ainaista arvostelua

kyllästynyt...

En tajua tätä ainaista arvostelua, otetaan kuitenkin huomioon että kimillä on jo yksi mestaruus ja ihan hyvät mahkut olla tänävuonna kolmen parhaan joukossa. Niin ei siinä kauheesti voi haukkuu et on huono...ku on siellä f1 monta paljon huonompaakin...tuntuu vähän siltä et mikään kelpaa...ja oikeesti mitä se meitä loppujen lopuks pitäs haitata vaikka olis vika jokaisessa kisassa? ku ei me siellä mitään kuitenkaan saavuteta, se on kimi joka saavuttaa jos saavuttaa.

8

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bluesway

      ... aika hyvin suomalaisen penkkiurheilun syvin olemus: selkään taputtajia riittää niin kauan, kun urheilijalla menee hyvin, mutta heti kun menestys hiipuu niin myös "fanit" katoavat.

      Räikkösen kohdalla pettymys tämän kauden epäonnistumisten vuoksi on kohtuuttoman voimakasta ehkä siksikin, kun viime vuoden mestaruus nyt oli kuitenkin vähän kyseenalainen - kabineteissa pelattu - niin varmaan moni odotti ja toivoi, että jos tänä vuonna kyseinen titteli olisi saavutettu ihan oikeasti ajamalla.

      Urheilu on tällaista: joskus kulkee ja kaikki onnistuu - monesti taas ei.

      • Bluesway
        Formulafani Fangiosta Räikk... kirjoitti:

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=109&conference=658&posting=22000000030223907#22000000030223907

        "Moni takin kääntää voi - itse viihtynyt oon omassain".. eli Räikkönen (edelleenkään) ei ole henkilökohtainen suosikkini ja sympatiani ovat (edelleen) Hamiltonin puolella... Kovalainen kun ei ihan vielä tänä vuonna mestaruuteen yllä.

        Tarkoitukseni oli lähinnä yleisellä tasolla kommentoida sitä, että katoavaista on mainen kunnia - niin formularadoilla kuin urheilussa yleensäkin - ja sitä, että penkkiurheilukulttuuri on mitä on.

        Myöskään maanpetturiksi en itseäni tunnusta, vaikka kahdesta ja puolesta suomalaiskuskista yksi ei nautikaan kunnioitustani. Sinivalkoiset silmälasit pitää kunnon penkkiurheilijalla ollakin, mutta ei sentään sinivalkoisia silmälappuja. Vanhana formulafanina koin viimevuotisen "mestaruuden" koko hienoa lajia halventavaksi.

        Ihan asiallinen kirjoitus Blueswaylta viime vuonna (kiitokset bongaajalle!) ja allekirjoitan sen edelleen. Takkia kääntämättä.


    • Sälli

      Uskomatonta porukkaa. Väillä epäilyttää onko kaikkien paskaviestien kirjoittaja 1 ja sama häiriintynyt henkilö? Missään maailmalla ei mollatta suomalaisia kuskeja niin paljon kuin Suomessa. Kannattaa tarkistaa vaikka "F1-planet", jossa hiukka asiallisempaa keskustelua.

      Suomalainen perus F1-"asiantuntia" katsoo 2-kisaa ja toitottaa kovaan ääneen tuoppi kädessä, että Kimi on paska juoppo. Toinen toitottaa että laji on perseestä kun isot äijät ajavat "ympyrää"? Täysin käsittämätöntä. Itse eivät osaa ajaa edes polku-autolla. Ei minua ainakaa kiinnosta huudella pitkin katuja ja nettipalstoja että ratsastus on homojen hommaa vaikka mielipiteeni voikin olla sitä.

      80-luvun alussa jäin koukkuun lajiin, Ruusperin ansiosta. Kolme kisaa on jäännyt seuraamatta vuodesta -93.
      Minulle kumpikin Ruusperi, JJ, Häkkinen, Salo, Kovalainen, Kimi on Suomalaisia sankareita.

      • taidat olla sukua jollekin

        Kimi on ainut kuski jonka holtiton ryyppääminen on noussut maailmanlaajuisen lehdistön puheenaiheeksi. Myöskin ainut kuski jolle piti aikanaan hommata holhooja ja sekoiluiden selittäjä. Formulat ovat täysin turha laji, jossa ylipalkatut veropakolaiset todellakin ajavat ympyrää.


    • maailmanmestaruutta.

      Mutta viimeisen vuoden tunaroinnin takia hänen maineensa meni alas päin.

      • ff2

        Tämä eräs ruutuunjääjä, pyörähtelijä, vaihtovirheidentekijä ja metsässä pillittäjä voitti niinsanotut mestaruutensa sen ajan ylivoimaisella autolla. Tasaväkisessä tilanteessa olisivat ne voitot jääneet saamatta.


      • Formulafani Fangiosta Räikk...
        ff2 kirjoitti:

        Tämä eräs ruutuunjääjä, pyörähtelijä, vaihtovirheidentekijä ja metsässä pillittäjä voitti niinsanotut mestaruutensa sen ajan ylivoimaisella autolla. Tasaväkisessä tilanteessa olisivat ne voitot jääneet saamatta.

        järkkäilty voittoja. Esim. Hill vastaan Schumacher.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe