Heippa!
Kertokaa te kokeneemmat..
Millä rv:lla paino alkaa nousta ja raskaus alkaa näkyä? Olen itse rv9 ja tiedän, että siihen on vielä aikaa mutta kuinka kauan. Tässä vaiheessa kun tuntuu, että ei siellä masussa vielä mitään ole.
Tää on mun eka raskaus ja sen takia oon niin tohkeissani ja kiinnostunut kaikesta =))
Kertokaa te kokeneemmat..
Millä rv:lla paino alkaa nousta ja raskaus alkaa näkyä? Olen itse rv9 ja tiedän, että siihen on vielä aikaa mutta kuinka kauan. Tässä vaiheessa kun tuntuu, että ei siellä masussa vielä mitään ole.
Tää on mun eka raskaus ja sen takia oon niin tohkeissani ja kiinnostunut kaikesta =))
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei!
Itseläni ei harmi kyllä ole vielä kokemusta, mutta kaverillani alkoi juuri 12rv ja hänellä kyllä on alkanut jo näkymään, tosin se on varmaan aikapaljon kiinni ihmisestä.?
moikkis!
Se on aika yksilöllistä, mut mulla alko näkymään 20 viikon jälkeen ja olin aika hoikka, aivan toista kuin nyt rv 32 menossa! Itelläni toi paino alko nouseen just niihin aikoihin ku alko näkymäänkin!Iloista odotus aikaa..
siitä, miten odottaja muuten voi. painonnousu siis. Itselläni on toinen raskaus menossa, kummallakin kerralla eka neuvolakäynnillä paino oli noussu jo monta kiloa, kun huono olo vaati syömään ettei tarvis oksentaa. Nyt on rv 22, paino noussu n. 6 kiloa ja vatsa näkyny aika pitkään kun olen aika pieni (lyhyt) ja lihonut nuo muutaman kilon. Joillakin paino jopa laskee aluksi, kun ei pysy ruoka sisällä.
...tämä taitaa kovasti riippua ihmisestä, mutta fakta on se, että äidin veren määrä lisääntyy heti raskauden alettua eli tämä voi vähän nostaa painoa ihan alkuvaiheessakin. Yhdessä odotusoppaassa sanottiin, että on OK että paino nousee ekan kolmanneksen aikana kolme kiloa. (joillain nousee enemmän ja joillain vähemmän). Minulla masu kasvoi mutta paino pysyi samana. Yleensa väitetään että masu alkaa varovasti pyöristyä siinä 16-18 viikolla, mutta voin ihan kokemuksesta sanoa et kyllä se minulla pömpötti jo 9 viikolla:) On paljon ihmisestä ja lihaksista kiinni. Ja syömisestä, oksentelusta, pahoinvoinnista jne.