Muistakaa tämä kun Q3 julkaistaan

Tai sitten Q kertoo alen alkaneen.

"Kauppahinnat ovat laskeneet viime keväästä lähtien, joillakin alueilla jopa 20 prosenttia, Habitan toimitusjohtaja Jari Gardziella sanoo. Hän ei kuitenkaan suostu kertomaan, missä hinnat ovat laskeneet näin paljon."
6461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksi muuten sitä salailisi. Kuplaan on nyt tullut reikä.

Äänestä

Jo viime vuoden puolella, kun myimme kämppäämme, välittäjä yritti pudottaa pyyntiä alaspäin koska se oli "utopistinen". No pari kuukautta siinä meni, mutta sitten ilmestyi kuin tyhjästä ulkomaalainen ostaja joka osti läävän pois pyyntihinnalla. Olimme jo valmiita taipumaan ajatukseen että myisimme rommaushinnalla, mutta kun oli tullut ostettua uusi ihan normaaliin hintaan... meinasi yhdessä vaiheessa ruveta vituttamaan.

Näiden kokemusten perusteella väitän, että hinnat tulevat alas vähintään 20% - 30%, kunhan markkinat ovat kypsyneet ajatukseen.

Jatketaan rommauttelua, mutta jokainen asuntoa myymässä ollut tietää, että nyt vedetään hintoja alas ja lujaa.

Äänestä

Täällä kerroin jo kuukausisitten, että joillakin alueilla ovat hinnat laskeneet jopa -25%. Silloin tuli niin paljon vastalauseita ja vaatimuksia esittää tilastoja tueksi, että en jaksanut väittää vastaan. Eihän niistä ole tilastoja, tämä on sitä know-how:ta, joka ihmiselle kertyy kun tekee tätä työtä päivittäin.

Niitä alueita, joissa hinnat tippuneet paljon: Itä-Helsingin lähiöt, Pohjois- ja Etelä-Haaga, Kannelmäki, Malminkartano, Vantaan Metsola, Louhela, Koivukylä, Hiekkaharju, Espoon Matinkylä, Kivenlahti, Soukka. Ympäristö- ja kehyskuntien omakotialueet kautta linjan.

Älkääkä nyt pyytäkö tilastoja, kun ei niitä ole. Tämä on sitä kuuluisaa know-how:ta vaan.

Äänestä
  • Idässä rommaa ja tietty koivukylä-korso -akselilla. Mutta esim. Kallio pitää hyvin pintansa - johtuen siitä että vanhemmat ostavat jälkikasvulleen opiskelija-asuntoja.

    Omakotitaloissa en ole hirveästi muutosta havainnut, paitsi että vanhemmat raadot ovat menettäneet hintaansa aika paljon.

    Kerrankin uskottava mielipide sinulla. Nyt voi tehdä todella hyvää tiliä jos vain on pelimiehen vikaa.

    Äänestä

siitä saatte olla varma. Koromain poikain juoksupoika, tuo OIKEISTO-YLE.

Äänestä
  • Turha yrittää siirtää ongelmaa lähiöihin,
    eihän niissä ole hinnat juurikaan nouseet.
    Ja syy varsin selvä,Kuka idiootti ostaisia
    Itä-helsingistä asunnon?????
    Tai muista vastaavista slummeista?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kieroa peliä? kirjoitti:

Tai sitten Q kertoo alen alkaneen.

"Kauppahinnat ovat laskeneet viime keväästä lähtien, joillakin alueilla jopa 20 prosenttia, Habitan toimitusjohtaja Jari Gardziella sanoo. Hän ei kuitenkaan suostu kertomaan, missä hinnat ovat laskeneet näin paljon."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu