Lestadiolaiset ja Joulupukki

JoonaJoona

Käykö lestadiolaisissa kodeissa jouluisin Joulupukki?

Ja toinen kysymys, käyvätkö lestadiolaiset saunassa? Raamatussahan alastomuus on yksiselitteisesti kielletty, vai eikö?

16

1191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmaa tietoa

      saunassa ne ei käy, koska saunassa ollaan yleensä alasti.

    • ja big brother?

      bb-keskustelusta:
      "2008-10-01 16:41
      Hih, sauna on lämmin, suviseurat tarjoaa"

      • Jouluna..

        Käypä tietenkin jouluna joulupukki,miksei kävisi.Oon itekkin ollut pukkina jouluaattona


    • kalle-velj

      ookko sinä pullossa kasvannu vae mikä o?
      eehän joulpukilla oo mittää tekemistä uskoasian kanssa, kae sinä nyt sem ymmärrät? Tottakae lasten pittää suaha pittee joulu-ukko, sitähän sitä outellaan, monta viikkova. aekuset ymmärtää joelun sanoman sitte ehkästä vähän syvemmältiki, Vapahtaja tuli meijät lunastammaan synneistämme.
      Missee Ruamatussa on vaatteihe poisotto kielletty. nyt em muista semmosta kohtoo?
      Suomesa on aena kuule kääty saunassa alasti ja kotirannassa uimassa. sitte ku puoskat kasvaa tarpeeks, ne ee ennää tuu vanhempie kanssa sammaa saunaa ja alkavat käyvä tytöt keskennää ja pojat keskennää. se o kuule ihan luonnoline kehityskulku.

      • Anonyymi00008

        Vapauttaa syntien seurauksia elikkä tuomioista , sen Jeesus teki ristillä se on tehty jo . Otti pois tuomiot .


      • Anonyymi00011

        Niin ihminen on lihallinen nahkakuori päällä veri virtaa ja vettä juo. Erilainen kun elukat . Luomakunnan kruunu. Hallitsee. Mutta Jeesus hallitsee kaikkea. Kiusaaja on paholainen ja sen joukot , älä kiusaa siis. Vaatteet on useimmin suojavarusteet sateita ja jäätä kuin aurinkoa vastaan. Ilmaston mukaan. Työvaatteet suojaa ihoa . Alastomuus ei nyt mitenkään ole syntiä muutenkaan. Kun yhden huoneen asunnossa nukkuu 10-20 ihmistä eri ikäisiä niin kannattaa jättää seksi muuhun ajankohtaan kun muut ei ole kuulemassa.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Vapauttaa syntien seurauksia elikkä tuomioista , sen Jeesus teki ristillä se on tehty jo . Otti pois tuomiot .

        Niin ei nyt siis ole mitään kadotus tuomiota niille jotka Jeesuksessa ovat . Lue kuule kerrankin se uusi testamentti UUDEN LIITON KIRJASTO .


    • kamunionlestaso?

      joo kuule käy ne saunassa. Kun olen yötä lesta kaverillani niin käydään kahestaan ihan ilman rihman kiertämää saunassa. Ja juu, niillä käy joulupukki joka vuosi!

      • KOTIPUKKI

        KUULKAA SANAA MITÄ VANHEMPI PUKKI NIIN SITÄ KOVEMPI SARVI!


      • Anonyymi00009

        Pukki sana tulee seksistä kun Mooses on kova naimaan. Mutta Stalinia sanottiin pukiksi joka kaalimaalla. Varasti kaikilta. Toisaalta pukki on myös paholainen joka voi vaikka tekeytyä valkeudeksi ja valehtelee . Vuohipukki on myös vuohia UHRAAVAT tietty uskontojoukko. Kieltävät Jeesuksen ja Juudas joka myy rahasta vääriä Jeesuksia väärentää mutta pilkkaa ja kieltää jahvenkin. Pukki on usein kuvaus paholaisesta. Joulukko taas kuvaa periaatteessa kristityille taivaasta tuotua lahjaa. Vaikka toiset pilkkaa kristityt ei. Rabbitkääntää kieroon kirjoituksia etsii kadonnutta paratiisia. UHRAAVAT elukoita ja eksyttävät . Vanha liitto vanheni kun Jeesus tuli jo.


      • Anonyymi00013

        Uimahallissa uimapuku mistä ei irtoa väriä eikä lankoja !!! Tukkii suodattimet.


    • Anonyymi00007

      Millä tapaa alostomuus olisi missään kielletty ? Kuule Mooses sä eksytät ihmisiä.

      • Anonyymi00010

        No on, lestadiolaiset syntyvätkin vaatteet päällä!


    • Anonyymi00014

      Kadotettu paratiisi eksyttää taas ! Ajatelkaa lapset koulussa susikannan keskellä mosset ja mohamettt jahvet kivet kourassa.

      • Anonyymi00015

        Ja budhat meditoimassa kouluissa !


    • Anonyymi00016

      Jeesuksen oppi rakkaudesta ; rakkaus ei tee mitään pahaa !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3191
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1443
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1187
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1007
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      817
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      813
    Aihe