Ongelmia ongelmien perään.

Koska täällä väitetään sanojani valheeksi niin luodaanpa silmäys linuxkäyttäjien elämään, antaa heidän puhua. Ongelmia ongelmia ja ongelmia.

Mandrivan palsta, pelkkää ongelmaa ja ongelmaa, sama epätoivo myös muilla linuxpalstoilla, älytöntä säätöä saada mikään toimimaan:
http://mandriva-fi.org/foorumi/viewtopic.php?f=4&t=536
http://mandriva-fi.org/foorumi/

Katsokaa mikä työ on saada näytönohjaimen ajuri toimimaan, komentorivikäsi ei lepää kun koodihelvetissä tahkoaa:
http://wiki.cchtml.com/index.php/ATI-Wiki-Slackbuild_(ENG)

Tässä yritetään saada mokkulaa toimimaan porukalla, Windowsissa tuokin toimii heittällä:
http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/t547874


Oletko ajatellut linuxjakelua, käyhän katsomassa keskustelupalstoja. Mikään ei toimi ja kaikeen tarvitaan kymmeniä rivejä komentorivikoodia.

No niin, nyt ei voida väittää, että olisin omasta päästä keksinyt, vilkaisu linuxpalstoille todistaa minun olleen oikeassa aina! Haluan tuoda totuuden esiin sitä haluaville. Jos joskus syntyy käyttökelpoinen linuxjakelu niin voin suositella, mutta tällä hetkellä.... no katsokaa linuxkeskusteluita.

Windows ongelmat ovat yleensä käyttäjän aiheuttamia kun sopimattomia tuotteita ajetaan windowsissa. Microsoftilla on laadukkaat ohjelmat joka lähtöön, ei tarvita kökkeröohjelmia. Esim. Safariselain tuo turvattomuutta mukanaan:
"Ongelma liittyy Applen Safari-selaimen tapaan tallentaa oletuksena Windowsin työpöydälle. Safari-selain ei myöskään kysy käyttäjältä lupaa ladata jokin tiedosto selaimen kautta koneelle."
Tuollaista riskikäyttäytymistä ei Microsoftin tuotteilla tapahdu!
http://blogs.technet.com/tietoturvan_weblogi/archive/2008/05/31/security-advisory-953818-ongelma-k-ytett-ess-safari-selainta-windows-xp-ss-tai-vistassa.aspx

Windowseille ei tarvita keskustelufoorumeita sillä ne toimivat luotettavasti. Ongelmia aiheuttuu vain jos Windowsiin asennetaan avoimen lähdekoodin ohjelmia jotka mahdollistavat virusten ja haittaohjelmien pääsyn järjestelmään.
21929
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

>...ei tarvita keskustelufoorumeita sillä ne toimivat luotettavasti.

Pena se taas, kuten aina, harkitusti tähtää omaan nilkkaan. ;)

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000001668&subcat=2855

Eiköhän Pena sovita että tällainen Linuxin mainostaminen on jo loukkaus muita Windowsin käyttäjiä kohtaan. Ei kukaan usko että ne näin tyhmiä ovat ja eikö siinä ole rangaistusta heille kylliksi että joutuvat päivittäin sitä Windowsia käyttämään? Ei siihen tarvii enää jonkun kieroutuneen Linux-trollin jatkuvaa kälätystä.

Äänestä

Kunnon naurujen päälle onkin hyvä vetäistä unta palloon. Lampaiden lasku unen saamiseksi on kovin vanhanaikaista joten taidampa laskeskella pingviinejä.

Äänestä

Tarviiks tuuraajaa välillä? Ps. Älä häpäise slackwarea vertaamalla sitä mandrivaan.

Äänestä

vuodesta 2005 asti ja olen ollut tyytyväinen Linuxin toimintaan. Ainakaan Ubuntussa ei hirveästi tarvitse komentoriviä, jos ei halua sitä käyttää. Ongelmia on ollut, mutta niin niitä on ollut myös Windowsin kanssa. Windowsiin on vasta nyt saatu kunnollinen komentotulkki http://fi.wikipedia.org/wiki/Windows_PowerShell. Kun olen yrittänyt ratkoa ongelmia Vistan kanssa olen joutunut käyttämään komentoriviä. Ohjeet ovat olleet osaksi Microsoftin omilta sivuilta.

Olen viime viikot koittanut selvittää miten Optionin usb-modeemi toimii Vistassa. Aina kun yritän asentaa sitä Vista ilmoittaa "Not enough storage to process this command". Olen yrittänyt kaikkea mahdollista, että saisin korjattua tuon ongelman, mutten en ole vielä onnistunut.Kyllä kaikilla käyttöjärjestelmillä on ongelmia. Kauppiksessa olin työharjoittelussa firmassa joka huoltaa koneita. Voin sanoa, että kyllä Windowsilla on ongelmia.

"Windows ongelmat ovat yleensä käyttäjän aiheuttamia kun sopimattomia tuotteita ajetaan windowsissa."

Sama pätee Linuxiin.

Usein sinun viestit vääristelevät lähteitä joita käytät. Jos haluat sanoa, että Linux on huono niin älä vääristele lähteitä vaan kerro totuus.

Äänestä
  • Kun asensin Ubuntun viime keväänä tähän läppäriini niin ainoa laite jonka kanssa jouduin säätämään oli sisäänrakennettu wlan. Muut laitteet alkoivat toimia out of box. No näytönohjaimen ajurin jouduin asentamaan, mutta se oli helppo asentaa. Asentui melkein automaattisesti. Kun elokuun alussa hommasin soneran liikkuvan laakaistan takkusin usb-modeemin kanssa, mutta siinä oli omaa tyhmyyttä mukana.

    Kun tähän Ubuntuun kytkee uuden usb-laitteen se käyttökunnossa voi melkein sanoa heti. Samassa koneessa oleva Vista miettii vaikka kuinka kauan ja sitten laite on käyttövalmis.

    Miten on mahdollista, että minulla toimii tässä läppärissä GTA san andreas paremmin Ubuntulla kuin Vistalla? Siis Windows-peli toimii paremmin Linuxilla. Selitä sinä Pentti.

    Äänestä


Sodat palstalla soditaan ja katson sodan voittaneeni. Vastapuolella ei ole enää sivistyneitä argumentteja vastata esittämiini totuuksiin ja kielenkäyttö alkaa olla ala-arvoista.

Minä olin bisneksessä jo ennen linuxeja ja olen vielä linuxien jälkeenkin. Linux kaatuu omaan mahdottomuuteensa. Näkemiin teinit, ei tämä ole aikuisen paikka, linux on lapsenkengissä, lapsellinen ja lasten!

Muistakaapa sanani viiden vuoden kuluttua, voitte sanoa -oikeassa oli Pentti! Hyvästi!



Loppunäytös: Tuokin lehti vouhkaa linuxien puolesta vaan säätöä ja säätöä on heilläkin.
http://www.mbnet.fi/nettijatkot/2008/09/kannettavat/
Jääräpäisyyttä ja uskoa harhoihin osoittaa uusimman lehden minimikrotesti joihin niihinkin on täytynyt yrittää Ubuntua asentaa. Eipä tarvitse olla selvännäkijä tietääkseen sen menneen yhtä puihin kuin halpisläppäreissäkin. Nettijatkoissa sekin katastrofi joskus kerrotaan. Mutta takoo joillain vieläkin pahemmin:
http://www.248am.com/mark/kuwait/the-msi-wind-and-mac-os-x/

Äänestä
  • Please, älä nyt leikistä suutu! ;)

    Kokeile keksiä YKSI joku ihan järkevä syy puolustella windowsin käyttöä niin jatketaan väittelyä ihan asiallisesti.

    Jooko?

    Äänestä

  • Onpa hyvä kun palstan pahin valehtelija ja vääristelijä poistuu maisemista. Emme jää kaipaamaan.

    Tulevina vuosina on mukava muistella lähes lämpimästi palstan surkeinta oraakkelia ja taitamattominta tietotekniikka-gurua, Penttiä. Ah, miten väärässä ihminen voikaan olla.

    Äänestä

  • "katson sodan voittaneeni."

    Saddam Hussein. Nykyisin Hussein on vainaja. Pelkäätkö?

    Äänestä

  • sanoi myös kirjoitti:

    "katson sodan voittaneeni."

    Saddam Hussein. Nykyisin Hussein on vainaja. Pelkäätkö?

    Viestisi täyttää laittoman uhkauksen kaikki piirteet. Siitä voisi halutessaan tehdä rikosilmoituksen.

    Äänestä

  • Pentti Nelonen kirjoitti:

    Viestisi täyttää laittoman uhkauksen kaikki piirteet. Siitä voisi halutessaan tehdä rikosilmoituksen.

    kysyisin seuraavaa: Mikä on se laillinen uhkaus ?

    Syy kysymykselleni on tämä:

    "Viestisi täyttää laittoman uhkauksen kaikki piirteet. Siitä voisi halutessaan tehdä rikosilmoituksen."

    Äänestä

  • Pentti Nelonen kirjoitti:

    Viestisi täyttää laittoman uhkauksen kaikki piirteet. Siitä voisi halutessaan tehdä rikosilmoituksen.

    Tee ihmeessä rikosilmoitus! Tämänkaltainen uhkaus kun ei edellytä asianomistajan suojelua niin saadaan sun oikea nimi selville, oikeudessa kun ei voi esiintyä "Pentti Nelosena" vaan vastaajan on saatava tietää minkä niminen henkilö häntä syyttää ja mistä ;D

    Äänestä

  • Pentti Nelonen kirjoitti:

    Viestisi täyttää laittoman uhkauksen kaikki piirteet. Siitä voisi halutessaan tehdä rikosilmoituksen.

    Puhut paskaa niinkuin aina.

    Ja sun "sodan voittamisistas", yks hailee, muuta en voi todeta, että mikkis anto sulle potkut.

    Ja ennenkaikkea, sulle ei viitsi enää kukaan mitään
    asiallista yrittääkkään, kun juttusi ovat spämmiluontoista paskaa kuukaudesta toiseen, käyttöjärjestelmiin tämä ei liity, mutta sinua ei kertakaikkiaan jakseta, mene jo.

    Äänestä

Suomi24:ssä ei ihan pari palstaa riittänyt Windows -ongelmille vaan ongelmien määrän takia täällä on Windowsongelmille tuplamäärä palstoja:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&subcat=786

"Mikään ei toimi ja kaikeen tarvitaan kymmeniä rivejä komentorivikoodia."

Sitä samaahan se on suomi24 Windows ongelmineen, mikään ei toimi Windowsissa, ei mikään. Ratkaisuja ei yleensä anneta kun porukka ei jaksa neuvoa mitään valikkonavigointeja. Linuxeilla saa apua ongelmiin, riittää yleensä copypastaaminen sinne komentoriville ja homma ratkeaa sillä.

Äänestä
  • tuolla aloittelijat palstalla mutta tässä nyt vielä:

    http://secunia.com/advisories/product/13223/

    Most Critical Unpatched
    The most severe unpatched Secunia advisory affecting Microsoft Windows Vista, with all vendor patches applied, is rated Less critical

    Äänestä

  • aikaisemmin kirjoitti:

    tuolla aloittelijat palstalla mutta tässä nyt vielä:

    http://secunia.com/advisories/product/13223/

    Most Critical Unpatched
    The most severe unpatched Secunia advisory affecting Microsoft Windows Vista, with all vendor patches applied, is rated Less critical

    Linux kernel 2.6.x
    Unpatched 6% (10 of 154 Secunia advisories)


    Most Critical Unpatched
    The most severe unpatched Secunia advisory affecting Linux Kernel 2.6.x, with all vendor patches applied, is rated Less critical

    Ja Vistan
    Unpatched 8% (3 of 40 Secunia advisories)


    Most Critical Unpatched
    The most severe unpatched Secunia advisory affecting Microsoft Windows Vista, with all vendor patches applied, is rated Less critical

    Eli linuks 10 paikkaamatonta, vista 3 paikkaamatonta

    Äänestä

Microsoftilla on laadukkaat ohjelmat joka lähtöön, ei tarvita kökkeröohjelmia. Esim. Safariselain tuo turvattomuutta mukanaan:
"Ongelma liittyy Applen Safari-selaimen tapaan tallentaa oletuksena Windowsin työpöydälle. Safari-selain ei myöskään kysy käyttäjältä lupaa ladata jokin tiedosto selaimen kautta koneelle."


100% pitää paikkaansa koska se ei todellakaan anna tallentaa mitään koneelle mutta sallii asentamaan ja ajamaan kaiken netistä ladatut asennettavissa ja ajettavissa olevat tiedostot.

Mitäpä niitä tallentamaan ja tarkistamaan virustorjunnalla ennen asennusta...

Äänestä
  • Millekkään muulle järjestelmälle ei ole osattu tehdä niin ylivoimaisen paljon haitakkeita, kuin windowssille. Ja ne myös toimii siinä super hyvin. Ei tartte kikkaila minkään monimutkaisten käskyjen kanssa, vaan klikkaat hiirellä ja varmasti toimii.

    Äänestä

"Tuollaista riskikäyttäytymistä ei Microsoftin tuotteilla tapahdu! "

-Ei ehkä, kun ei edes saa yhteyttä nettiin safarilla win-toosaa käytettäessä.



"Jos joskus syntyy käyttökelpoinen linuxjakelu..."

- Semmoinen on jo syntynyt: Linux Ubuntu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pentti Nelonen kirjoitti:

Koska täällä väitetään sanojani valheeksi niin luodaanpa silmäys linuxkäyttäjien elämään, antaa heidän puhua. Ongelmia ongelmia ja ongelmia.

Mandrivan palsta, pelkkää ongelmaa ja ongelmaa, sama epätoivo myös muilla linuxpalstoilla, älytöntä säätöä saada mikään toimimaan:
http://mandriva-fi.org/foorumi/viewtopic.php?f=4&t=536
http://mandriva-fi.org/foorumi/

Katsokaa mikä työ on saada näytönohjaimen ajuri toimimaan, komentorivikäsi ei lepää kun koodihelvetissä tahkoaa:
http://wiki.cchtml.com/index.php/ATI-Wiki-Slackbuild_(ENG)

Tässä yritetään saada mokkulaa toimimaan porukalla, Windowsissa tuokin toimii heittällä:
http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/t547874


Oletko ajatellut linuxjakelua, käyhän katsomassa keskustelupalstoja. Mikään ei toimi ja kaikeen tarvitaan kymmeniä rivejä komentorivikoodia.

No niin, nyt ei voida väittää, että olisin omasta päästä keksinyt, vilkaisu linuxpalstoille todistaa minun olleen oikeassa aina! Haluan tuoda totuuden esiin sitä haluaville. Jos joskus syntyy käyttökelpoinen linuxjakelu niin voin suositella, mutta tällä hetkellä.... no katsokaa linuxkeskusteluita.

Windows ongelmat ovat yleensä käyttäjän aiheuttamia kun sopimattomia tuotteita ajetaan windowsissa. Microsoftilla on laadukkaat ohjelmat joka lähtöön, ei tarvita kökkeröohjelmia. Esim. Safariselain tuo turvattomuutta mukanaan:
"Ongelma liittyy Applen Safari-selaimen tapaan tallentaa oletuksena Windowsin työpöydälle. Safari-selain ei myöskään kysy käyttäjältä lupaa ladata jokin tiedosto selaimen kautta koneelle."
Tuollaista riskikäyttäytymistä ei Microsoftin tuotteilla tapahdu!
http://blogs.technet.com/tietoturvan_weblogi/archive/2008/05/31/security-advisory-953818-ongelma-k-ytett-ess-safari-selainta-windows-xp-ss-tai-vistassa.aspx

Windowseille ei tarvita keskustelufoorumeita sillä ne toimivat luotettavasti. Ongelmia aiheuttuu vain jos Windowsiin asennetaan avoimen lähdekoodin ohjelmia jotka mahdollistavat virusten ja haittaohjelmien pääsyn järjestelmään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu