Eihän Suomi pääse ikinä arvokisoihin jos se pelaa samaa tyyliä kun muut jalkapallomaat. Palkat on sen verran pienet täällä että kaikki parhaat urheilijat valitsee jääkiekon lajikseen. Pitäisi pelata sellaista vanhaa englantilaista potkupalloa eli pitkiä pallokeskityksiä ja huimia pukkauksia niin olisi edes jotain toivoa. Kovia juoksijoita ja tankkeja maajoukkueeseen niin voisi käydä sellainen ihme että Suomikin pääsisi arvokisoihin.
Suomi arvokisoihin
1
502
Vastaukset
- ---------------
olla nimenomaan kehittymässä pois? Jos näet joskus Suomen maajoukkuepelejä 80-luvulta, niin huomaat miten silloin roiskittiin pitkää toivotaan toivotaan palloa ja pääpeli oli arvossaan(nykyään yleinen pelitapa englannin ykkösdivarissa). Se taas johtui siitä, että joukkueen taitavimmatkin yksilöt oli sellaisia puujalkoja, ettei lyhytsyöttöpeli olisi toiminut edes vähää alusta. Sheriffi Kuqi on viimeisiä mohikaaneja tällä saralla. Voimaa on kaverissa kuin pienessä kylässä mutta silti luojankiitos ei enää ole Suomen maajoukkueessa edes vaihtomiehenä. Ei pysy pallo jalassa edes liimalla. Mitä sitten tulee jalkapallon ja jääkiekon valintaan, niin kyllä siinä idolit merkitsee paljon enemmän kuin se miten sillä elää. Jääkiekko oli ennen yksinvaltias koska Suomella ei ollut ketään idolin asemassa olevaa jalkapallonpelaajaa. Nykyään valinta on nuorisolla jo vaikeampi kun jalkapallossakin löytyy laatupelaajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672804
- 2012087
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501922- 711766
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91531- 811234
- 811080
- 951039
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961020