Meksiko City

popless

Onko kellään kokemusta yksin matkustaneena, kuinka helppoa/turvallista on viettää muutama päivä Meksiko Cityssä? Espanjan alkeet hallussa,muutoin english. Esim. saako majoituksen vaivatta paikanpäällä?

2

1546

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Localoba

      Olin yksin reissussa v.2001 samoin ystäväni eikä meillä ollut ongelmia. Oltiin mieheni kanssa vuosi sitten D.F:ssä eikä kaupunki vaikuttanut niin paljon muuttuneet ettenkö olisi edelleen uskaltanut yksin liikkua.

      Hotelleja löytyy, mutta minkätasoista haet ja mitä saat, se on eri asia. Aina, kun mahdollista pyydä saada nähdä ko. huone ennen maksamista (ja, että huone on se, johon myös majoitut).

      Englannilla tulee toimeen, tosin tyypillisesti palvelu on ystävällisempää, jos osoitat edes yrittäväsi kommunikoida espanjaksi.

      Mieheni oli Venäjän kokemustensa jälkeen yllättynyt kuinka ystävällisiä poliisit Meksikossa ovat! Heitä uskaltaa lähestyä ja kysyä neuvoa/tietä.

    • Mexico10

      Olen tyttö ja matkustellut paljon myös yksin meksikossa. Meksiko cityn olen kokenut suhteellisen turvalliseksi paikaksi mikäli liikut keskusta-alueella tai sen ympäristössä. tietysti myöhään yöllä en yksin ole siellä juuri liikkunut, kavereiden kanssa kyllä. Mexico city on yllättävän rauhallinen ja kaunis kaupunki ja majapaikka on helppo löytää ja useimmissa hotelleissa puhutaan myös englantia. Itse suosittelen Condesan ja Roman aluetta, todella idylliset alueet aivan historiallisen keskustan lähellä, kävelymatkan päässä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      320
      1388
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      330
      1316
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1102
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      998
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      105
      981
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      792
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      787
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      70
      633
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      627
    Aihe