää fuulata tutkijoita eikä ketään, totuus paljastuu kyllä! Ja jälleen: poliisi itse aiheuttaa vallalla olevan luottamuspulan!
Vieläkö hymyilet?
poliisikonttuurilla jotain hämminkiä? Siellähän pitäisi olla niin kiirettä ratkomaan kaikenlaista tihutyötä. Eikö siellä siis oikein osata?
laskemassa. Kukin tekee tietysti sen minkä parhaiten osaa. Toivottavasti ajavat sitten rajoitusten mukaan itsekin ja omilla kaistoillaan. Onko kukaan ikinä saannut haminassa mmuuten parkkisakkoja?
televisioidussa Kunnallisvaalitentissä 1.10.2008 klo 20.21 "On tärkeää että luottamus poliisiin saadaan palautettua." Eli Suomen hallituskaan ei luota poliisiin! Pelottavaa..
Kauhajoen tapauksesta vielä: Tutkinnan tasosta ja sisällöstä kertoo kaiken se, ettei tutkinnan johtaja itse ole käynyt lainkaan ko. helvetin koulurakennuksessa missä ammuttiin 10 ihmistä!
Eipä ihme ettei tunnistanut koulurakennuksen kuvia edes. Silleen.
Poliisin ammatin luontaisetuna näyttää olevan vapaa rikosten tekomahdollisuus; ei jää kiinni! Lisäksi ympärillä pörrää lantakärpäset = Hyvävelijärjestö!
Se että poliisi ei ottanut tuolta pelleltä sitä asetta pois on selvästi tapahtunut jonkin asteinen munaus, mutta kun jaska alkaa puhumaan täyttä paskaa asekeräilystä niin se haisee. Ei aseiden kieltäminen vaan niiden myöntämis perusteiden koko naan uudistus on ratkaisu. Paljon harrastaneena tiedän sen että pienessä tilassa esim. puukko on yhtä vaarallinen kuin joku automaatti pistooli.
Hyvä ku löyty yksmiälisyys= hulluilt vaa asseet pois ja puukkoki vääräs paikas voi olla vaaralline!
Mie jaska-paskana olenki iha sammaa mielt siun kanssas. -Kerrohan nyt viel ku oot noinki viksu jätkä, et mitehä myö sit saatais kaikiilt ahulluilt asseet poijjes?? Ja miteshä myö sit etellee saatais noi kaik vaaratekijätkii eliminoituu???
Katoha sie, ku kaikki ei oossaat pittää pyssylöit lukkojen takaa ensinkäät! Ja sit o viäl noit sinitakkisii joitte miälest tää kaik oo vaa ihan pient huule heittoo...!
Eikä sit siunkaa kandee tunkee sit hernet ain sinne nenuus..
turvattomuus on lisääntynyt! Edes Hamina ei ole enää mikään turvallinen lintukoto. Mikä tämän kaiken on aiheuttanut..?
kiitos.
kaikki käsiaseet ovat turhia siviileillä(helppo kuljettaa). pienessä tilassa puoliautomaatti pistooli on 99% parempi kuin puukko..
lapsia.
Haminan Poliisit on hienoa porukkaa, eihän siellä voi mitään korruptio ongelmaa olla.