O.M, tupakka-esimerkkisi ei

Kirjoitat: "Mikään ei kuitenkaan takaa, etteikö voi olla vl:ia, jotka kokevat tupakoinnin itselleen syntinä ja oikeasti pahentuvat asiasta. Sellaisten kristittyjen on syytä kertoa asiasta ystävilleen, jotta he tietävät olla tarjoamatta hänelle tupakkaa ja olla kutsumatta häntä tupakkapaikoille mukaan."

Tuon esimerkin mukaanhan, jotta se olisi yhdenmukainen televisiosäännön kanssa, jokaisen vl:n tulee luopua tupakanpoltosta, jos yksikin vl siihen pahentuu. Onhan jokaisen vl:n oltava ilman tv:täkin, kun jossain päin Suomea saattaa olla heikko veli, jonka televisio saattaa viedä synnin teille.
3353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tupakan OM hyväksyy koskei Raamattu kiellä suoraan sitä

Ehkäisyn OM kieltää koska Rttu käskee täyttämään maan

TV:n OM kieltää myös, missä kohti Rttu kieltää?

Olet epälooginen.

Äänestä
  • Tupakan OM hyväksyy koskei Raamattu kiellä suoraan sitä ** kiellä SUORAAN?, naurettavaa, kieltää ja paheksuu jopa kuoleman syntinä.

    Seitsemän kuolemansyntiä ovat Sananlaskut 6:16-19 tehtyjen kirjoituksien mukaan. joista yhtenä, ja pahimpana on HIMO. Mitä muuta se on ja sillä myös turmellaan Pyhän Hengen Temppeliä, joka ei VL;ille niin paha ole, koska ani harva VL on täyttynyt Pyhällä Hengellä.

    Ehkäisystä taas ei ole olemassa Raamatussa muuta otetta, kun yhden miehen kieltäytyminen huorintekoon. Joten siinä näkee VL Raamatun tuntemuksen, ja Uudessa Testamentissa ei asiasta puhut yhtään mitään.

    OM on SRK marionetti, jolle on vain SRL;n perinnesäännöt raamattu, ei Hänellä ole edes Raamattua.

    Olet epälooginen.** Onko?

    Äänestä

Syrjinnästä tuli mieleeni kaverini vaimon tarina. Nuorena ja viehättävänä naisena hänet otettiin töihin nimeltä mainitsemattomaan firmaan, mutta kun selvisi, ettei hän osallistunut firman pikkujouluihin, kehtasi hänet palkannut esimies tokaista: olisit sanonut haastettelussa, ettet osallistu bileisiin.

Veikkaan, että vl:t joutuvat kohtaamaan syrjintää useammin kuin homot ja lesbot. Vanhoillislestadiolaisuuden tapainen uskonnollinen vakaumus näet on OUT muodista, mutta homous ja lesbous IN. Tosin melko suuri joukko ei-vl:istakaan ei ihaile homoutta ja lesboutta, vaikka heidät vaiennetaan nopeasti "suvaitsematon, suvaitsematon, suvaitsemattomat ristille!" -tyyppisellä argumentaatiolla.

Meillä on presidenttinä Seta-aktiivina tunnettu Tarja Halonen, joka on nimityspolitiikassaan noudattanut määrätietoisesti pätevyyttä halveksuvaa ja vasemmistolaisia mielipiteitä sekä Sdp:n jäsenkirjaa suosivaa linjaa.

Mielestäni on selvää, että eri lehdillä saa olla erilainen arvopohja. Ei Päivämiehenkään päätoimittajaksi valittaisi lesbosuhteessa elävää naista. Vastaavasti tuskin homo- ja lesbosuhteiden kriminalisointia kannattava, oman taipumuksensa kanssa kipuileva vl kelpaisi Setan julkaisujen päätoimittajaksi.

T: "ahdasmielinen äärihetero"

Näin OM estraadillaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ole looginen kirjoitti:

Kirjoitat: "Mikään ei kuitenkaan takaa, etteikö voi olla vl:ia, jotka kokevat tupakoinnin itselleen syntinä ja oikeasti pahentuvat asiasta. Sellaisten kristittyjen on syytä kertoa asiasta ystävilleen, jotta he tietävät olla tarjoamatta hänelle tupakkaa ja olla kutsumatta häntä tupakkapaikoille mukaan."

Tuon esimerkin mukaanhan, jotta se olisi yhdenmukainen televisiosäännön kanssa, jokaisen vl:n tulee luopua tupakanpoltosta, jos yksikin vl siihen pahentuu. Onhan jokaisen vl:n oltava ilman tv:täkin, kun jossain päin Suomea saattaa olla heikko veli, jonka televisio saattaa viedä synnin teille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu