itsemurha-aikeet

Musta/valkea enkeli

Tämä ei ole hätähuuto,joten asiallisia vastauksia kiitos.
Olen keski-iän ylittänyt,täysin tasapainoinen,vaikkakin väsymys ja uupumistila vaivaa.
Sain x-avioliiton hajottua (minun tahdostani).
Miten voi olla mahdollista,että irtaimisto jaetaan mutta ei liiton aikana (enin osa veloista oli hänen tekemiään), hän ehti tehdä itsensä varattomaksi, maksumieheksi jäin minä,vaikka hän oli ilman lupaani nostanut ja siirtänyt omalle salaiselle tililleen rahojani, Minä jo uupuneena ja välinpitämättömänä hyväksyin hänen tekemisensä.
Hän oli alkoholisoitunut ja kirjanpitäjä,joka kyllä tiesi miten hän toimii.
Sain tajuttomuuskohtauksia ns. pseudokoht. jotaka lääkärin mukaan olivat pakenemista todellisuudesta,olin joka kuukausi teholla ed.mainitusta syystä nukutettuna.En vieläkään tajua miten hän oli voinut tililleni päästä.
Hakiessani eroa ystävättärieni tuella, x-mieheni saadessa tietoon asian hän pudotti minut kierreportaat alas(ei todistajia tietenkään)Minulle jäi ikuinen vamma lonkkaan.
samoin jatkuvat raiskaukset tekivät minusta miesten pelkääjän.
En saanut kunnollista apua mistään,velkasaneeraukseen kyllä,sielläkkän ei kukaan edes maininnut mahdollisesta vekojen jakamisesta.
Pakenin paikasta toiseen tappouhkauksien takia.
Vasta nyt tajuan miten väsynyt olin "auervaaran" asuessa minun nimissäni olevassa asunnossa (vuokra). Rahallisesti hän ei osallistunut mihinkään.
AsiantuntiJAT OVAT KUUNNELLEET JA LUKENEET PÄIVÄKIRJANI NIILTÄ AJOILTA JA IHMETTELEVÄT MITEN OLEN JAKSANUT KAIKEN KESTÄÄ.
Anteeksi isot kirjaimet.
Onko kenelläkään tietoa,joutuvatko lapseni kuolemani jälkeen velkojen maksajiksi.
terv. neuvoton.

4

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lakimiehen sana tukevampi

      Esim. oman pankkisi lakihenkilö ottaa sinut vastaan kun varaat ajan. Mut.
      Ahdistavasta aiheesta kirjoittaminen helpottaa jo tilannettasi.

    • vampyr

      Aikamoista maanpäällistä helvettiä oot läpikäymässä.
      Ennenkaikkea voimia jaksaa!!!
      Ps. Itse "helvetin" läpikäynyt.

      Ja miehiin 100%:sti luottamuksen
      menettänyt.

    • valkea maa

      Hei!

      Alla vähän lakitekstejä. Lapsesi siis ovat kuolinpesän osakkaita, eivät velallisia. Kuolinpesä asetetaan konkurssiin, osakkaat eivät ole vastuussa veloista, elleivät laiminlyö pesänselvitystä. Kirjoituksestasi ei selviä, ovatko lapsesi alaikäisiä, jos niin heitä edustaa silloin joku muu. En ole itse lakimies, joten nämä siis varauksella.

      Vaikeahan tämmöisten kysymysten kanssa on mennä mihinkään lakimiehelle kyselemään. Vaikka on vaikeaa, niin lapsesi varmasti tarvitsevat sinua, eivät velkojasi tai rahojasi.

      Toivon sinulle jaksamista, toivon, ettet antaisi periksi synkille ajatuksille, vaan uskallat elää elämääsi siten, kun sinulle kuuluisi.


      Kuolinpesän varoista suoritetaan pesän ja vainajan velat. (15.6.2007/710)

      Pesänselvitysvelat maksetaan ennen muita velkoja sitä mukaa kuin ne erääntyvät. Muut pesän velat maksetaan vasta vainajan velkojen jälkeen.

      Kuolinpesän konkurssissa konkurssipesä vastaa pesänselvitysveloista.

      Pesänselvitysveloista säädetään 18 luvun 5 §:ssä.

      2 § (20.8.2004/783)
      Osakas ei vastaa henkilökohtaisesti vainajan velasta.

      Poiketen siitä, mitä 1 momentissa säädetään, perunkirjoitusvelvollinen osakas vastaa henkilökohtaisesti vainajan velasta, jos hän laiminlyö perunkirjoituksen toimituttamisen määräajassa. Sama vastuu on osakkaalla, joka perunkirjoituksessa tai vahvistaessaan valalla perukirjan vaarantaa velkojan oikeutta antamalla vääräksi tietämänsä ilmoituksen tai jättämällä tahallaan ilmoittamatta jonkin tietämänsä seikan.

      Jos velkoja 2 momentin nojalla vaatii osakkaalta maksua velasta, osakas vapautuu velkavastuusta, jos hän osoittaa, ettei hän ole 2 momentissa tarkoitetulla menettelyllään taikka toimenpiteellään tai laiminlyönnillään pesän hallinnossa aiheuttanut 18 luvun 7 §:n nojalla korvattavaa vahinkoa. Jos osakas osoittaa, että hänen velkojalle aiheuttamansa vahinko oli rahamäärältään pienempi kuin vainajan velka, hän vastaa vahingon määrästä.

      • musta/valkeaenkeli

        Olen varaton täysin,mitään rahallista arvoa ei ole ollutkaan jälk. 2002.
        Lapseni ovat kaikki aikuisia. Ja pelkäävät
        Kiitos sinulle kannustuksesta joutuvansa velkani maksajiksi.
        Kiitos lohdutuksestasi en ikinä ole alkoholia maistanutkaan ja nyt olisi yehnyt todella mieli,mutta pelkkä hajukin ällöttää.
        Hyvää illanjatkoa. tulostin tietosi välittömästi.
        terv, musta enkeli kait


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      181
      22386
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      77
      9589
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      37
      7567
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      84
      6385
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      188
      6076
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      47
      5071
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      115
      4721
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      103
      4445
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2175
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1449
    Aihe