Taideterapeutti, kulttuuriohjaaja tai askarteluohjaaja. siinä työpaikat mihin haluaisin. kertokaa mitä kouluja aloilla toimivilla ihmisillä on alla? mistä siis aloittaa opiskelu? Taideopinnot löytyy, mihin seuraavaksi, sosiaalialaa??
Auttakaa nyt ihmeessä jos jotain tiedätte!
Auttakaa nyt ihmeessä jos jotain tiedätte!
Vastaukset 3
Vanhimmat
onko niin että askarteluohjaajan nimike on muuttunut viriketoiminnanohjaajaksi, tai vastaavaa...?hmm..en tiedä.
Joku viisaampi voisi tätäkin asiaa valaista.
Täältä yleensä saa niin hienosti apua...
Hämeen ammattikorkeakoulussa koulutetaan ohjaustoiminnan artenomeja (AMK), jotka voivat toimia esim. kädentaitojen, kuvataiteen sekä ilmaisullisten ja toiminnallisten menetelmien ohjaajina. Pohjakoulutuksena pitää olla jokin toisen asteen koulutus (lukio tai amis).
Olen itse valmistunut vuosi sitten HAMKista ohjaustoiminnan artenomiksi ja voin suositella lämpimästi kyseistä opinahjoa!
Tutustu täällä: http://portal.hamk.fi/portal/page/portal/HAMK/koulutus/Nuorisokoulutus/Ohjaustoiminnan_ko
Hei!
Muurlan opistossa voi opiskella expressiivistä taideterapiaa. Hakuaika menossa parhaillaan, tarkoituksena että koulu jatkuu kolme vuotta... suomessa tällä hetkellä myös inartes kouluttaa expressiivistä taideterapiaa.