Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukaan politiikkaan

      Kun virassa olevat papit lähtevät mukaan vaikkapa paikallispolitiikkaan, ei se herätä erityistä myötätuntoa seurakuntalaisissa. Kuntapuolella johtavilla viranhaltijoilla ei ole edes mahdollisuutta osallistua kuntavaaleihin. Laki ei sitä salli.

      On tiettyjä taloudellisia intressejä, joita evankelisluterilaisen seurakunnan kirkkoherra voi ajaa kunnallisella puolella. Nämä taloudelliset intressit voivat liittyä omaan seurakuntaan. Kirkkoherralla voi olla myös henkilökohtaisia varsinaisen työnsä ulkopuolisia intressejä, jotka liittyvät esimerkiksi erilaisiin vapaa-ajan harrastuksiin, kuten esimerkiksi jääkiekkoon. Kouvolaan olisi nimittäin tarpeellista saada harjoitusjäähalli KooKoon juniorijääkiekkoilijoille. Onko tämä eräs syy kirkkoherran mielenkiinnolle kuntavaaleihin?

      • sponsoriraha

        jäi myös varsin vaatimattomaksi, kun Kouvolan kaupunginhallitus päätti sponsoroida joukkuetta vain noin 12.000 eurolla tulevalla sarjakaudella. Tarvitaanko tähän myös muutosta, jonka jääkiekkoa harrastava kirkkoherra voi saada aikaiseksi?


      • toki hekin rahaa haluavat
        sponsoriraha kirjoitti:

        jäi myös varsin vaatimattomaksi, kun Kouvolan kaupunginhallitus päätti sponsoroida joukkuetta vain noin 12.000 eurolla tulevalla sarjakaudella. Tarvitaanko tähän myös muutosta, jonka jääkiekkoa harrastava kirkkoherra voi saada aikaiseksi?

        http://www.mypa.fi/m2/sivu.php


    • on tukea

      porvarillista maailmankäsitystä. Tämän tajusi jo Kari Suomalainen muutama vuosikymmen sitten, kun hän alkoi kuvata Kansallista Kokoomusta kypäräpäisenä pappina. Kouvolan kirkkoherraan tämä sopii kuin naula päähän. Hän on nimittäin entinen sotilaspastori. Kokoomus on siten kirkon miehelle luonteva poliittinen vaikutuskanava.

      Vasemmisto nähdään edelleenkin kirkon vastaisena ryhmittymänä, josta kirkolle ei ole muuta hyötyä kuin tämän porukan maksamat kirkollisverot.

    • On.

      Huolehtia, että raha poikii.

      "Kirkolla valtava omaisuus

      Sunnuntai 05.10.2008 klo 06:00

      Suomen evankelisluterilainen kirkko on kerännyt jättiomaisuuden. Tuloilla mitattuna kirkko nousee kirkkaasti sadan suurimman yrityksen joukkoon Suomessa.

      Tiedot käyvät ilmi yhteen lasketuista tilinpäätös- ja tasetiedoista.

      Vuonna 2007 kirkon varallisuuden tasearvo oli noin kolme miljardia euroa.

      Summasta oli peräti 800 miljoonaa euroa likvidejä kassavaroja, josta oli käteistä 255 miljoonaa ja 542 miljoonaa euroa oli kiinni erilaissa osakkeissa, osuuksissa ja arvopapereissa.

      Vastaavan kokoiset taseet löytyvät muun muassa SOK:lta, SanomaWSOY:ltä ja Rautaruukilta.

      Tase ei kuitenkaan mittaa kirkon omaisuuden käypiä arvoja, joten kirkon omaisuus on todennäköisesti selvästi tasearvoja suurempi.

      Kirkon omaisuusmassa on rahoitettu lähes kokonaan kirkon omin varoin. Seurakunnilla oli korollista velkaa vain 56 miljoonaa euroa.

      Koska kassavaroja on selvästi korollista velkaa enemmän, kirkko on käytännössä velaton. Kirkon omavaraisuusaste oli taseesta laskettuna 92 prosenttia.
      Alkon kokoluokkaa

      Kirkon talous kestää varsin suurenkin jäsenkadon. Viime vuonna kirkon ylijäämä, tulorahoituksesta vähennettyjen investointien jälkeen, oli 45 miljoonaa euroa.

      Käytännössä kirkosta voisi erota nykyisellä kulurakenteella noin 240 000 ihmistä, jotta ylijäämää ei jäisi lainkaan.

      Tilannetta helpottaa se, että kirkolla on likvidejä varoja kassassaan suunnilleen vuotuisen verokertymän verran eli noin 800 miljoonaa euroa.

      Kirkon kokonaistuotot eli liikevaihto muodostuvat valtaosin kirkollis- ja yhteisöveroista sekä toimintatuotoista.

      Viime vuonna kirkon liikevaihto nousi reilun miljardiin euroon. Summa on vastaava kuin esimerkiksi Alkolla. Liikevaihdollaan kirkko nousisi reippaasti sadan suurimman suomalaisyrityksen joukkoon.

      Kirkon tuloista verojen osuus oli 805 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua 5,5 prosenttia. Yritysten maksamia yhteisöverotuottoja kertyi 118 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua yhdeksän miljoonaa euroa.

      Toimintatuottoja kirkko keräsi 139 miljoonaa euroa. Summa kasvoi lähes seitsemän prosenttia. Toimintatuottojen kasvu johtui lähinnä kirkon metsätalouden tuottojen kasvusta eli puun myynnistä. Seurakunnat saivat metsistä tuloja 20 miljoonaa euroa.

      Kyösti Jurvelin
      [email protected]
      358-10-665 101

      http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/10/15041

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe