Kuinka poistaa Ubuntu koneelta kokonaan jos siinä ei ole muita järjestelmiä kuin Ubuntu. ..pitäisi asentaa uudestaan kun on vahingossa käynnistyksessä 8 Ubuntua, recoverya sun muita, sitten pitää se recovery nuolinäppäimelä käynnistää ennen kuin toimii. XP:tä tai Vistaa ei ole eikä Ubuntu asennuslevy enää toimi, alkaa junnaamaan paikallaan.(varmaan noi 8 häiritsee sitä?).?
Ubuntun poisto
Ubuntulla
61214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ubuntun asennuslevy on ns. Live-CD. Sen ohjelmiin kuuluu gparted, jolla levyn uudelleenosiointi poistaa kaiken kuten esim. Linux-jakelut.
Koska kone on siis ilman käyttöjärjestelmää, pitää uusi järjestelmä sitten asentaa.
Joo tää on mun kaverin kone kyseessä. Voihan se olla että cd-levyssä on vikaa mutta ei se mitään mulla on ehjä cd.
Siis kuinka se onnistuu kun se alkaa jotain rimpsua ikuisesti näyttämään, ei eds pääse edes siihen kohtaan missä cd kysyy mitä tehdään jne. ?
Onhan se biossista laitettu cd:ltä buuttaavaksi?
Tuo nyt viittaa siihen, että alussa on Grub käynnistyksen lataaja (josta voi valita millä käyttiksellä käynnistetään jos on useampia). Eikö se käynnisty kuin recavery modessa?
http://wiki.ubuntu-fi.org/Järjestelmän_pelastaminen
Ubuntua ei tarvitse poistaa, hankit asennuslevun ja asennat vain uudestaan, se jyrää vanhat asennukset ylitse kyllä.
Tulevaisuutta ajatellen "käynnistyksessä 8 Ubuntua, recoverya sun muita":
Kun tulee kernelipäivityksiä näkyvät ne listassa ja sitten ihan normaalisti recavery mode ja memory test.
Tuosta ei ole mitään haittaa päin vastoin, joskus voi tulla tarve käynnistää vanhemmalla kernelillä.
Jos haluaa siistiä Grubia helposti niin asenna synapticilla "startup-manager" se asentuu Järjestelmä > Ylläpito
Valitse sieltä "Advanced" välilehdeltä "Limit the number of kernels", Ja "Number of kernels to keep kohtaan 2, sillä on hyvä olla yksi vanhempikin kerneli näkyvissä.
mulla loppu mielenkiiinto opiskella tuota ubuntua tälläerää, kuinka saan ubuntun pois vistan rinnalta turvalllisesti ettei tarvis koko konetta pyyhkiä uudesti?
Poistat grub:in mbr:stä Vistan asennuslevyn avulla. Poistat Ubuntu-osiot ja luot uuden osion.