Kanarialintukoiraan ostaminen.

Jari

Olisin kiinnostunut ostamaan kanarialintukoiraan. Linnun pitää osata laulaa hyvin ja vaihtelevasti sekä on oltava tarkasti varma, että se on todella koiras. Se tulisi naaraan kaveriksi. Aikomukseni olisi saada ne pesimään viimeistään ensi keväänä kunnolla, joten jos on tarjolla pesimään tottunut, kokenut koiras niin aina vaan parempi. Värityksen osalta se saisi olla mielellään oranssi,punainen tai keltainen, koska naaraani on kirjava. Ikä max. 1 v. Yhteystiedot: asun Lahdessa, p. 044-5057831, iltaisin klo.18-21.

3

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Discus

      Minkälainen häkki sulla on? Pidätkö vapaana?
      Kuinka vanha naaras on? Kokemuksesi kanarioista?

      • Jari

        Minulla on siis kanarialintupariskunta. Häkin koko on n. 70*50*30 cm. Se sijaitsee olohuoneessani etelä-ikkunalla undulaattipariskunnan häkin (joka on tilavampi) vieressä. Olen koettanut lennättää kanarioita, mutta ne eivät halua (tai eivät osaa, ymmärrä) tulla ulos häkistä. Enkä halua niitä väkisinkään lennättää. Undulaateistanikin vain koiras on halukas lentelemään häkin ulkopuolella. Kanariat tulevat toimeen keskenään, mutta ovat melko hiljaisenpuoleisia. Ne ovat kyllä naaras ja koiras, koska koiras visertelee silloin tällöin. Tämä vuodenaika on tavallaan niiden lepoaikaa, joten ne tod.näk. vilkastuvat keväällä. Miten, on, voisiko sinne lisätä uuden koiraan, vai syntyykö riitaa ja epäsopuisuutta? Olisi mukava saada ne pesimään ensi keväänä. Kanariat eivät ole undulaatteihin nähden niin tavallisia Suomessa, joten olen ymmärtänyt, että jos pesintä onnistuisi, niin täällä Lahdessa ainakin yksi eläinliike ostaisi niitä mielellään, koska he sanoivat, että täällä on yksi kasvattaja, joka tarjoaa poikasia liikkeisiin. Minun tarkoitukseni ei ole rahallisesti hyötyä poikastuotannosta, vaan olen ajatellut pesittämistä harrastusluonteisesti ja "seuraamisen mielenkiinnolla." Mielestäni kanariat ovat hyvännäköisiä lintuja, eivätkä undulaatteihin verrattuna sotke niin paljon ja ovat hillitympiä. Undulaattinaaraani on välillä aggressiivinen (harrastaa ns. "nokkapokkaa"),mutta hetken päästä pariskunta jo kyhnää toisissaan rintarinnan. Tosin myös undulaattini ovat minulle aivan yhtä rakkaita...!


    • Jari

      Puhelinnumeroni on muuttunut ja on nykyisin: 03-7827451.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2136
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1283
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1248
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      32
      1172
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      60
      1129
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      864
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      739
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      27
      684
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      555
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      20
      541
    Aihe