karvanlähtö ja kutina

neitinäpsä

Mikäs meidän marsua vaivaa kun se raapii jonkin verran itseään ja siitä lähtee karvaa..?ulkoloisia..? Iho ei ole tulehtunut eikä mennyt rikki, raapimista ei ole kovin paljoa,eikä ötököitä näy turkissa, mutta pitäisikö silti pestä marsu..? ja desinfioida häkki ja muut tarvikkeet?

entäs kun on myös jonkin verran aivastelua? ajattelin onko marsulla hengitystietulehdus, mutta mitään muita oireita ei ole. silmistä eikä nenästä ei vuoda mitään jne. ja marsu on iloinen normaali oma itsensä.

kiitos jos joku osaa auttaa!

5

1804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eevi

      Annatko sille tarpeeksi c-vitamiinia (kerro määrä ja valmiste). Kuinka usein peset marsun? Millaista kuiviketta sille käytät? Onko ollut muiden marsujen/eläinten kanssa tekemisissä viime aikoina? Kuinka kauan kutinaa on jatkunut?

      Ei kai marsu ole vetoisassa paikassa hengitystietulehdusta ajattellen...?

    • Maruska

      Meidän marsu rapii itseään myös, vähän karvojakin on lähtenyt, Se kärsii ainakin liian kuivasta ihosta..Ja aattelin voikos teidän marsulla olla sama ongelma... ??
      Mutta suosittelen pesemään marsun ja desifioimaan häkin ja muut varusteet!!!
      Ja siitä aivastelusta.. Minkälaisia puruja käytät?? Onko ne kauhean pöllyviä??
      Voi nimittäin olla molempiin syynä allergia puruihin tai heiniin tai molempiin..
      Lääkäriltä saisit varmaa tietoa..

    • rex

      Jos se on kuivaa ihoa, niin täältä löytyypi enemmän siitä aiheesta ja helokkiöljykuurista, jota voisit myös kokeilla:
      http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=102&conference=4500000000000115&posting=22000000001308398
      Jos marsulla on kuiva iho, niin pesu tuskin parantaa asiaa, sillä sehän vain kuivattaa ihoa lisää.
      Loisiahan sillä voi toki myös olla, osa loisista kun asuu ihon alla, eikä niitä näe..mutta yleensä silloin kutina on kovaa.

      Ja hengitystietulehdus voi olla täysin mahdollinen, vaikka kunnon oireita ei olisikaan..se voi olla myös lähes tai kokonaan oireeton.
      Seuraile tilannetta, jos marsu laihtuu yhtään tai on apean näköinen, tai muita oireita ilmenee, niin vie sitten nopeasti lääkäriin.
      Kun marsu alkaa oirehtimaan, on se jo vakavasti sairas.
      Normaali aivastelu silloin tällöin on aivan normaalia, purujen ja heinien pölyt voivat aivastuttaa.
      Mutta jos se kovin aivastelee, mm. puruista johtuen, niin kokeile jotain muuta kuiviketta kuten mörttiröpöä, joka ei pölise lainkaan.

      • neitinäpsä

        Marsulla on ihan tavallista lähikaupasta ostettua kutterinpurua.Se ei oikeastaan raavi itseään kun se on sylissä, mutta joskus aivastelee. Kiitos neuvoista!


      • Anonyymi
        neitinäpsä kirjoitti:

        Marsulla on ihan tavallista lähikaupasta ostettua kutterinpurua.Se ei oikeastaan raavi itseään kun se on sylissä, mutta joskus aivastelee. Kiitos neuvoista!

        Mikä minun Eino marsua vaivaa kun se kokoajan raapii puree tassua raapii päätä tekee kaikkea! Joita minä ihmettelen mutta minä raavin sitä joka kohdasta ja ei mene nappiin kokoajan raapii ja raapii ihan joka kohdasta



        Joten olisiko joku kiltti ja auttaisi minua Einon kanssa🥺


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe