Minkä näistä Asuksista ostaisin. Kaikissa 15.4 näyttö. 1.T2390 2. T5750 vai 3. T8400? 1:ssa on Intel Pentium Duo T2390 prosessori ja 2:ssa Intel® Core?2 Duo Mobile T5750, kolmannessa Intel Centrino Core 2 Duo T8400. Tietysti 1 on edullisin vaihtoehto ja siitä aina hinta kasvaa kolmanteen.Kolmannen näyttötyyppi on TFT ja kahden ensimmäisen Glare type mitä se sitten tarkoittaakaan. Tarkoitus on pelata, katsoa elokuvia ja musiikkia kuunnella koneella ja tietysti surfata ja kirjoittaa. Mikä siis näistä kolmesta?
Minkä näistä
Asuksista?
7618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos aiot pelata, niin kerrohan, mitkä näyttikset niissä on.
1. ATI RADEON® HD3470
2.ATI Mobility Radeon HD3470
3.nVidia Geforce Go 9600M GS
näytönohjain muisti 1 ja 2 256 mb ja 3 512.
Kolmosvaihtoehtohan se on jos kerran on tarkoitus pelata koneella. Näyttäisi olevan kunnon näytönohjain 512Mt:n omalla muistilla.
Samalla rahalla kyllä taitaa jo saada 17 tuumasella näytölläkin vastaavia - elokuvien katselussa mukavampi.
TFT-näytöt on tarkempia ja kirkkaampia.
"TFT-näytöt on tarkempia ja kirkkaampia"
Kuin mitkä...?
"Korkean tarkkuuden värinäytöissä kuten suurissa LCD-tietokonenäytöissä käytetään aktiivimatriisijärjestelmää. LCD-paneeli sisältää polarisoivien arkkien ja nestekiteiden lisäksi TFT-transistorimatriisin. Nämä laitteet säilyttävät jokaisen pikselin sähköisen tilan näytöllä, kun kaikkia muita pikseleitä päivitetään. Tämä menetelmä tarjoaa paljon kirkkaamman ja tarkemman näytön kuin samankokoinen passiivimatriisirakenne."
http://fi.wikipedia.org/wiki/TFT
Niitä passiivimatriisi näyttöjä oli tietokoneissa viimeksi kai joskus 90-luvulla. Eli edelleenkin, mihin sitä TFT:tä nyt vertaat ei tietokoneissa mitään plasmanäyttöjä ole ja OLED näyttöjä on vain kännyköissä ja jossain prototyypeissä. TFT -näytöt joissa taustavalo on hoidettu ledeillä edustaa nykypäivänä parasta tekniikkaa.
Menee mulla näköjään käsitteet sekaisin. Näyttäisi noissa Asuksen (tuon prossan omaavissa) malleissa tietenkin olevan kaikissa TFT-näyttö. Joissain sitten lisämerkintöjä enemmän kuin toisissa:
1. Näyttö: 15.4" Glare type TFT, WXGA 1280x800.
2. Näyttö: 15.4" TFT 1440 x 900 ( WXGA ) - Color Shine
3. Näyttö: 15.4" TFT WXGA 1440x900
Kertokoon joku joka tietää noitten eroista.
Useimmat kuluttajalle tarkoitetut taitavat olla kirkaspintaisia ja käsittääkseni toimistokäytössä suositaan mattapintaista (heijastukset)