Huomenna eli 1.10. julkaistaan Rajaton-lauluyhtyeen levy Rajaton sings Queen. Lauantaina Helsingin Finlandia-talolla pidetään levynjulkistamiskonsertti. Ei tämä nyt ihan Queenin musaan liity, mutta mainitsimpa vain jos joku ei tiennyt. Odotan innolla sitä levyä, sillä ammattilaiset ovat asialla. Sama yhtye julkaisi Abbasta vastaavanlaisen levyn, ja sekin kuulosti hyvältä ja oli myyntimenestys.
Queenin Lahden Sinfoniatalon konsertit myytiin loppuun ja olivat menestyksiä. Arvostelutkin olivat hyviä. Veikkaan, että tämä Rajattoman levy myy Suomessa paremmin kuin "Queenin" levy The Cosmos Rocks.
Rajaton sings Queen
10
1563
Vastaukset
- ....
"Queenin Lahden Sinfoniatalon konsertit myytiin loppuun ja olivat menestyksiä."
Joo siis tarkoitin Rajaton-yhtyeen Queen-konsertteja, Queen ei siis tietenkään esiintynyt siellä...- lahtelainen44
ei lahden sinfoniatalo vaan SIBELIUStalo
- Huippumusaa
Kylmät väreet vaan menee selkäpitä pitkin. Rajattoman parasta ikinä! Johtuu tietysti siitäkin, että itse pidän Queenia yhtenä ehkä maailman parhaana rock-yhytyeenä. Paljon on myös vaikutusta sovituksilla ja aivan ihanalla Lahden orkesterilla. Rakastan tätä musiikkia, melkein kuin kuuntelisi aitoa Queenia!!!!
- kings and queens
Vaikka pidän Rajattomasta, en voi käsittää tätä, suoraan sanottuna Queen-rahastusta. Rajattomalla on ihan huippuja omia biisejä, miksi hitossa pitää versioida Queeniä, joka on sentään ROCK-yhtye? Jotenkin tuosta samoin kuin Rajattoman ABBA-versioinnista paistaa ihan selvä rahastuksen maku. ilmeisesti omilla biiseillä ei tule tarpeeksi suosiota, niin pitää turvautua "varmoihin nakkeihin". Seuraavaksi tulee varmaan Rajaton sings Beatles ja tietysti hevidiggareita varten Rajaton sings Metallica.
Hohhoijjaa. Ihan kuin vanha kunnon "Richard Clayderman plays AC/DC".- Scheissea!
"ilmeisesti omilla biiseillä ei tule tarpeeksi suosiota, niin pitää turvautua varmoihin nakkeihin."
Onko se varmanakki vetää rokkia akapella yhtyeellä ja klasari bändillä.. Veikkaan että et ole nähnyt tai edes kuullut tätä Queen tuotosta. Meinaa itte oo kuullu livenä satoja bändejä ja nykyään ei ihan mikä tahansa bändi enään nostata fiiliksiä. Tämä kyllä jaksaa nostattaa fiilikset uudestaan ja uudestaan... Abba oli mitä oli, en digannu. Mutta tää on ihan eri asia.. Ei todellaakaan rahastus meiniki vaan todella rohkea ja hyvä veto rajattomilta ja Lko:lta! - taidat olla
Scheissea! kirjoitti:
"ilmeisesti omilla biiseillä ei tule tarpeeksi suosiota, niin pitää turvautua varmoihin nakkeihin."
Onko se varmanakki vetää rokkia akapella yhtyeellä ja klasari bändillä.. Veikkaan että et ole nähnyt tai edes kuullut tätä Queen tuotosta. Meinaa itte oo kuullu livenä satoja bändejä ja nykyään ei ihan mikä tahansa bändi enään nostata fiiliksiä. Tämä kyllä jaksaa nostattaa fiilikset uudestaan ja uudestaan... Abba oli mitä oli, en digannu. Mutta tää on ihan eri asia.. Ei todellaakaan rahastus meiniki vaan todella rohkea ja hyvä veto rajattomilta ja Lko:lta!tään akapelleyhtyeen vähintään manageri tai levypamppu ku sen verta läpinäkyvää kehuskelua tuubasta tuuttaa he hee!
- huorataan taas
fanit jaksavat kyllä valittaa kun Roger ja brian myyvät uutta levyään Queenin nimellä, mutta kun Rajattoman levyn kannessa lukee kissan kokoisin kirjaimin QUEEN niin se on niin upeeta että. Oisivat nyt ees laittaneet oman bändinsä siihen vähän isommalla ettei tääkin homma näyttäis täysin rahastukselta.
- Bad Co.
"fanit jaksavat kyllä valittaa kun Roger ja brian myyvät uutta levyään Queenin nimellä, mutta kun Rajattoman levyn kannessa lukee kissan kokoisin kirjaimin QUEEN niin se on niin upeeta että. Oisivat nyt ees laittaneet oman bändinsä siihen vähän isommalla ettei tääkin homma näyttäis täysin rahastukselta."
--
Jotkut (tällekin palstalle kirjoittavat) toki jaksavat valittaa näistä nimiasioista, mutta itselleni ainakin tärkeintä on itse musiikki.
Silti tämä on Rajattomalta kuitenkin hieno kumarrus yhtä kaikkien aikojen bändiä kohtaan, sillä kuten olen jo joskus todennutkin, ei Suomessa ainakaan liikaa Q:in tribuuttibändejä/ynnä muuta vastaavia ole.
Se, minkä kokoisin kirjaimin levyn kanteen kenenkin nimi on kirjoitettu, on loppujen lopuksi varsin toissijainen asia. - Fat Bottomed Girl
Bad Co. kirjoitti:
"fanit jaksavat kyllä valittaa kun Roger ja brian myyvät uutta levyään Queenin nimellä, mutta kun Rajattoman levyn kannessa lukee kissan kokoisin kirjaimin QUEEN niin se on niin upeeta että. Oisivat nyt ees laittaneet oman bändinsä siihen vähän isommalla ettei tääkin homma näyttäis täysin rahastukselta."
--
Jotkut (tällekin palstalle kirjoittavat) toki jaksavat valittaa näistä nimiasioista, mutta itselleni ainakin tärkeintä on itse musiikki.
Silti tämä on Rajattomalta kuitenkin hieno kumarrus yhtä kaikkien aikojen bändiä kohtaan, sillä kuten olen jo joskus todennutkin, ei Suomessa ainakaan liikaa Q:in tribuuttibändejä/ynnä muuta vastaavia ole.
Se, minkä kokoisin kirjaimin levyn kanteen kenenkin nimi on kirjoitettu, on loppujen lopuksi varsin toissijainen asia.Kuulin Rajattoman ja Lahti Sinfonian Queen-ohjelman lauantaina livenä Finlandia-talolla, ja ainakin minun korviini kuulosti hyvältä (niin hyvältä kuin nyt salin puuroiselta akustiikalta pystyy). Kappaleet olisin valinnut hiukan toisin, mutta mukana oli monta loistoesitystä.
A cappellana ei esitetty kuin kaksi kappaletta (enkä tietenkään muista, mitkä kaksi), mutta sovitukset olivat aika hauskoja. Love of My Life pelkän Jaakko Kuusiston viulun säestyksellä kuulosti aika vinkeältä. Yhdessä suhteessa tämä kokoonpano (Rajaton sinfoniaorkesteri) jopa peittosi Queenin: Bohemian Rhapsody onnistui tietysti live-esityksenä tältä porukalta, Queenhän ei ymmärrettävästi lavalla pystynyt oopperaosuutta toistamaan.
Minustakin tässä on kyse pikemminkin kunnianosoituksesta kuin isolla nimellä rahastamisesta. Rajaton pärjää tietääkseni ihan riittävän hyvin itsekseen, ei heidän tarvitse laskelmoida, mikä menee kaupaksi. Minäkin olisin luultavasti ollut konsertissa, vaikka Rajaton olisi esittänyt mitä tahansa musiikkia, koska olen monta vuotta halunnut kuulla heitä elävänä. Oli vain hauska sattuma, että musiikki oli minulle ennestään tuttua.
- laakso.paivi
kuuntelin ks cdeetä ja yllätyin positiisesti parasta Queen coverointia mitä olen kuullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19710860Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500