Pääaineen vaihtamisesta

nimi_enne

Osaako kukaan kertoa, mitä tapahtuu jos vaihtaa pääainetta tämän nykyisen opintoaikarajauksen voimaantultua? Opiskelen humanistisessa ja haluaisin nyt hakea toiseen yliopistoon myös humanistiseen tiedekuntaan, mutta uuteen pääaineeseen. Eli saanko opiskella ihan normaalisti seitsemän vuotta (mitä tuskin uusiin opintoihin menis, kun on jo muita opintoja alla sen verran). Ts. onko opintoajan rajaus yliopisto- ja tutkintokohtainen?

Miten se vaikuttaa, jos on jo hum.kand ja hakee toiseen yliopistoon, jossa luonnollisesti lähdetään ensin suorittamaan hum.kandin tutkintoa? Jossain joku väitti, ettei kahta samaa tutkintoa voisi suorittaa. Mutta eihän sitten esim. museologiaa pääaineena lukenut hum.kand voisi enää opiskella maisteriksi esim. ruotsin kielestä, jos näin olisi. Ainoa mahdollisuus FM:n papereihin olisi jatkaa museologia pääaineena.

3

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just noin!

      Hei!
      Opiskelin kolme vuotta toisessa yliopistossa hum.
      tiedekunnassa yhtä kieltä ja nyt vaihdoin toiseen yliopistoon opiskelemaan pääaineenani toista kieltä.
      Ehdin tehdä vanhassa yliopistossa proseminaarin,
      mutten huk. tutkintoa ihan valmiiksi. Itse sain
      kaikki suoritukset hyväksiluettua ja "vanhan"
      pääaineen sivuaineeksi.Mietin itsekin tota, että
      jos olisin saanut huk.tutkinnon valmiiksi, niin
      mitä olisi tapahtunut...Mut ei kai se mikään
      ongelma oo, en usko. Nyt mul on se 7 vuotta
      aikaa opiskella, kun alotin tän toisen kielen
      ikään kuin alusta. Ainoo huono puoli on se, et
      tuet ehtii loppua kesken...Mut jos sä oot suorit-
      tanu hukin,niin saat varmaan täydet tuet uuteen
      tutkintoon. Sori, jos tuli vähän epäselvästi,
      mutta onnea hakuihin!:)

    • Prometheus+

      "Pääaineen vaihtamisesta" puhutaan vain kun pääainetta vaihdetaan SAMAN yliopiston sisällä. Toisin sanoen: sisään päästessäsi sait tutkinnonsuoritusoikeuden pääaineessa A, mutta haluaisitkin vaihtaa tutkinnonsuoritusoikeuden pääaineeksi B:n.

      Jos haet ERI yliopistoon ja pääset sinne sisään, saat UUDEN tutkinnonsuoritusoikeuden. Aikaisempi tutkinnonsuoritusoikeutesi ei katoa minnekään eli sinulla on silloin kaksi tutkinnonsuoritusoikeutta eri yliopistoissa.

      Opiskeluajan rajaussäädökset (yliopistolain pykälät 18d-18f) ovat tutkintokohtaisia. Jos sinulla on useampia tutkinnonsuoritusoikeuksia, opiskeluaika lasketaan kussakin erikseen.

      Olisi mieletöntä suorittaa sama tutkinto samassa pääaineessa kahdesti. Sen sijaan sille ei ole periaatteellisia esteitä, että suorittaisit kaksi samantasoista tutkintoa, mutta eri pääaineissa. Voit esimerkiksi suorittaa ensin humanististen tieteiden kandidaatin tutkinnon museologiassa ja sen jälkeen sekä humanististen tieteiden kandidaatin tutkinnon että filosofian maisterin tutkinnon ruotsin kielessä.

      • lisäys

        Joo, prometheus kiteytti asiat hyvin. Mullakin on
        siis vielä vanhassa yliopistossa opinto-oikeus
        ja olen täksi vuodeksi ilmoittautunut poissa-ole-
        vaksi. Tuskin kuitenkaan tulen koskaan palaamaan
        vanhaan yliopistooni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5145
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3678
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1524
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1411
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1302
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1208
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1127
    Aihe