vain yksi Twinrix pistos kolmesta

Millainen teho??

Eli nyt on sit käymäs sillä tavalla, että ehdin ottaa vain yhden pistoksen kolmesta Twinrix-rokotteesta Turkin matkalle. Ekan piston otin 19.9 ja toisen saisin vasta kuukauden päästä ja matka olisi jo 11.10. Ja vasta matkan jälkeen saisin sen toisen rokotuksen.

Tällainen(0,1kk,6kk) rokotusohjelma mulle sit annettiin kun ilmaisin meneväni tuolloin matkalle. Onko muka ihan mahdoton ajatus että ottaisin rokotteen jo kolmen viikon päästä ekasta rokotuksesta eli juuri ennen matkaa? Vai onko siitä mitään hyötyä.

Eniten täs ärsyttää lääkärin asiantuntemattomuus, sillä vasta äskettäis sain tietää netistä, että ne rokotukset olisi voinut myös antaa siten,että 0,7pv,3vk ja 12kk. Eli olisin saanu jopa 3 rokotusta ennen matkaa. Ja nyt on sit menny jo 10 päivää ekasta rokotuksesta eli periaattees en voi tehdä enää ton toisenkaa ohjelman mukaan!! Anteeksi hirveästi sekava viestini mutta osaako joku antaa varmaa tietoa että voinko ottaa toisen rokotuksen juuri ennen matkaa vai mahdollisesti kaksi jos on pakko? Kiitoksen vastauksista

5

3262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      sillä et olisi tarvinnut edes sitä yhtä. Nykyään on muotia ottaa kaikkeen rokote ja silti ihmisiä kuolee joka päivä. en ole ikinä ottanut ja maailman joka kolkka tutkittu ja monesti. Se että saa Turkissa hepatiitin on sama riski kuin saada se lähi postin kahvasta. Maalaisjärki näihin hommiin on myös sallittua.

      • glo

        Lähipostin kahvasta?,no sittenhän nuo rokotukset ovat perusteltuja.Täällähän sitä suurimmaksi osaksi eletään.


      • Sonninen ja Tonninen

        Samaa mieltä kanssanne. En ole hepatiitti ym. rokotuksia ottanut ainakaan 15-vuoteen.
        Thimaaseessa 25 kert. ja siellä Turkissakin 5 kert.
        Turkki on tietenkin ihan toista kun Taikkula .
        En ole myöskään syönyt malariapillereitä .Niitä krapulalääkkeitä voisin kyllä ostaa , kun en tiedä muuta kuin vähän viinaa !!!


    • Ei tautia

      Moro

      Yhellä piikillä saa 80 prosentin suojan.
      Itellä käyny samoin.
      Lekuri sano et ei mitää hätää

      • takuu juttu

        mutta se 20% riittää tappamaan sinut ja meni sekin rokote aivan hukkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      212
      4050
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2275
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1278
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      883
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      44
      802
    Aihe