Vectra 1,8 nykii

Opelisti

Moro kaikille, mulla on 99 mallinen 1,8 ecotek 16V ajettu n 215 tkm, kone nykii tasaisella kaasulla ajettaessa ja tyhjäkäynti huojuu. Huollossa on vaihdettu uudet tulpat sekä johtojen yhdyskappele, ei vikaa tyhjäkäyntimoottori vaihdettu ei vikaa. ny ne ehottaa että kannattis vielä kokeilla uutta ohjausboksia.. joten hyvät ystävät apua tarvitaan..

7

967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika...

      Oliskohan jo aika vaihtaa arvauskeskusta. Ei oikein vakuuta huollon toiminta.

      Tietysti sillä ehdolla voit antaa vaihtaa boksinkin, että jos ei vieläkään auta, niin ei myöskään mitään maksa.

      Onhan bensapumppu vielä iskussaan, ja bensasuodattimet vaihdettu?

      • Opelisti

        Jep jep.. täytyy kokeilla. Missä on besapumppu fyysisesti.. tankin vieressäkö?? suodatin on puhdas..


    • puhdistus

      imusarjan kiristys ym.

      • onnellinen vaan

        että nykii, jos ei nykis, ei varmaan liikkus ollenkaan ! Opel on Opel vaikka voissa paistas !


    • Nimetön

      Minun kadetti nyki kanssa oikein helvetisti, kun olin matkoilla, olin vaihtanu uudet tulpat ja johdot, mutta eletroninen sytysjärjestelmä ei salli missään tulpassa huonoa kontaktia.

      Syy nykimiseen selvisi, ne pienet mutterit tulpan päässä , yks niistä oli löysällä, mutta varmuuden vuoksi kiristin kaikki, sen jälkeen nykiminen loppu.

      Toinen seikka mikä vois olla, et on ilma vuoto, tai ilamäärä tunnistin on rikki, rikkoontuu yleensä kun ilman suodin menee riittävän tukkoon.

      Elikkäs tutki kaikki putket ja letkut jotka ovat
      järjestelmässä, eiköhän se siitä !

    • Smile.:)

      Nykiikö n. 2000rpm alueella? Jos tekee sitä niin voi olla esim.EGR- venttiili jumissa.

      • missäs

        tälläinen venttiili on ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1391
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1205
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      984
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      924
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      808
    Aihe