Kirkon tehtävä?

Rahan teko?

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200810018359811_ul.shtml

http://keskustelut.sanomalehtimedia.fi/thread.jspa?threadID=255&tstart=0

http://www.kouvolansanomat.fi/Uutiset---Uutiset-maakunnasta/2008/09/19/Avioerosovittelu siirtynee seurakunnalta kaupungille/200825885937/5

http://www.kouvolansanomat.fi/page.php?page_id=5&news_id=20052595387

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/05/652791
http://blogit.claymountain.com/ike/index.php?/archives/1213-Myllynkiviae-ja-muita-uskonnollisia-ajatuksia.html

Miksi Erkki O. Aurasta suojeltiin näinkin kauan? Kuka kokoomuksen riveistä pyysi kirkkoherraa ja pappia mukaan kunnallisvaaliehdokkaaksi? Miksi he todellisuudessa lähtivät? Mikä on rakennusneuvoksen osuus jupakassa?

5

548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukaan politiikkaan

      Kun virassa olevat papit lähtevät mukaan vaikkapa paikallispolitiikkaan, ei se herätä erityistä myötätuntoa seurakuntalaisissa. Kuntapuolella johtavilla viranhaltijoilla ei ole edes mahdollisuutta osallistua kuntavaaleihin. Laki ei sitä salli.

      On tiettyjä taloudellisia intressejä, joita evankelisluterilaisen seurakunnan kirkkoherra voi ajaa kunnallisella puolella. Nämä taloudelliset intressit voivat liittyä omaan seurakuntaan. Kirkkoherralla voi olla myös henkilökohtaisia varsinaisen työnsä ulkopuolisia intressejä, jotka liittyvät esimerkiksi erilaisiin vapaa-ajan harrastuksiin, kuten esimerkiksi jääkiekkoon. Kouvolaan olisi nimittäin tarpeellista saada harjoitusjäähalli KooKoon juniorijääkiekkoilijoille. Onko tämä eräs syy kirkkoherran mielenkiinnolle kuntavaaleihin?

      • sponsoriraha

        jäi myös varsin vaatimattomaksi, kun Kouvolan kaupunginhallitus päätti sponsoroida joukkuetta vain noin 12.000 eurolla tulevalla sarjakaudella. Tarvitaanko tähän myös muutosta, jonka jääkiekkoa harrastava kirkkoherra voi saada aikaiseksi?


      • toki hekin rahaa haluavat
        sponsoriraha kirjoitti:

        jäi myös varsin vaatimattomaksi, kun Kouvolan kaupunginhallitus päätti sponsoroida joukkuetta vain noin 12.000 eurolla tulevalla sarjakaudella. Tarvitaanko tähän myös muutosta, jonka jääkiekkoa harrastava kirkkoherra voi saada aikaiseksi?

        http://www.mypa.fi/m2/sivu.php


    • on tukea

      porvarillista maailmankäsitystä. Tämän tajusi jo Kari Suomalainen muutama vuosikymmen sitten, kun hän alkoi kuvata Kansallista Kokoomusta kypäräpäisenä pappina. Kouvolan kirkkoherraan tämä sopii kuin naula päähän. Hän on nimittäin entinen sotilaspastori. Kokoomus on siten kirkon miehelle luonteva poliittinen vaikutuskanava.

      Vasemmisto nähdään edelleenkin kirkon vastaisena ryhmittymänä, josta kirkolle ei ole muuta hyötyä kuin tämän porukan maksamat kirkollisverot.

    • On.

      Huolehtia, että raha poikii.

      "Kirkolla valtava omaisuus

      Sunnuntai 05.10.2008 klo 06:00

      Suomen evankelisluterilainen kirkko on kerännyt jättiomaisuuden. Tuloilla mitattuna kirkko nousee kirkkaasti sadan suurimman yrityksen joukkoon Suomessa.

      Tiedot käyvät ilmi yhteen lasketuista tilinpäätös- ja tasetiedoista.

      Vuonna 2007 kirkon varallisuuden tasearvo oli noin kolme miljardia euroa.

      Summasta oli peräti 800 miljoonaa euroa likvidejä kassavaroja, josta oli käteistä 255 miljoonaa ja 542 miljoonaa euroa oli kiinni erilaissa osakkeissa, osuuksissa ja arvopapereissa.

      Vastaavan kokoiset taseet löytyvät muun muassa SOK:lta, SanomaWSOY:ltä ja Rautaruukilta.

      Tase ei kuitenkaan mittaa kirkon omaisuuden käypiä arvoja, joten kirkon omaisuus on todennäköisesti selvästi tasearvoja suurempi.

      Kirkon omaisuusmassa on rahoitettu lähes kokonaan kirkon omin varoin. Seurakunnilla oli korollista velkaa vain 56 miljoonaa euroa.

      Koska kassavaroja on selvästi korollista velkaa enemmän, kirkko on käytännössä velaton. Kirkon omavaraisuusaste oli taseesta laskettuna 92 prosenttia.
      Alkon kokoluokkaa

      Kirkon talous kestää varsin suurenkin jäsenkadon. Viime vuonna kirkon ylijäämä, tulorahoituksesta vähennettyjen investointien jälkeen, oli 45 miljoonaa euroa.

      Käytännössä kirkosta voisi erota nykyisellä kulurakenteella noin 240 000 ihmistä, jotta ylijäämää ei jäisi lainkaan.

      Tilannetta helpottaa se, että kirkolla on likvidejä varoja kassassaan suunnilleen vuotuisen verokertymän verran eli noin 800 miljoonaa euroa.

      Kirkon kokonaistuotot eli liikevaihto muodostuvat valtaosin kirkollis- ja yhteisöveroista sekä toimintatuotoista.

      Viime vuonna kirkon liikevaihto nousi reilun miljardiin euroon. Summa on vastaava kuin esimerkiksi Alkolla. Liikevaihdollaan kirkko nousisi reippaasti sadan suurimman suomalaisyrityksen joukkoon.

      Kirkon tuloista verojen osuus oli 805 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 5,5 prosenttia. Yritysten maksamia yhteisöverotuottoja kertyi 118 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua yhdeksän miljoonaa euroa.

      Toimintatuottoja kirkko keräsi 139 miljoonaa euroa. Summa kasvoi lähes seitsemän prosenttia. Toimintatuottojen kasvu johtui lähinnä kirkon metsätalouden tuottojen kasvusta eli puun myynnistä. Seurakunnat saivat metsistä tuloja 20 miljoonaa euroa.

      Kyösti Jurvelin
      [email protected]
      358-10-665 101

      http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/10/15041

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      274
      3864
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      73
      3456
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      144
      2469
    4. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      56
      2256
    5. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1862
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1687
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      30
      1258
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      20
      1188
    9. Uskotko että vielä

      Kohtaisimme?
      Ikävä
      23
      1136
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      34
      1083
    Aihe