Lukekaa ja fanatikot hävetkää, jos koira kerran puri perseeseen kai se on voitava sanoa! Kiihkoiljat jotka vastasivat voi näin maallikkokin huomata kuuluvan "hoitoon". Jos on koiria monenlaisia, vielä ihmellisempiä olioita on hihnan toisessa päässä. Sanotaanko suoraan psykopaatteja. Kyllä joku älyykkyystesti pitäisi olla ehtona koiran omistamiselle!!! Hyi helvetti!!
Ala-arvoinen keskustelu koiran puremasta!
Valoa keskiaikaan
502176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Hienoa, että joku uskaltaa sanoa totuuden. Kyllä tämä on ollut niin sisä-siittoinen palsta, että....
PERSE menee mielestäni samaan sarjaan:
takapuolen, aunuksen, pyllyn, persuksen, suksien, takalisto yms. kanssa ;)
Elikkäs perse on ihan reilu suomalainen sana!
Olen samaa mieltä ja siksi on kiva nähdä kun nämä suvaitsemattomat heräävät sättimään niitä jotka ovat uskaltaneet koirista kertoa myös negatiivista!!!
En usko, että tuo viesti poistui tältä foorumilta siksi, että siinä olisi käytetty jonkun mielestä rumaa sanaa ihmisen takalistosta. Siinä ei vain tainnut olla mitään asiaa, mihin olisi pystynyt kommentoimaan - saati sitten saamaan aikaiseksi keskustelua. No, nythän keskustelua on tullut, kun viestiä ei enää ole. Katsotaan, kuinka korkealentoiseksi tästä aiheesta keskustelu muuttuu.
Olen jo pitkään ihmetelleyt joitakin tiukkapipoja jotka saavat asiallisetkin viestit poistettua jos eivät miellytä heitä! Jos koira puri jalkaan tai Per..seen mitä väliä sillä on?
Voisitteko viheltää pelin poikki? Mistään keskustelusta ei tässä enää ole kyse. Yhden siihen kirjoittajaan, joka totesi, että ylläpito todellakin on se, joka päättää viestien poistamisesta. Jos tuo "koira puri perseeseen" viesti on poistettu, ei se ole ylläpidon mielestä ollut säilyttämisen arvoinen. Jotta jostakin asiasta saataisiin keskustelua aikaseksi, olisi hyvä laittaa mukaan vähän taustatietoa. Pelkkä toteamus "inhoan koiria", "koira puri minua" tai "minä purin koiraa" ei vielä anna kovin paljoa eväitä rakentavaan keskusteluun. Jos ensimmäisen viestin kirjoittaja olisi kertonut jotakin tilanteesta, jossa koira puri tms. olisi tästä aiheesta voinut keskustella. Tosin luulen, että viesti oli pilanpäiten laitettu ja kirjoittaja hykertelee tyytyväisenä, kun sai melkoisen sopan aikaseksi.
Kannattaisiko aiheen käsittely jo unohtaa ja keskittyä muihin asioihin!
..aina vika on sekä isännässä, koirassa ja puremisen kohteeksi joutuvassa.
* Isäntä ei hallitse koiraansa.
* Koira pomottelee isäntää.
* Puremisen kohde on provosoinut koiraa, yleensä tietämättään.
Jokatapauksessa nämä puremistilanteet ovat ikäviä kaikkia osapuolia kohtaan.
Mokomatkin koiran vihaajat. Tuollaisilla ihmisillä ei ole edes oikeutta elää!
Hei! Kirjoitin aiemmin viestin otsikolla Eläintenvihaajat. Oletko lukenut sen? Olisin kiinnostunut kuulemaan vastauksesi. Kirosanoilla tai ilman, kestän kyllä.
Me koiranomistajat olemme täällä vaihtamassa kokemuksia ja kuulumisia. Toki sana on vapaa, mutta en todella ymmärrä, minua ei kiinnosta purtu perse - se kuuluu sen purevan koiran omistajalle.
Miksi eläintenvihaajat viihtyvät näin hirvittävän hyvin juuri lemmikkipalstoilla? Ainoa näkyvä syy näille agressiivisille kirjoituksille tuntuu olevan halu provosoida ja solvata tiettyä ihmisryhmää, näitä provosoijia kyllä löytyy joka palstalta.
Olet sinisilmäinen ihminen, näet kaiken niin auvoisana. Arvaan koiran olevan ainut ystäväsi. Suosittelen, etsi myös ihmissuhdekontakteja. Vaikka koirat on varmaan mukavia, eivät ne ole kuitenkaan maailman tärkein asia. (onko perse mielestäsi kirosana?) Jos on olet viettänyt suljettua yläluokan elämää norsunluutornissa! Olisiko aika laskeutua alas ja nähdä maailma kaikkineen, myös koirineen jotka voivat purra!?
Puoluekannaltani edustan kyllä toista laitaa, mutta kyllä osasit sanoa asian naulankantaan. Täällä on muutama suvaitsematon mummeli jotka joutaisiva pois!
..on oikeus sanoa omat mielipiteensa, jyrkkiä tai ei. Eikä kenenkään tarvitse poistua saitilta, jos kommentoi asiaa, ei ihmistä nimimerkin takaa...
Luonne/älykkyysanalyysin? Harrastan puutarhanhoitoa; joten millanen olen? tässä se taas näkyy,että ihmiset jotka esiintyy niin kaikkitietävänä,ovatkin itseasiassa juuri ahdasmielisimpiä,eivätkä näe asioita järjen kannalta,vain tunteen.Kun tuntee vihaa eläinrakkaisiin,on kiva kuvitella mielessä,että "siellä ne vaan nyhjää neljän seinän sisällä elukoinensa,epäsosiaaliset nynnyt". On se sitten mukava hellitellä itseänsä kuvittelemalla miten voi joku olla niin luuseri,että varmaan palvoo jotain saakelin buudelia,mutta kukapa meistä ei olisi jollekin asialle "myyty"? Olenkin usein ihmetellyt,miksi minut leimataan alussa fanaatikoksi,koska huushollini on täynnä elikoita,mutta veljeni on täysin normaali,kun naamioi huushollinsa urheilukrääsällä? Kyse on vain naurettavista ennakkoasenteista,kun helposti manipuloitaville ihmisille tulee julkisuudesta ja omista kokemuksista mielikuvia eri harrastajista. Viulunsoittaja on herkkä,kirjailija hiljainen,insinöörit omalaatuisia ja nyt yritetään koiraihmisiäkin ahdata johonkin muottiin.Kai se sitten on joidenkin ihmisten aivokapasiteetille helpompaa saada nähdä asiat selvinä kaavoina:"Tämä asia on näin ja tuo noin,enkä tiedä tai halua tietää miksi". Ja vielä kivempi siinä sitten haukkua toisia tiukkapipoisiksi,mutta eikös Raamatussakin mainita jotenkin että:"Ihmiset herjaavat toisiaan juuri niissä asioissa,mitä itse edustavat"...
Sulla ei sitten kuitenkaan ollut mitään asiaa?
Vanha fraasi ja arvosteluja omasta päästä.
Huomaatteko ystävät hyvät eron näissä viesteissä:
"Mitä tekisin? Koirani on käynyt aggressiiviseksi ja voi jopa purra. Viimeksi joulunpyhinä kävi tällainen tapaus...jne..."
"Mun koira puri perseestä! Onpa nyt kivaa."
Minä ainakin hyväksyn keskustelun aroistakin aiheista, mutta hölynpölyt voi yhtä hyvin poistaa.
Saako tätä sanoa? Uskokaa jos koira puree istumalihakseen ei se ole hölynpölyä!!!
Mitäpä sitä enää setvimään, puhukaa mitä puhutte.
Kyllä on keskustelulla taas osuva otsikko. :-)
En kyllä voi muuta sanoa, kuin jos ei rotikanomistajan selitystä ymmärrä, niin en tiedä mitä sitten, kun rautalankakaan ei tehoa. Alkaa jo naurattamaan...
Kyse on laajemmasta asiasta kuin koiran puremasta (vaikka pyllyyn)! Kyse on siitä saako jotkut koiranpitoon pimahtaneet yksilöt määrätä kuka täällä saa sanoa ja mitä saa sanoa! Jos koira esim paskantaa, anteeksi päästää ulosteen väärään aikaan ja paikkaan aijon sanoa vastakin asiasta. Ottakaa tämä tiukkapipot huomioon!!!!
No nyt selvisi vähän paremmin mitä yrität täällä sanoa. En kuitenkaan hyväksy sitä että väität minua julkisesti "hihhuliksi" perustelematta lainkaan miksi. En ole keneltäkään sananvapautta kieltämässä, jos olet niin ymmärtänyt kerrotko missä viestissäni näin on sanottu.
En vieläkään ymmärrä millä tavalla koiranpuremia ehkäisee se että tällä palstalla puuskahdetaan "koira puri perseestä" tai "koira paskansi" selittämättä sen enempää tilannetta ja tapahtumaa. Tuollaiset viestit tulkitaan hyvin helposti häirikköviesteiksi, niitäkin täällä on ollut. Teidän asiaanne se ei todellakaan edistä ja keskusteluyhteys koirallisten ja teidän, keitä sitten olettekaan, välillä menee aika tukkoon.
Suosittelen siis kirjoittamaan viestiin vähän enemmän taustaa, niin saa enemmän sympatiaa ja joku saattaa vaikka ottaa opikseen.
Jatkan mielelläni keskustelua, jos kiinnostaa.
Että minkä ihmeen takia jos JOKU koira tekee jotakin negatiivista,pitää heti riemusta kiljuen rynnätä eläinystävien keskustelupalstalle kailottamaan että "mullepas kävi näin,mitäs siihen sanotte"? KERTOKAA NYT HEMMETTI JOKU SE SYY!!!!!!?????? väitättekö siis että AINA kun elämässä tapahtuu jotakin,mistä tulee äitiä ikävä,niin otatte yhteyttä juuri sen alan hartaimpiin harrastajiin ja kailotatte: "MINÄ SAIN GOLF-PALLON SILMÄÄNI" tai mistä sitten milloinkin onkin kyse?Ja onhan selvää,että golf-harrastajatkin reagoisivat yhtä lailla omaa harrastustaan puolustavasti,niin silloinkinko taas ilkkuisitte että "miksei golfista saa sanoa mitään negatiivista,eiks teillä luusereilla ole muuta elämää kuin golf?" Kuten joku jo totesi,meille ei ole TARPEEN tulla kertomaan jos koira puri,kas kun me täällä-joille koirat on elämäntapa yhtäkuin joillekin golf- JO TIEDÄMME että sitä nyt vaan joskus SATTUU KOIRIEN KANSSA! itseppähän olemme petoja kesyttäneet koteihimme,pyydän anteeksi kun kyseenalaistan analyysinne älykkyysosamäärästäni,mutta mielestäni ei kyllä minun älyssäni ole vikaa että ymmärrän tämän asian,enkä myöskään ole tehnyt kansanjulistusta jos minua on jokin hyttystä suurempi puraissut(gerbiili,hamsteri,kani,koira...jne). Neuvoisin lämpimästi teitä itseitänne hakeutumaan hoitoon,sillä te olette sairaan kateellisia siitä että joillakin ihmisillä on elämäntapa,jolle uskaltaa antautua, taitoa nauttia elämän pienemmistä ja vähäisemmistäkin asioista,eikä edes negatiiviset asiat pelota eroamaan siitä,ei vaikka teidänlaistenne kailotusta saa jatkuvasti kuunnella ja lukea. Se,jos mikä,vaatii luonteenlujuutta ja sitä toivon teille,"valittajat" lisää tälle vuodelle,sydämeni pohjasta!
Toi on kyllä asiaa toi äskenen ja selittää toivottavasti vihdonki kaikille,miksei meitä huvita lukea valituksia koiran puremasta tai muusta negatiivisesta,mitä saa iha tarpeeks muutenki kuunnella ja lukea lehtien valittajain-palstoilta. Eli: Me TIEDETÄÄN jo,että noinkin voi käydä,moni jopa että miltä se tuntuuki. Me TIEDETÄÄN JO että jotkut antaa koiriens paskoa minne sattuu,koska mekin jotka ei anneta(tai jopa siivotaan kasat kuten mä teen!) saadaan kuunnella,ku meitä ja meidän koiria haukutaan. Tällaset negatiiviset asiat ON JO tullut tutuksi monet kerrat,et ehkäpä siks me haluttas edes täällä kuunnella muutakin juttua koirista,joko leikkas? ja jos teidän on ihan henkinen pakko (fanaattisuudessanne ja tiukkapipoisuudessanne)saada valittaa et mitä joku koira on tehny ja mihin pakeltanu,ni menkää ystävällisesti sanomaan se niille asianomaisille. Mä oon niin kertakaikkiaan kypsä kuuntelemaan ku mulle huudetaan kadulla koiranpaskoista,vaikka siivoan oman koirani kasat,vihasista koirista vaikka oma koirani on kiltti jne. Eli toisinsanoen mitä tollasella hedelmättömällä palautteella saa aikaan,ei se ainakaan kannusta ihmisiä opettamaan koiriaan yhteiskuntakelpoisemmiksi,kun jokatapauksessa meidän Mustia vihataan koska lööpissä luki että joku yks koira puri.Se nyt vaan sattuu olemaan samaa lajia,mut ihan eri ja erin kasvatuksen saanut yksilö. Musta on muuten ihme,ettei koirapuremia satu enempää,kun aattelee miten huonosti niitä pidetäänki!! meil olis paljon opittavaa niiltä..
on yks tyypillinen huvittava piirre koiravihaajissa:Te ilmeisesti ajattelette,että koiranomistajat rakastavat koiranpaskaa!? en siis voi tajuta,miten minun odotat reagoivan,kun kirjoitat tänne esim.että astuit koirankakkaan?? Odotatko alistuvaa,anteeksipyytävää puolustusvastausta? En minä sitä koirantaluttajaa puolusta,enkä koe meillä olevan mitään yhteistä paitsi se elukka. En pyydä anteeksi asiasta jolla ei ole minkään valtakunnan tekemistä minun ja minun koirani kanssa. Enkä todella käsitä miksi JUURI SITÄ vaaditkin,että otamme osasyyt niskoillemme,jos joku ääliö on ohjannut koiransa portillesi asialle???MITÄ SE MEILLE MUILLE KUULUU???!!! Vaadin tyhjentävän vastauksen tähän ja muiden esittämiin kysymyksiin. Olet kerran niin varma asiastasi ja älystäsi,että osaat siis tehdä sen selväksi meille,ei kaikki täällä voi olla sinua tyhmempiä ja sinä yksin järjen jättiläinen!!!
Siis MIKÄHÄN tässä puremiskeskustelussa tarkkaanottaen oli ala-arvoista ja epä-älykästä? tietenkin sen saa sanoa,jos koira on purrut,mutta kerro minulle psykopaatti-idiootille:MIKSI SITÄ PITÄÄ JULISTAA? Mitä sillä haluaa saada aikaiseksi? taidan tästä lampsia hoitoon,kun en tyhmänä tajua asiaa..
Arvasin sen fanaattisuuden jolla koiria lähdettiin puolustamaan. Perusteet olivat kestämättömiä!TOIVOISIN, ETTÄ YRITTÄISITTE PINNISTÄÄ AIVOSOLUJANNE YMMÄRTÄÄKSENNE MISTÄ ON KYSYMYS!! Teillä eikä kenelläkään muullakaan ole oikeutta tukkia toisen suuta! Sitä tämä on, viesti vaaditaan poistettavaksi siksi, ettei itse pidä siitä. Koirien negatiivista ominaisuuksista ei saa siis puhua, koska oma koirani on kiltti. Eikä siksi, että MINÄ kerään koiranulosteet. Ei kai tämä koirapalsta ole keskinäisen kehun foorumi, vaan avoin koira-asioden keskustelupaikka. Hävetkää te jotka osaatte, myös te jotka ette osaa!!!!!
Kuten joku jo kommentoikin, lähden seuraavaksi golf-keskusteluun mukaan ja kerron, että kerran tuli golf-pallo silmään. Siitähän onkin suurta hyötyä ja ajatustenvaihtoaloitusta kaikille golffaajille. Näinhän se on pakko olla. Kissa-palstalle voisin heittää, että kerran on kissa raapaissut ja atk-palstalle, että microsoft on p*ska. Keskustelua, ihmiset, keskustelua.
Kirjoitit: "Arvasin sen fanaattisuuden jolla koiria lähdettiin puolustamaan. Perusteet olivat kestämättömiä!"
Et voi väittää noin, jollet perustele kantaasi. Viljelet kyllä huutomerkkejä ja isoja kirjaimia ja käsket häpeämään. Lisäksi olet käyttänyt koiranomistajista haukkumasanoja fanaatikko, kiihkoilija, psykopaatti, ihmeellinen olio, hihhuli, koiranpitoon pimahtanut ja tiukkapipo, ja vihjaillut ikävästi älykkyysosamäärästämme.
Haluaisin tietää, millä tavalla tämä peruste poistaa alkuperäinen viesti on kestämätön: koska viesti oli aivan häirikköviestin näköinen, se käsitettiin häirikköviestiksi. Mistä lukijat olisivat voineet tietää, että kirjoittaja on tosissaan? Pitääkö kirjoittaja todellakin viestiään hyvänä keskustelunaloituksena (sillä sehän sen tarkoitus kai oli)? Ja luuleeko nimimerkki "valoa keskiaikaan" etteivät koiranomistajat koskaan kuule mitään negatiivista koiristaan, joten hänen on valistettava meitä tässä asiassa?
Jos "valoa keskiaikaan" ei kykene vastaamaan näihin kysymyksiin, keskustelu voidaan minun osaltani katsoa päättyneeksi.
Vihdoinkin tajuat! ei tietenkään minua saa syyttää siitä,että toiset ihmiset antavat koiriensa olla millaisia vain. Sehän tarkoittaisi,että minulla olisi vastuu myös toisten ihmisten rakeista,eikä ole tarpeeksi hyvä,että olen kasvattanut omani hyvin kun JOKU MUU EI OLE! jos joku lapsi tekee pahojaan,mitä myös AINA tapahtuu,niin menetkö valittamaan kenelle tahansa vanhemmalle vai lapsen omille vanhemmille? tässä juuri on se ero,näin me täällä koemme sen,että valitat meille kaikille,joko tajuat? ja aivan yhtä hyödytöntä,kuin olisi valittaa väärälle vanhemmalle,on valittaa väärälle koiranomistajalle,täysin hedelmätöntä vihanpitoa! Ja ennenkuin leimaat taas tämänkin tekstin pimahtaneen kirjoittamaksi,haluan kuulla seikkaperäisen kommentin joka ikiseen vastalauseeseen mitä sinulle on täällä sanottu,sillä et ole antanut minkäänlaisia perusteluja. Sama kuin minä sanoisin:"Maa on litteä,haistakaa v***u jollette sitä usko!" Jään odottamaan...
Itse asiassa kaikki viestit mitä tämä henkilö kirjoittaa,on yhäkin häirikköviestejä. Hänhän vain herjaa muita,nimittelee ja analysoi vaikka millaisiksi,mutta ei osaa edes perustella mielipiteitään. Ja muita hän pitää häiriintyneinä,hohhoijaa...
Kaikki varmasti sitä ihmettä,että tulisi asiallinen ja selvä VASTAUS KYSYMYKSIIMME,eikä pelkkää negatiivista tunnepurkausta toisensa perään. Alkaa enempi ja enempi vaikuttamaan siltä,että kaikki ne syytökset mitä olemme kuulleet,sopisivat parhaiten häneen itseensä. Ehkä hän saa jotain helpotusta katkeraan elämäänsä tästä..
1:Miksi meidän mielestäsi pitäisi haluta kuunnella rajattomasti sättimistä eläinlajistamme? 2:miksi sellaista täytyisi kuunnella taas täälläkin,kun ei kerran ole mikään pakko? Kysehän on siitä,että jos yksi saa tänne tulla arvostelemaan ja ivaamaan,niin kaikkien muidenkin täytyy päästä.Kohta tämä olisi sotapalsta. 3:Onko mielestäsi tämä palsta koiraharrastajille,vai koiravihaajille suunnattu? Töykeät toteamisesi eivät anna mitään keskustelun aihetta sille enemmistölle,jolle palsta on suunniteltu. Valitsit siis keskustelukumppanisi tahallasi kaikkein vastahakoisimmasta ryhmästä,jotta pääsisit ivaamaan heitä ahdasmielisiksi! muutenhan olisit hakeutunut samankaltaistesi seuraan,tiedä mihin baarin nurkkaan. KUKAAN ei välitä kuunnella härskiä kritisointia asiasta mikä on itselle jokapäiväistä arkea,ei se ole tiukkapipoisuutta vaan normaalin ihmisen käyttäytymistä,itsensä arvostamista. Emmekä ole tulleetkaan tänne vain riitelemään vastustajiemme kanssa,vaan hakeutumaan asialliseen keskusteluun,mihin sinä et selvästi pysty. 4:Miksi siis haluaisimme sinut tänne? Täytyisi olla sadomasokisti toivoakseen kaltaisiasi tänne,joten ryve sinä vaan inhoamisissasi ja halveksumisissasi,sehän se sitä toisten kunnioittamista ja huomioonottamista juuri onkin(!?)
TÄSSÄ RAUTALANGASTA MALLI. Jos et pidä viestistä onko sinulla oikeus estää keskustelun käynti. Jotkut muut olisivat ehkä halunneet keskustella asiasta! Kun viesti on poistettu ei tälläistä mahdollisuutta ole. Muistakaa kaikki arvosteliani maailmassa on muitakin ihmisiä ja mielipiteitä kuin omanne!
Tietääkseni eihän täällä kukaan yksittäinen keskustelija päätä viestien poistamisesta, vaikka sitä saattaisi ylläpidolta pyytääkin. Kyllä se on viime kädessä Suomi24, joka viestin oikeallisuudesta tälle palstalle päättää.
Sitä paitsi mistä sitä tietää kuka sitä viestiä edes pyysi poistettavaksi, tiedä vaikka sinä itse saadaksesi aikaan tällainen "kiva" keskustelu.
Jos alkuperäisen poistetun viestin kirjoittaja (kuka se sitten olikaan?) lukee tätä, niin kirjoittakoon uuden viestin asiastaan, jos vielä haluaa siihen asiallisesti perehdyttävän.
Ja tämä oli vain _yksittäinen_ oma mielipiteeni asiasta. En rupea kenenkään kanssa väittelemään tällaisesta asiasta. Asia ei sentään kiinnosta niin paljoa.
ihmettelen;JOKU POISTI sen jonkun viestin,mitä en edes itse ikinä ehtinyt lukea,mutta kuitenkin minä ja muut saamme kuulla olevamme vaikka mitä,koska "poistimme sen!!" ja kun sitten tietenkin puolustaudumme (koska arvaa mitä,me ei kaikki yhdessä sitä voitu poistaa!!) niin olemmekin fanaattisia koiraharrastuksessamme ja mitä lie muutakin. Ei tässä ole enää kyse siitä kuka sen viestin poisti,vaan me kaikki,taas kerran, saamme kuulla kunniamme siitä,jos JOKU koiranomistaja on tehnyt jotakin.
viestisi,jos tarkoitat sen juuri sille henkilölle joka tämän mystisen viestin poistikin,mutta en sitä,että syytät jokaista palstalaista fannaatikoiksi viestin poistattamisesta. En tiedä mitä viestissä luki,mutta kirjoittamisen sävystäsi voi kuka tahansa päätellä,että se oli jotakin mistä ei olisi keskustelua syntynytkään,vaan juuri tätä mitä nytkin.. Ja siksi se varmasti haluttiin poistaa,tämähän siis on keskustelupalsta eikä sotatanner.Jos tulee tänne vain toteamaan:"Minua purtiin"niin ainoastaan samankaltaiset saisivat siitä keskustelun aihetta,eli kohta palsta olisi koiravastaisia viestejä täynnä. Vastaavanlaiset viestit ovat siis palstan tarkoituksen vastaisia ja koetaan uhaksi toimivalle keskustelulle.Meille koiraharrastajille itsellemmehän tulee tuollaisista toteamuksista vain "so what...?"-olo,eli meillä ei kertakaikkiaan ole mitään keskusteltavaa kanssasi,kun itse pidämme koiristamme puremista piittaamatta. Ei kukaan välitä kuulla nälvimistä omasta harrastuksestaan,eli kyse ei ole etteikö sitä kestäisi,kun saammehan jatkuvasti kestää.Etkö ymmärrä,ettei meidän kanssa saa AIKAISEKSI keskustelua asiasta,jonka itse tiedämme,olemme monet kokeneet ja hyväksymme osana harrastustamme,kuten vuorikiipeilijä putoamismahdollisuuden? Kyllä se sinne vuorelle kiipeää,vaikka menet sille toteamaan omia kauhukertomuksiasi! ja kehoitat meitä hyväksymään toistenkin mielipiteitä,mutta itsehän et ole hyväksynyt yhtäkään täällä,etkä perustele miksi meidän mielipiteemme ovat niin väärin ja miksi sinun niin oikein. Noudatapa omia neuvojasi itsekin,ennen kuin lähdet syyttämään muita..
Ne jotkut muut keskustelijat olisivat olleet samanlaisia riitapukareita,eikä sellaiset kuulu asialliselle keskustelupalstalle. En ymmärrä miten odotitkaan meiltä koiraystäviltä keskustelua ja kiinnostusta aiheeseesi? Janoat vain päästä loukkaamaan toisten innokkuutta ja mielenkiintoa omaa elämäntapaansa ja harrastustansa kohtaan. Hanki oma elämä.
Kyllä suomeen mahtuu kaikenlaista mielipidettä! Koiranpuremasta ei saisi keskustella koirapalstalla, koska koiranomistajat tietävät koirien purevan muutenkin!!! koiranpuremasta pitäisi siis keskustella esim. golf palstalla, he eivät ehkä tiedä koiran purevan?! Kyllä moni vastannut sopii hyvin fanatikon nimen alle, vielä pahempikin nimi sopisi monelle kiihkolijalle. Ei koirasta saa tehdä epäjumalaa!!!
Jos "keskustelun" aloitus on tyyliä "koira puri perseeseen", eikä muuta, niin mites siitä sitten keskustellaan? Koirat purevat kyllä, mutta olisihan tilanteesta voinut kertoa, missä se tapahtui, miksi, mikä koira, mitä tapahtui ennen sitä jne. Silloin se on KESKUSTELUNAVAUS. Ymmärrätkö?
ei minkäänlaista perustelua,vaan ilmeisesti olet jo niin epätoivoinen,ettet osaa kuin toistella itseäsi. En ole koskaan kuullutkaan noin fanaattisesta ihmisestä,muutenkin kaikki syytöksesi sopisivat parhaiten sinuun itseesi. Sinähän täällä se kiihkomieli olet:sinun kirjoituksesi on lähes hysteerisellä kiihkolla kirjoitetut,etkä selvästi edes lue kunnolla toisten kirjoituksia. Kuka muuten väitti että koiran puremasta pitäisi valittaa golf-palstalla?Kysehän oli vertauskuvasta,yritys saada sinut ymmärtämään miten koemme sinun HUOM:EI MIELIPIDETTÄSI,vaan töksäyttämisesi ja ivaavan asenteesi toisten harrastusta kohtaan,oli se sitten golf,koirat,kukka-asetelmat,hyönteiskeräily..
sinun kanssasi näköjään keskustella,kun keskustelet vain itseksesi. Ehkä luet,mutta et sisäistä toisten sanomisia. Yksin sinulla vain on oikeus mielipiteisiin,eikä velvollisuutta perustella sitä. Nämä koiraharrastajat ovat tehneet kantansa hyvin perustelluksi,mutta et huoli sitä vaan joudut jopa vääristämään heidän sanomisiaan,kun niissä ei sellaisenaan ole mitään,mitä kykenisit vastustamaan. Itse muuten akvaarioharrastaja ja nautin vesibiologian tutkimisesta paljon enemmän kuin koirista ja muista "varsinaisista" lemmikeistä. Ei tarvitse olla koirafriikki nähdäkseen miten perustelematonta "keskustelusi" on. Sen huomaa ihan kuka tahansa.
Anna tulla sitten! mitä siellä vieläkin vain vaahtoat,kerro mitä sinun alunperin pitikin kertoa ja perustele asiasi kuten keskustellessa tehdään. Sen sijaan syyttelet täällä toisia viestistä,mitä harva edes kerkesi lukea.Miten siis toiset ovat voineet kieltää sinulta mielipidettäsi,kun et vielä ole sellaista antanutkaan,ainoastaan pilkkaamista!? Kyllä muuten oli ala-arvoisesti vääristelty tuo sinun golf-vertauksesikin,aivan kuin et "MUKA" olisi ymmärtänyt mitä joku sillä oikeasti tarkoitti...
En muista koska olisimme nauraneet niin makeasti perheeni ja ystävieni voimin,kuin lukiessamme tätä väittelyä! joku hermoheikko sanoo jotakin älytöntä ja siitä herää tällainen haloo. Itse en kyllä jaksaisi edes vastata noin naurettaviin kirjoituksiin,mutta hyvähän se,että jotkut viitsivät.. Parasta koko jutussa on kuitenkin kyseisen henkilön nimimerkki,jolla hän yrittää vihjata ja sanoikin aika selvästi,että kaikilla näinkin suuresta joukosta on vanhentuneet ja vähä-älyiset ajatukset. Samalla hänen oma intohimonsa koiravastaisuuteensa tuo mieleen juuri keskiaikaiset noitavainot ja muut "oikeudenpanot". Samalla tavalla joistakin yritettiin väkisin tehdä noitaa,vaikka väärentämällä. Joku piti aina olla,ketä voisi alistaa,niin saisi tuntea itsensä vahvemmaksi.. Jos yritti puolustautua,se oli aina väärä vastaus,koska henkilö on noitunut anopin rupisammakoksi vaikka mitä sanoisi. Vasta kun kuullaan tunnustus,ollaan tyytyväisiä. Ja sillähän ei ole mitään merkitystä,että tunnustus oli valhe,eikä noituutta voitu todistaa. Kiduttamalla ihmiset pakotettiin tunnustamaan syyllisyytensä tekoihin,jotka jälkeenpäin vaikuttavat järjettömältä vakavien ja täysin typerien syytösten sekoitukselta,karjan hämäräperäisestä noitumisesta lentämiseen ja lapsimurhista takapuolen suutelemiseen! samalla tavalla yrität pakkosyöttää,että täällä kaikki palvovat koiria ja se on paha,kuin noitia syytettiin paholaisen palvonnasta vain jos sattui harrastamaan jotakin vähänkin tavallisuudesta poikkeavaa tms. Sopisit hyvin keskiajan oikeus-saliin,jossa ihmisellä (tai jopa eläimellä,niitäkin oli syytettynä!) ei ollut mitään puolustautumista vaikka syyte olisi kuinka utopistinen! ja sinä sitten valistat täällä,miten toisiakin pitäisi kuunnella ja väität muita kiihkoilijoiksi,kun samalla itse et näe mitään muuta kuin oman ajatusmaailmasi ja vihasi.
Jokainen voi itse tehdä arvionsa keskustelijoiden tasosta(myös minusta)mitään faktoja ei esitetä vaan tunteenomaisia purkauksia. Monelta on alkuperäinen asia hämärtynyt (ehkä kaikki eivät ymmärrä lukemaansa). Peruskysymys on siinä saako joku/jotkut torjua ja vaatia kaikkien viestien poistamista jos itse ei pidä siitä!! ALUNPERIN OLI KYSE KOIRAN PUREMASTA PERSEESEEN JOKA VARMASTI OLI ASIA JOKA VOIDAAN SANOA. Vai voidaanko? Noitavalkeat jo syttyivät! Tehkäämme kultainen koirapatsas jonka ympärillä piirissä pyöritään, koiria ylistäen!!
Minä en pidä koirakeskustelussa jutusta "koira puri perseeseen", seksikeskustelussa "panin siskoani"-jutusta tai terveyskeskustelussa jutusta "olen hullu", ja minulla on oikeus vaatia ne poistettavaksi. Harvemmin sitä hyväksytään, mutta joskus tärppää, onneksi.
Kyse ei ole oikeallisuuden palvonnasta, vaan typeristä jutuista, jotka eivät ole keskustelunavauksia, vaan provosointia ja turhautuneiden nuorten kirjoituksia aikuisia ärsyttääkseen. Piste.
et vieläkään osaa perustella,syytellä kylläkin antamatta taaskaan käsitettävää aihetta.Ehkä käsität aiheesi itse,sanot mitä sylki suuhun tuo,et perustele ja pääset sitten haukkumaan kaikkia kun "ovat niin tyhmiä etteivät tajua". Sinulle on näin paljon kirjoitettu vastauksia,joissa selviä perusteluja kysymyksiisi,omia kysymyksiä ja tosi hyviä pointteja,mutta sinusta mitään faktoja ei olekaan edes esitetty! jos ei ole,mikset sitten osaa vastata kenenkään kysymyksiin? Mikset perustele,mikä niissä on valetta (paitsi tietenkin ne asiat,jotka olet itse tahallasi vääntänyt tarkoittamaan jotakin muuta?) Koska et kestä toisten kertomia totuuksia,muutat ne tarkoittamaan jotakin aivan epärealistista,eli pakenet totuutta minkä kerkiät.Kuten kaikissa,myös koiraihmisissä on idiootteja,mutta asialliset vastaajat ovat osoittaneet,että jos joku täällä on uskoon hurahtanut olet se sinä itse,sinuun itseesi;et näe muiden näkökantoja ja ihmisiä yksilöinä vaan vastaatkin tyylillä:"kaikki te ootte samanlaisia" ja syytät kaikkia yhdessä,et vastaa yksilöllisesti.Yksin Sinä olet Ylivaltias jolla on oikeus jopa vääristellä toisten perusteltuja sanomisia itsellesi mieluisammiksi. Sinulla on pakkoneuroosi saada epätoivoisella toistelulla ja muottiin pakottamisella meidät uskomaan,että meillä olisi ongelma,koska sinulla itselläsi on se! mutta jos saisit meidät uskomaan että jumaloimme koirapatsasata,saisitkin sälytettyä oman sairautesi ja tuskasi toisille,niille joita vihaat. Missä asiassa esimerkiksi minä olen antanut fanaattisia tunteenpurkauksia? Itse muistan kirjoittaneeni naurunkyynelten läpi,enkä ole lainkaan epävarma asiastani kun sen osaan ilman selittelyä perustellakin. Siksi en myöskään tarvitse epäasiallisia voimasanoja,niitähän käytetään kun ollaan kiihkon vallassa.Olen tyynen rauhallisesti kommentoinut,esittänyt sinulta kysymyksiä,joihin vastaat vain keuhkoamalla jotakin täysin asiaankuulumatonta. Äskeiseenkin asiaasi on jo vastattu ties kuinka monet kerrat,mutta toistelet vain itseäsi mekaanisesti,kunnes saat mitä sinun on pakko saada. Täten julistan keskustelun päättyneen koiraystävien voitoksi,sillä kukaan meistä ei ole saanut pyytämiään vastauksia,mutta kylläkin tehnyt oman kantansa selväksi,saaden takaisin vain yksipuolista perusteetonta tuomitsemista.Tiedämme jo,että sinulle on turha mitään kirjoittaa,kun otat huomioon ainoastaan omat näkökantasi,etkä osaa ajatella laajemmin. Tämän perustelen sillä,että esimerkiksi taas äsken vetosit siihen,että jotakin ei saa sanoa koska joku/jotkut sen estävät. Mutta et ikinä osaa selventää,miksi häirikköviestin näköinen viesti,jota ei kukaan tulkitse keskustelunavaukseksi,PITÄISI jättää keskustelupalstalle tilaa viemään,sekä keräämään "väärän alan harrastajia" palstalle joka on saanut tietyn,rajatun harrastenimikkeen? Yhtä vähän siis kiinnostaisi Golfaajan pelikertomukset palstalla,josta tullaan hakemaan koirajuttuja,mutta se ei olisi ehkä yhtä uhkaavaa,ellei golfaajia alkaisi tulvia niin että palstan nimike kyseenalaistuisi. Tärkein pointti on kuitenkin asiallinen KESKUSTELU.Sinun "toteamuksesi " sensijaan saattoi hyvinkin pelästyttää palstan hoitajan,jonka tehtävä on huolehtia että pysytään keskustelussa ja aiheessa.Jos koet tämän vääräksi,niin arvostele niitä,jotka viimekädessä päättävät mikä teksti poistetaan asiattomana,eikä jokaikistä joka sattuu palstalle eksymään! et voi tuntea heistä jokaista,ei jokaikinen tietyn alan harrastaja voi olla juuri sellainen kuin SINÄ sanot,kun meitä on moneen lähtöön,niin koiraharrastuksessa kuin kaikkialla muuallakin. Oletko edes koskaan tullut ajatelleeksi,että joitakin asioita maailmassa ei todellakaan saa julkisesti sanoa,väärää tarkoitusta tai loukkaavaa käyttäytymistä ajavina? Ei siinä fanaattisuutta tarvita,pelkät nykyihmisen käytöstavat riittävät,toisille ei puhuta julkisesti luolamies-tyyliin,sen käytöksen saa jättää viikonlopun rientoihin.
harvemmin se onnistuu,jos pyydät poistamaan esittämäsi kaltaisia viestejä?! silloinhan palstan pitäjät nukkuvat työaikanaan,sillä en käsitä mikä syy heillä olisi KIELTÄYTYÄ tuollaisten viestien poistattamisesta! no,aika fanaattista taas tuokin,mutta pysyypähän asiattomat viestit pois tilaa viemästä. Asiallisiahan et pysty poistamaan,miksi siihen suostuttaisi?
Ota heti lääkkeesi, voit vielä parantua!
tyhjentävästi perusteltu,NYT MÄ YMMÄRSIN,mitään ei jäänyt epäselväksi... Juuri tästä syystä minulla ei ole enää mitään sanottavaa,senkun "keskustelette" kun sen taidon noin hyvin osaattekin. Hyvästi
...nykyaikaan verrattuna täällä:-( Voi kun teillä menee tuona aikakautena niin sopuisasti, vaikka tääkin kysely on noin vauhdiksta. Ihmiset muuttuvat selvästi.
samaa mieltä