Neuvola

Tietääkö joku kuinka monta ultraa Savonlinnassa saa? Itse en vielä asu siellä, mutta muutamme keväällä ja neuvola vaihtuu samalla. Tämän hetkisessä kaupungissa saa vain yhden ultran ja ajattelin josko Saviksessa ois asiat paremmin :) (rohkenen kyllä epäillä...)

Samalla tietty jos on joku tuleva äiti Savonlinnasta, niin yhteydenpito saattais jossain vaiheessa kiinnostaa. Meijän vauva syntyy touko-kesäkuun vaihteessa :)
7748
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tarvitsisi montaa järkätäkään?? käy ite omilla rahoillasi yksityisellä jos kiinnostaa niin paljon!

Äänestä
  • Ei se vissiin oo sulta pois jos ultrassa käy useemmin? Ehkä jotkut on vaan innoissaan uudesta elämästä varsinki jos se on ensimmäinen!

    Äänestä

  • Tuleva äiti kirjoitti:

    Ei se vissiin oo sulta pois jos ultrassa käy useemmin? Ehkä jotkut on vaan innoissaan uudesta elämästä varsinki jos se on ensimmäinen!

    hei! tervetuloa! itse muutin myös savonlinnaan 1kk ennen synnytystä. eivät enää siinä vaiheessa tehneet muuta kuin synnytystapaultran.. kyllä ne on mielenkiintoisia hetkiä, kun pääsee näkemään tulevan pikkuisen ja kuuntelemaan sydänääniä. nyt raskaana olevan kaverini kävi 4d ultrassa (sikakallis) mutta heille jäi siitä dvd levy, jolta voivat katsoa ultran uudestaan ja uudestaan.. en kyllä menis etes toivomaan että savonlinnassa voisi tehdä vastaavaa.. tervetuloa savonlinnaan ja jos kaipaat juttukaveria niin laita sähköpostiosoite, vauvajutut on ihania!

    Äänestä

täällä pääsee käymään 2-3 ultrassa. tai siis ainakin sillon oli näin kun itse olin raskaana muutama vuosi sitten. korjatkaa, jos olen väärässä..

Äänestä
  • Toivottavasti on vieläkin niin :) En sit tiiä miten paikkakunnan vaihto kesken raskauden vaikuttaa asiaan..

    Äänestä

  • Tuleva äiti kirjoitti:

    Toivottavasti on vieläkin niin :) En sit tiiä miten paikkakunnan vaihto kesken raskauden vaikuttaa asiaan..

    vaan Savonlinnaan. Ultra otetaan tarvittaessa
    useamminkin eli jos siltä tuntuu tai vauvan
    kehitystä on syytä seurata.
    Usein ekan vauvan kanssa on tosi huolissaan :) ja
    niin saakin olla. Kyllä neuvolan tädit osaa työnsä kiitettävästi.
    Ovat tarkkoja, mutta eivät vouhota ja ystävällisiä jaksavat olla aina.

    Äänestä

Itse olen ensisynnyttäjä.Olen käynyt ultrassa 2 kertaa(rv 12 ja 19).Ja ensi viikolla (rv37)on vielä synnytystapa-arviointi. Uudelleensynnyttäjillä on tietääkseni vain 2 ultraa.
Tarvittaessa tietysti on useammin.
Tervetuloa Savonlinnaan ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleva äiti kirjoitti:

Tietääkö joku kuinka monta ultraa Savonlinnassa saa? Itse en vielä asu siellä, mutta muutamme keväällä ja neuvola vaihtuu samalla. Tämän hetkisessä kaupungissa saa vain yhden ultran ja ajattelin josko Saviksessa ois asiat paremmin :) (rohkenen kyllä epäillä...)

Samalla tietty jos on joku tuleva äiti Savonlinnasta, niin yhteydenpito saattais jossain vaiheessa kiinnostaa. Meijän vauva syntyy touko-kesäkuun vaihteessa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu