korppuasema ei toimi win:ssa

Mikä voi olla kun korppuasema toimii dos:n puolella muttei windowsissa. Kone herjaa koko ajan että laita korppu asemaan. Kolmea uutta asemaa on kokeiltu, piuhat vaihdettu ja usealla korpulla kokeiltu. Valo kyllä palaa mutta ei muuta. Bios asetukset on käyty läpi ja käyttis asennettu uudelleen mutta ei vaan pelaa. Oli liikkeessäkin mutta eivät tienneet syytä; ei ole ennen tullut kohdalle. Voiko emossa olla vikaa vaikka dos:n puolella toimiikin?
7365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

windows asennettu formatoidulle osiolle (puhdas asennus)? Kokeiltu ottaa kaikki lisäkortit pois ettei keskeytykset pääse sotkemaan?

Äänestä
  • Alunperin kyllä, mutta sittemmin xp vedetty vaan päälle. Pitäisikö formatoida ja tehdä puhdas asennus?

    Äänestä

Tietenkin _AINA_ puhdas asennus, jos uutta käyttöjärjestelmää
asennetaan. Uutta ei missään nimessä saa laittaa vahhan päälle.
Jos sinulla ei ole tilaa laittaa uutta Win XP koneellesi, niin poistappa kuule vanhat 
tiedostot ekana vaikkapa käynnistyslevykkeen kautta.
Win XP on boottaava CD sitä paitsi.

3½ diskettiasemasta sen verran, että joskus niitäkin levähtelee ja asemalla
kannattaa testata jonkun kaverin tai työpaikalla testattua diskettiä asemassa.
Jos kotikoneella diskettiasema ei vieläkään ota lukeakseeen diskettiä, joka
varmasti toimii työpaikalla, saattaa olla kolmessakin paikkaa vika:
1) diskettiasema on todella likainen lukupäästään, eikä mikä disketti halua tulla
luetuksi, niin puhalla diskettiasemaan parveekkeella.

2) disketti on jollain tapaa vahingoittunut tiedostoiltaan, eli skannaa läpi levyke scandiskillä tai chkdsk:illä.
3) diskettiasemasi on sanonut sopimuksen irti, eikä siintä ole enää mitään hyötyä.

Äänestä
  • Levykkeet toimii muissa koneissa ja tosiaan asemia kokeiltu kolmea; kaikki uusia. Täytynee kokeilla vielä puhdas asennus. Kone yleensäkään ei ole kuin viikon vanha.

    Äänestä

  • korppu kirjoitti:

    Levykkeet toimii muissa koneissa ja tosiaan asemia kokeiltu kolmea; kaikki uusia. Täytynee kokeilla vielä puhdas asennus. Kone yleensäkään ei ole kuin viikon vanha.

    ja kerro sitten tulokset.

    Äänestä

Levykeasema näkyy oma tietokone ikkunassa eli kyllä windows nyt jo jotenkin aseman tuntee. Kun laittaa korpun sisään ja katsoo ominaisuudet, kone kertoo tiedostojärjestelmäksi raw; eikös se viittaa Linuxin puolelle. Korput on kuitenkin täysin dos/win formaatteja ja toimineet muuallakin. Ja tosiaan boot disketillä pääsee tsekkaamaan että asema toimii kun win ei ole taustalla. Levykettä ei pääse alustamaan eikä sisältöä voi tsekata. Teen kyllä puhtaan asennuksen kun ehdin ja pelastan mitä pelastettavaa nyt liekään koneella.

Äänestä

palaa koko ajan, niin korppuaseman kaapeli on väärin päin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


korppu kirjoitti:

Mikä voi olla kun korppuasema toimii dos:n puolella muttei windowsissa. Kone herjaa koko ajan että laita korppu asemaan. Kolmea uutta asemaa on kokeiltu, piuhat vaihdettu ja usealla korpulla kokeiltu. Valo kyllä palaa mutta ei muuta. Bios asetukset on käyty läpi ja käyttis asennettu uudelleen mutta ei vaan pelaa. Oli liikkeessäkin mutta eivät tienneet syytä; ei ole ennen tullut kohdalle. Voiko emossa olla vikaa vaikka dos:n puolella toimiikin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu