Sydämen vajaatoiminta ?

Äitin on 80 v ja hänellä on ollut pitkään verenpaine- ja Marevan-lääkitys. Sydämessä on todettu flimmeri ja rytmihäiriöitä. Nyt viime viikkoina hän on valitellut sydämen kovaa hakkaamista ja huonoa oloa (ei kuitenkaan ole oksentanut). Näitä kohtauksia on tullut viikon 2 kertaa yöllä. Hän on saanut kotiin yösairaanhoitoapua (hälyttänyt turvapuhelimella) ja ambulanssimiehetkin on käyneet mittaamassa verenpaineen ja sydänfilmin, ja hän on päässyt myös lääkärin tutkimuksiin. Kaikki verikokeet ja EKG ovat olleet kuulemma ihan hyvät, joten tässä ihmetellään mistä voi olla kysymys.
Mulle tuli mieleen sydämen vajaatoiminta, mutta mitä se oikeastaan tarkoittaa ?
En asu samalla paikkakunnalla, joten en pääse lääkärin juttusille itse.
Lisäksi kävi ilmi, että hänellä on ollut hiivatulehdus, johon kotisairaanhoitaja on antanut jotain salvaa. Se ei ole poistanut hiivaa, mutta kävi ilmi, että kun lääkäriltä kysyttiin siitä, hän sanoi heti, ettei missään nimessä saisi äidilleni ko. salvaa (en tiedä nimeä) käyttää, koska siinä on mm. kortisonia joka ei sovi yhteen äitini muun lääkityksen kanssa !! Ihmettelen, voiko tuo olla oikeasti mahdollista ja ehkäpä jopa syy tuohon huonoon oloon ? Ootteko kuulleet moista ennen ?
1817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vajaatoimintahan on tila jossa sydän ei pumppaa
riittävästi verta elimistöön.
Voi johtua monista eri syistä eli sydän ei toimi
riittävän tehokkaasti.
Yleisempiä oireita varmaankin hengenahdistus ja väsyminen,pystytään kyllä hoitamaankin yleensä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti huolettaa kirjoitti:

Äitin on 80 v ja hänellä on ollut pitkään verenpaine- ja Marevan-lääkitys. Sydämessä on todettu flimmeri ja rytmihäiriöitä. Nyt viime viikkoina hän on valitellut sydämen kovaa hakkaamista ja huonoa oloa (ei kuitenkaan ole oksentanut). Näitä kohtauksia on tullut viikon 2 kertaa yöllä. Hän on saanut kotiin yösairaanhoitoapua (hälyttänyt turvapuhelimella) ja ambulanssimiehetkin on käyneet mittaamassa verenpaineen ja sydänfilmin, ja hän on päässyt myös lääkärin tutkimuksiin. Kaikki verikokeet ja EKG ovat olleet kuulemma ihan hyvät, joten tässä ihmetellään mistä voi olla kysymys.
Mulle tuli mieleen sydämen vajaatoiminta, mutta mitä se oikeastaan tarkoittaa ?
En asu samalla paikkakunnalla, joten en pääse lääkärin juttusille itse.
Lisäksi kävi ilmi, että hänellä on ollut hiivatulehdus, johon kotisairaanhoitaja on antanut jotain salvaa. Se ei ole poistanut hiivaa, mutta kävi ilmi, että kun lääkäriltä kysyttiin siitä, hän sanoi heti, ettei missään nimessä saisi äidilleni ko. salvaa (en tiedä nimeä) käyttää, koska siinä on mm. kortisonia joka ei sovi yhteen äitini muun lääkityksen kanssa !! Ihmettelen, voiko tuo olla oikeasti mahdollista ja ehkäpä jopa syy tuohon huonoon oloon ? Ootteko kuulleet moista ennen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu