Saako suksiboksia Ceed farkun katolle?

Kiinnostaisi ostaa Ceed farkku, mutta kysyisin saako 2m suksiboksi laitettua katolle ? Näyttää että kattokaiteet on pelkkää koristetta eli alkavat aika takaa ja erityisesti syvältä aukeava takaluukku asettaa selkeän rajoitteen (pitää pystyä avaamaan normaalilla tavalla). Käyttääkö kukaan Ceedin katolla täyspitkää suksiboksia johon hiihtosukset/laskettelukamat mahtuvat?
73408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

pitkä boxi katolle, jos haluaa vielä takaluukunkin avata. Koska luukun mukana aukeaa myös pätkä kattoa aivan kuten 407 farkussakin, on maksimi boxin pituus n. 180 cm.

Eli ei sovi murtsikka harrastajille, jos autossa on enemmän kuin 3 henkilöä eikä toista puolta penkeistä voi kaataa. Sopii vain mutkamäki harrastajille, kun kisapuikkarit on nykyään 165 cm.

Monta Lapin reissua on jo takana, mutta ilman boxia, kun on vain 2 hengen tilan tarve ja silloin voi takapenkit kaataa.

Äänestä

Kun Ceediin kopioitiin 407:n takapään muotoilu, niin tulipa samalla kopioiduksi tämäkin "ominaisuus"...

Kuinkakohan moni Ceedin kesällä ostava ja talvella boksia tarvitseva tämänkin koeajossa huomaa?

Äänestä
  • Voi hellanlettas kun on ongelmaa. Ihanko boksia tarvitseva ei älyä kysyä miten se sinne katolle mahtuu.

    Jospa sitten kannattaa ostaa jokin muu merkki. Vaihtoehtoja varmaan on ihan jokaisen tarpeisiin. Jopa suksibokseja katolla raahaaville sun muille junteille.

    Äänestä

  • kuuseen kirjoitti:

    Voi hellanlettas kun on ongelmaa. Ihanko boksia tarvitseva ei älyä kysyä miten se sinne katolle mahtuu.

    Jospa sitten kannattaa ostaa jokin muu merkki. Vaihtoehtoja varmaan on ihan jokaisen tarpeisiin. Jopa suksibokseja katolla raahaaville sun muille junteille.

    jos harrastaa vaikka postimerkkeilyä, vaikka ei siinäkään mitään pahaa ole. Itseltäni jäi ko. auto ostamatta juuri tämän takia.
    Suksiboxi on ihan jees.

    Äänestä

Kyllähän sinne katolle boksi menee. Eipä tarvitse Volvokuskien joukossa yhtään hävetä koreankomeutta.
Ylpeästi vaan matkaan...

Äänestä
  • Mahtuuko tosiaan kaksi metrinen boksi, sinänsä tää olisi positiivinen tieto kun auto itsessään on houkutteleva. Riippuu varmaan itse boksin kiinnitysrei'istä eli pitää olla ruuvinreikää aika takana siinä boksissa. Sille ei voine mitään että boksin etuosassa tulee aika pitkä pätkä tukematonta osaa eli ikäänkuin pitkä "lippa" tuulilasin päälle. Pitää mennä joskus Deltalle mittanauhan kanssa.

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    Mahtuuko tosiaan kaksi metrinen boksi, sinänsä tää olisi positiivinen tieto kun auto itsessään on houkutteleva. Riippuu varmaan itse boksin kiinnitysrei'istä eli pitää olla ruuvinreikää aika takana siinä boksissa. Sille ei voine mitään että boksin etuosassa tulee aika pitkä pätkä tukematonta osaa eli ikäänkuin pitkä "lippa" tuulilasin päälle. Pitää mennä joskus Deltalle mittanauhan kanssa.

    p...kele!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


--- kirjoitti:

Kiinnostaisi ostaa Ceed farkku, mutta kysyisin saako 2m suksiboksi laitettua katolle ? Näyttää että kattokaiteet on pelkkää koristetta eli alkavat aika takaa ja erityisesti syvältä aukeava takaluukku asettaa selkeän rajoitteen (pitää pystyä avaamaan normaalilla tavalla). Käyttääkö kukaan Ceedin katolla täyspitkää suksiboksia johon hiihtosukset/laskettelukamat mahtuvat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu