Tuleeko siitä tuottoisa "kultakaivos" vai pistetäänkö pikku hiljaa "rukkaset naulaan ja pensselit santaan"?
Oliko Talvivaara sittenkin nousukauden lopun kangastus?
Miltä näyttää?
Oliko Talvivaara sittenkin nousukauden lopun kangastus?
Miltä näyttää?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
No miltä?
Ainakin pörssikurssi laskee:
http://www.londonstockexchange.com/en-gb/pricesnews/prices/System/DetailedPrices.htm?sym=FI0009014716GBGBXSSMMB1XM344TALV#PriceChart
Samoin nikkelin hinta:
http://www.kitcometals.com/charts/nickel_historical_large.html
Lisäksi rahoitus tuottaa finanssikriisissä vaikeuksia. (Tästä oli televisiouutisissa)
Silti hehkutus jatkuu. Mutta onko hehkutukselle perusteita?
http://www.kainuunsanomat.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=KSA_newssite/AMLayout&cid=1194605269418&p=1194596027580&pagename=KSAWrapper
Kuhmossa Kivia hyvä esimerkki,luvattiin kuuta taivaalta mutta tulikin vastaan paska maalta! Herrojen metkuja,johon ahneet työläiset tarttuvat. Talvivaaran palkat ovat pieni salaisuus? Tienaako siellä suhteessa,jos olet koko ajan kineksessä siellä.Käsittääkseni siellä ei ole oikeaa elämää normaalille ihmiselle,joka tahtois vaikkapa harrastaa.
se kainuulaisia paljon lämmitä. kohulla saatiin rahoitukset ja työvoima (rakennus projektin ajaksi, sitten pihalle )ja kaivos toiminnan aloittaa sitten ihan eri ukot ympäri suomen maan . tänne ei jää kuin paskanen kuoppa
Ei luvattu liikoja. Sattui sitten vaan huono aika tulisijamarkkinoilla (jatkuu edelleenkin). Ei Kiviasta riippuvainen tekijä siis.
sehän on alusta asti ollut tiedossa, hulppeilla laskelmilla ja puheilla saadaan rahaa, ja loppujen lopuksi on se kuoppa jäljellä, sehän sopii sitten vaikkapa kainuun maakunnan keskuskaatopaikaksi, kaikki vermeet valmiina lajittelua varten...rehellisesti sanottuna, ihmisiä kusetetaan, ja rahat menee muutaman henkilön taskuun, kuten muussakin isossa bisneksessä. ei sitä voi kaunistella. miettikäähän, kenelle uutisten mukan jo etukäteen tulevien 10 vuoden tuotantokin on myyty, eikä tuotanto ole vielä edes kuin malliksi alkanut...rakennus on kesken ja koneet pannaan muutaman päivän kuluttua taas kiinni, jotta projekti saadaan loppuun rakennettua. kunhan rahoittajat olisivat tytyyväisiä, että toimiihan se.
Ei se silti noin voi mennä. Kyllä noin isoon hankkeeseen oikeasti uskotaan/uskottiin.
Ei voi kuin naureskella paikallisten kommareiden teorioille "herrojen salaliitosta". Vai olisiko taustalla "puolue asenteen" sijaan ihan pelkkää yleistä katkeruutta ja pessimismiä?
No joka tapauksessa koomista on :)
Eiköhän se Talvivaaran kaivos mene parikertaa konkurssiin toimintansa aikana. Yrittäjät vaihtuu ja lopuksi jää jäljelle sotkuinen kuoppa jota verovaroilla siivoillaan vuosikymmen...
että on työtömiä. Tuntuu olevan kunnia asia morkata heti jos joku uskaltaa yrittää. Tollaiset ihmiset eivät tarvitse töitä (taitavat pelätä että pitää itse hankkia toimeen tulo)Haluavat vain että joku toisi leivän suuhun. Kotimaisia valkoneekereitä.
Ei millään pahalla mutta näin se vaan on käynyt useimmille firmoille ja yrityksille vuosikymmenien saatossa. Itse olen jo työni tehnyt. Kuuntelen vain jatkuvaa vinkumista korvissani ja etsin lonkalle ja polville asentoa ettei pakottaisi niin paljon. Pillerit tuovat hieman lievitystä mutta eivät poista työstä tulleita rasitusvammoja vuosikymmenien ajoilta. Enköhän ole eläkkeeni ansainnut?
Joo, ei siis kannata yrittää. Tai ainakin jos joku yrittää, pitää hänet tallata nopeasti maanrakoon. Voidaan sitten marista kuinka pullamössösukupolvi ei tee töitä.
Kainuulainen asenne kunniaan!
En ota talvivaaraan kantaa, kun en tunne tapausta enkä rahoitusta lehtitietoja enempää. Mutta on Yrittäjiä ja sitten on "yrittäjiä". Nämä Yrittäjät tulevat toimeen omillaan ja talous on plussalla ja kestävät pitkään, työllistämisvaikutuskin on hyvä. Kajaanissa ja Kainuussa on useita sellaisia. Sitten on näitä "yrittäjiä". "Yrittäjien" tärkein tehtävä on kupata Te-keskuskelta niin paljon kuin irtoaa ja yleensä irtoaa kunhan vain lupaa työllistää. Siinä vaiheessa kun valtion rahoitus loppuu, "yrittäjä" joutuu yllättäen talousvaikeuksiin. Nämä "yrittäjät" ovat myös niitä jotka itkevät ettei työttömät tule heille (=työttömistä kun saa palkkatukea) ja nämä tulevat keskustelupalstoille huutamaan, että olette kateellisia, ei ihme että olette työttömiä kun olette kateellisia kun joku uskaltaa yrittää, vaikka oikeasti kysymys on "yrittämisestä". Mutta jos näiltä ns. yrittäjiltä otettaisiin valtion tuet tuloslaskelmasta pois, viivan alle jäisi iso punainen miinus. Mutta antaa "yrittäjien" yrittää yrittää , aivopesty veronmaksaja kun ei ymmärrä eroa näiden ja oikeiden yrittäjien välillä- eivätkä tajua että ne yritystuet ovat yhtä lailla veronmaksajan kukkarosta kuin korvauksetkin.
Niin ja itse en ole nyt työelämässä enkä työtönkään, vaan käyn koulua ja toivon pääseväni joko töihin oikealla yrittäjälle tai keksiväni jotain, miten voisin itse yrittää - rehellisesti.
Mutta korostan, että tämä on aiheen vierestä, eikä koske Talvivaaraa, joka on itselleni vain joku uusi kaivos mistä olen lukenut lehdistä, vaan joitain muita yrityksiä mitkä ovat kuuluja siitä, että valtiolta kelpaa kaikki valmiiksi veronmaksajan rahoilla koulutettua työvoimaa myöten. Talvivaarasta tai sen rahoituksesta en tiedä yhtään mitään, paitsi että jotain prosessinhoitajia on kuulemani mukaan, korostan, kuulemani mukaan, koulutettu työvoimakoulutuksena.
Kannattaa silti yrittää. Yrityksillä ja tuotteilla on tietty elinkaari. Toisilla lyhyempi ja toisilla pitempi. Tiesitkö sitä !!!!!!? Mitä Talvivaaran ja alkuperäiseen aloittajan kysymykseen tulee niin oletan edelleen että nikkelin ja muitten oheistuotteitten hinta ei pysy jatkuvasti yhtä hyvänä kuin tällä hetkellä. Mitä korkeampi hinta nikkelillä, sitä kiihkeämpi jalostusvauhti. Jos taas hinta laskee alle tuotantokustannusten, yritys ei silloin enää kannata. Jossain vaiheessa Talvivaaran luonnonrikkaudet loppuvat ja jäljelle jää suuri monttu. Onko yrityksellä silloin enää rahaa siivota jälkiään? Voitothan on menneet osakkeitten omistajien taskuihin. Kaiva sinä vaan Talvivaaran kiveä niinkauan kuin siitä jotain irtoaa itsellesi. Minä viettelen näitä kivuliaita vanhuudenpäiviäni.
Asenne ja ajattelu sinulla ainakin on oikea, eikä faktatkaan tunnu hukassa olevan. Totuuden tie on pitkä ja kivinen, jos ei sitä huumorilla osaa keventää. Peräksi antamalla ei saa muuta aikaiseksi kuin paijauksen poskelle tai potkun persuuksille, riippuen tietysti siitä minkä "tuulen" "paapoja tätit" tai "villapaitasedät" oikeaksi tuntevat kohteeseensa ottaa.
Tämä mitä seuraavaksi kirjoitan ei sovellu naisille tai lapsille ohjenuoraksi. Ja jokainen miettiköön sitä kohdalleen onko itsestään tähän mitä esitän?
Itse suosittelen röyhkeää vastarintaa kaikkea yhteiskunnan utuiseen pumpuliin käärivää paapomista vastaan. Tällä en tarkoita röyhkeää käytöstä ihmisiä kohtaan vaan kovan panemista kovaa vastaan ja luopumista paapomisen kohteena olemisesta. Ja kieltäytymistä kaikesta yhteistyöstä sellaisten tahojen kanssa riippumatta ovatko ne yhteiskunnan ylläpitämiä vai, joilla ei ole mitään tekemistä ihmisten todellisen elämässä eteenpäin menemisen kanssa.
Merkitsipä se sitten sosiaalisten etujen menettämistä, mikäli sellaisia on olemassa?
Tai mitä muita yhteiskunnan ylläpitämiä rankaisu toimia ja kurjuudella uhkaamista tahansa mitä sen leivistä pois jääminen saa aikaiseksi.
Samalla ihminen itse yksilönä ottaa vastuun paitsi omista toimistaan niin myös niistä funktioista, joilla hän ylläpitää yhteiskuntaa.
Ja tämä on oikea asenne ja on sen amerikkalainen presidentti Kennedykin sanonut. Joten ei ajatus kansainvälisestikään aivan uusi ole.
Ei ihminen asuntoja tarvitse ja ruokaakin saa luonnosta. Tai pienillä töillä hankkimillaan rahoilla. Leipä ei lopu maailmasta, ongelma on vai se kuinka sen virrasta pääsee osalliseksi.
Makuupaikaksi riittää harjateltta ja muutama styroksi sen ympärillä ja alla, sekä pressu sateensuojaksi ja lämmin makuupussi yöpuuksi. Saippua on halpaa ja vettä riittää, että ei kenenkään tarvitse likaisena kulkea. Ja jos tulen saa aikaiseksi niin teepussilla pärjää päivän, kun sen termospulloon laittaa ja nauttii tarvittaessa.
Tämä ei estä sitä, että ihminen ei voi kouluttautua, hakeutua työelämään ja pyrkiä oikeasti elämässään eteenpäin. Tai vaikka vaihtaa maata. Sekään ei ole raukkamaista. Mutta takaisinkin saa tulla ja tuoda tiedot mukanaan.
Muuta ihminen ei voi menettää kuin osan itsenäisyyttään yhteiskunnan hallintorattaiden uhriksi. Mutta parempi on olla köyhänä kirkon rottanakin, kuin antaa omaa yksityistä hallitusvaltaansa byrokratian alttarille tippaakaan.
Ei tätä kaikkea tarvitse tietenkään heti tehdä, mutta omasta elämästään vastaaminen aikana, jolloin ainoa haasteena on tulevaisuus, antaa ihmiselle voimaa toimia oikein, mikäli tästä saatavaa energiaa ei tuhlata turhuuteen.
Enkä suosita tätä myöskään häneen, joka ei ottanut kantaa Talvivaaraan. Koska hän on fiksu kaveri ja varmaan löytää hyvän työn. Mutta toivon, että edes joidenkin silmät aukeaisivat.
Ei sotia voiteta villaisella painamalla! Hyökkäys antaa etutikin ja mahdollisuudet käyttää ratkaisun avaimia. Tulessa makaaminen merkitsee lähes varmaa tuhoutumista.
Tällä tarkoitin sitten ihmisen oikeaa asennetta asioihin, enkä mitään muuta! Kun nykyään saa olla niin tarkkana kuinka sanansa asettaa, kun kaikki on niin sekoitettu ja sotkettu, että tervettä ymmärrystä ei saa ulos enää hakemallakaan.
sekin lopettaa toimintansa. Eri ari että milloin. Jos metallien maailmanmarkkina hinta pysyy riittävän korkealla niin saattaa toimia useita vuosiakin. En menisi kuitenkaan senkään työpaikan varaan kovin pitkää asuntolainaa tekemään.
Kyseessähän ei ole kultakaivos, turha odottaa ihmeitä. Kaivos voi olla iso, mutta jos menee huonosti, niin tappiokin on iso. Kun saavat Talvivaaran valmiiksi, ei työllistävä vaikutus kovin suuri ole verrattuna rakennusaikaan. Oliko se 400 pieni palkkaista= 150 paperimiestä maksettuihin veroihin suhteutettuna!
Nyt nikkelin hinta 15000$/t joten uskon, että kannattavuus raja lähestyy. Tuolla hinnalla voivat toimia, mutta mikään "kultakaivos" Talvivaara ei ole. Jos nikkelin hinta vielä laskee, niin Talvivaara saattaa lomauttaa työntekijöitä yllättävän pian.
nikkeli 13400$/t.
ensi viikolla lomille
6.1.2014
Ni US$6.117/lb..,..13519$/tn..,..9939€/tn
Lainaus sivun alusta:
"Oliko Talvivaara sittenkin nousukauden lopun kangastus?"
Nickel Price U$6.102/lb......13485$/tn..........9914€/tn