Välistä pelottaa

Sairastunut ¤

Vuonna 2000 tuli diagnoosi:
määrittelemätön dementia.
Oireina:
huono impulssikontrolli
eksymisen tunne
suuria hahmotushäiriöitä
hiukan ahdistusta
ollut aivoinfarkti
elää yksin -
prognoosi 2000 oli n 10 vuotta elinaikaa mutta
yhä toimin, elän ja pärjään - en yhtä hyvin kuin ennen ja hitaammaksi olen tullut -
ymmärrän hyvin puhetta, kirjoitan, ulkoilen koiran kanssa
luen paljon, päivittäin olen yhteydessä lapsiini ja he minuun päin
silti tulevaisuus pelottaa
olen havainnut että lähimuisti falskaa välillä
uusia asioita en pysty painamaan mieleeni
olen ihan yksin, asun yksin, omaisille en ole
niin yksityiskohtaisesti kertonut kaikesta ,
haluan pärjätä yksin
en kuormittaa läheisinäi heillä on omaa elämää
se, mikä pelottaa on, mihin " joudun" kun en enää pärjää yksin
kunnassa ei kunnallista hoitopaikkaa, kaikki ovat yksityisiä ja niihin minulla ei ole varaa, ei mitenkään
ja mietin
miksi sain tämän neurologisen taudin jota ei voi hidastaa, ei pysäyttää, ei leikata - on vain -
elettävä
se kuuluisa päivä kerrallaan

4

3247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2 omainen

      Ota ystävä hyvä yhteyttä kotisairaanhoitoon jos et muuta tähän hätään keksi.

    • Myös IIII

      Sairaus on edennyt hitaasti, voimia sinulle ja hae apua kyllä ne lapsetkin haluavat auttaa mutta jos et kerro heille mitä tunne, heidän on vaikeaa auttaa.

    • vuosi sitten - miten nyt ma...
    • toivoa ehkä

      On sittenkin olemassa!

      Minulla itselläni on ollut tilanteita, joissa virallinen koululääketiede ei ole pystynyt auttamaan, niin olen saanut apua näiltä lääkäreilta, jotka ovat perehtyneet hoitoihin laajemmin kuin muut lääkärit keskimäärin.

      "Ravinnon rasvahappo lisää Alzheimerin taudin riskiä
      Päivitetty 24.10.2008.

      Neurotieteilijät ovat päässeet askeleen lähemmäs Alzheimerin taudin saloja. Hiirillä tehty tutkimus osoittaa, että kyseessä on häiriö aivojen rasvahappojen tasapainossa. Ravinnossa oleva omega-6-perheeseen kuuluva arakidonihappo (AA) lisää taudin riskiä. Tutkijoiden mukaan havainto voi olla läpimurto taudin ehkäisyssä ja hoidossa. Arakidonihapon vastavaikuttajana toimii kalaöljystä tuttu omega-3-rasvahappo EPA. Tutkimuksen julkaisi arvostettu tiedelehti Nature Neuroscience.

      Entuudestaan tiedetään, että ravinnon omega-6- ja omega-3-rasvahapot ovat toistensa vastavaikuttajia ja että länsimaalainen ravinto sisältää liikaa omega-6:tta suhteessa omega-3:een. Nyt neurotieteilijät uskovat, että ravinnon vinoutunut omega6/omega-3-suhde voi olla ratkaiseva tekijä Alzheimerin taudin puhkeamisessa. Liika omega-6-pitoisuus suhteessa omega-3:een näyttää liittyvän dementiaan.

      Kyse on tiettyjen rasvahappojen aineenvaihduntaa säätävän entsyymiperheen (PLA2) aktiivisuudesta. Inaktivoimalla PLA2-entsyymejä tutkijat kykenivät säilyttämään Alzheimerin tautiin sairastuneiden hiirten muistin ja ehkäisemään tautiin liittyviä käytöshäiriöitä.

      Saman entsyymin uskotaan toimivan yliaktiivisesti ihmisillä, jotka sairastuvat Alzheimerin tautiin. Yhtenä mahdollisuutena tutkijat näkevät ”pahan” arakidonihapon vähentämisen ravitsemuksesta. Toisena mahdollisuutena on kehittää hoitoa, joka katkaisee ”virran” yliaktiivisesta entsyymistä.

      Tutkimusta johtanut Kalifornian yliopiston neurologian professori Lennart Mucke sanoo: "Yleensä rasvahappoja voidaan säädellä ruokavaliolla tai lääkkeillä. Meidän tuloksemme tarjoavat merkittävän hoitokeinon, jolla voidaan estää Alzheimerin taudin synty. Tarvitaan kuitenkin vielä paljon tutkimustyötä.”

      Tulokset ovat herättäneet suurta kiinnostusta neurotieteilijöiden piirissä. Professori Clive Ballard (Director of Research at the Alzheimer's Society) kommentoi: "Tämä on vankka ja mielenkiintoinen tutkimustulos, joka viittaa siihen, että hoidon kohdistaminen tiettyihin aivojen rasvahappoihin on uusi innovatiivinen keino hoitaa Alzheimerin tautia.

      Tutkijat tunnistivat rasvahappoja, joiden pitoisuuden lisäys johtaa solujen kuolemaan silloin, kun valkuaisainepaakkuja syntyy Alzheimer-potilaan aivoissa. Tämä on uusi ja mahdollisesti kinnostava tutkimusalue, joka kuitenkin on vielä varhaisessa vaiheessaan."
      Rebecca Wood, Alzheimer's Research Trustin toiminnanjohtaja sanoo: "Tämä hiiritutkimus viittaa häiriöön aivojen rasvahappotasapainossa Alzheimer-potilailla. Havainto antaa aihetta optimismiin, sillä rasvahappojen pitoisuutta voidaan säätää jossakin määrin ruokavaliolla ja lääkkeillä.

      Emme kuitenkaan vielä tiedä varmasti, ovatko tulokset yleistettävissä ihmisin, ja paljon lisää tutkimusta tarvitaan ennen ihmiskokeiden aloittamista”. Alzheimer's Research Trust rahoittaa useita tutkimushankkeita tällä alueella Isossa-Britanniassa.

      Tutkimuksen ja neurologien kommentit uutisoi Daily Telegraph 19.10.2008

      Tohtori Tolosen kommentti
      Itse asiassa havainto ei ole ollenkaan niin uusi kuin nyt media hehkuttaa. Itsekin olen korostanut jo vuosikausia, että neuropsykiatrisissa taudeissa vallitsee aivojen rasvahappotasapainon häiriö. Suurin osa neurologeista ja psykiatreista on vain ummistanut silmänsä ja korvansa tältä tosiasialta. Hyvä että edes nyt asiaan kiinnitetään huomiota johtavassa tiedelehdessä ja uusia tutkimuksia rahoitetaan. Tiedämme tosin ilman niitäkin, että Alzheimerin tautia voidaan ehkäistä ja hoitaa E-EPAlla, joka vaimentaa PLA2-entsyymiperhettä ja korjaa samalla aivojen rasvahappohäiriötä. Tämä animaatio selvittää asiaa havainnollisesti."

      Linkin kauttta voit lukea lisää esim Dementian ehkäisystä ja hoidosta ja muutakin mielenkiintoista.
      http://www.biovita.fi/uusi/news.php?lang=fi&id=1117

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2250
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1840
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      73
      1610
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      76
      1386
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1214
    6. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      48
      1193
    7. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1191
    8. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1081
    9. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      41
      1073
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      43
      1034
    Aihe