Kysymys seuloista?(subu?)

Näkyykö subutex seuloissa tai missään näis testeis?
62641
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

näkyy, opioidisarakkeessa meinaa, että käry kävi.

Pitäs tässä ittekin käydä taas kusasemassa valvotusti, mutta kun vanhat ämmät tunkee samaan vessaan niin ei tule kusi eikä vesi vaikka kuinka ravistelis.
Kysyinkin vi..uillessani: Etko kotona näe tarpeeksi kyr.iä kun täällä notkut silmä kiiluen?

Äänestä

  • Kysyin vaan huviksein jos joskus vaik joutuu testiin...kaveri vaan väitti kiven kovana ettei subu näy. Mutta buprenorfiini, eikö se jokin opioidi ole sekin perkele? (Kiitos HÖRHÖR:lle vastauksesta) Lisää oikeita vastauksia?!!

    Äänestä

  • Sama raukka subunarkki kirjoitti:

    Kysyin vaan huviksein jos joskus vaik joutuu testiin...kaveri vaan väitti kiven kovana ettei subu näy. Mutta buprenorfiini, eikö se jokin opioidi ole sekin perkele? (Kiitos HÖRHÖR:lle vastauksesta) Lisää oikeita vastauksia?!!

    se ihan varmasti testeissä näkyy.

    Äänestä

http://www.yhtyneetlaboratoriot.fi/kasikirja/?file=content_exec&id=66&submenu=35

Taulukko 3. Huume- ja lääkeaineiden viitteelliset toteamisajat virtsanäytteestä tehdyssä seulontatutkimuksessa.

Käytetty aine toteamisaika

Stimulantit
Amfetamiini 2–3 vrk
Kokaiini 2–3
Metamfetamiini < 2
MDMA (ekstaasi) < 2

Bentsodiatsepiinit
Alpratsolaami 2–7 vrk
Diatsepaami 4–5
Dikaliumkloratsepaatti 5–14
Klooridiatsepoksidi 5–14
Midatsolaami 2–3
Oksatsepaami 5–14
Tematsepaami 5–7
Triatsolaami 1–2
Tsopikloni 2–3

Opiaatit
Metadoni (korvaushoitoannos) * 7–9 vrk
Kodeiini/morfiini < 1
6-monoasetylmorfiini (MAM) 2–4 tuntia
morfiini(glukuronidi) < 2 vrk
kodeiini(glucuronidi)
< 3
dekstropropoksifeeni/normetaboliitti* 6–48 tuntia
dihydrokodeiini < 2 vrk
buprenorfiini* 48–56 tuntia
buprenorfiinikonjugaatit* < 7 vrk

Kannabis (mm. THC)
Kertakäyttö < 3 vrk
Tavanomainen säännöllisempi käyttö < 4
Päivittäinen käyttö < 10
Pitkäaikainen päivittäinen käyttö** < 36

Muut
Fensyklidiini* 2–30 vrk
LSD* < 1


* Pikatestit ja immunoanalysaattorilaitteet eivät löydä näitä aineita, vaan ne vaativat oman seulontamenetelmän. Buprenorfiini voi olla positiivinen pidempään, jos kyseessä on aineen krooninen väärinkäyttö.
** Kannabisjohdannaiset varastoituvat rasvakudokseen, ja ne vapautuvat vähitellen verenkiertoon ja erittyvät edelleen virtsaan.

Äänestä
  • Kiitos vastanneille! Taulukko oli tarpeeseen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raukka kirjoitti:

Näkyykö subutex seuloissa tai missään näis testeis?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu