Mulle nostettiin trileptaali 2400 mg/vrk. Aamulla tuntuu hauskalta kun kaatuilee ja törmäilee seiniin. Samanlainen fiilis kuin ois kännissä,hauskaa. Yöllä ei tunnu, koska nukun. Pitäiskö valvoo ettei fiilis katoa (vitsi).
Huimaa kuin ois kännissä?
SUOMEMA65
81277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vähentyä muutaman päivän kuluttua jos ei lääkemäärä on liian iso tai lääke sopimaton.
homma kun keppraa nostettiin . onneksi se meni muutamassa päivässä ohi.
hauskaa viis vuotta kärsin kun en silloin
ymmärtänyt ottaa asioista selvää ja uskoin
aina lääkäreitä
mutta kun lamictali otettiin pois niin olo
oli kuin taivaassa.
silloin vielä poissaoloja töistä sen takia
nyt on taas aivan eri lääkkeet.
mies kyllä sano että olen muuttunut ns.
riidan haastajaksi ja ärsyynnyn herkästi
jostain luin että keppra olis sellainen
lääke joka "suututtaa"
nyt ei nukuta kun ennen piti nukkua 12
tuntia yössä ja sittenkin oli väsynyt
ja päälle parin tunnin päikkärit.
piti soittaa ihan lääkärille ja kiittää
kun absenor poistettiin painokin laski
kolmea lääkettä vielä syödään ja niin
kuulemma loppu elämän
keppra,trileptal,frisium
Ihana kuulla etten ole ainoa! Minulla kans tulee n. 30min lääkkeen otosta todellakin KÄNNINEN olo. Se on hankala selittää, mut humalaan verrattavalta tilalta se tuntuu.
Ja vielä sanottakoon, että syön kans trileptalia! Tuleeko muista lääkkeistä sama? Mulla kestää n. tunnin se "känni" ja sit pikku hiljaa alan palautua "normaaliin" olotilaan. Mutta en kuitenkaan koe tätä joka kerta, silloin tällöin.
Mihin perustuu? Kerkeekö lääkeannos laskea liian alas ja ku otat lääkkeen niin se kirjaimellisesti menee päähän? Yritin kysyä vaan ei lääkäri osannut sanoa:O mutta se olikin nuori tyttö, vasta erikostunut. Hän siis näytti hieman hämmästysneelle kun kerroin sivuoireina n. tunnin kännin:D
Tään vuoksi se vaikuttaa myös sydänlihaksen toimintaan. Se taas verenpaineeseen. Jos huimaa, kannattaa mennä mittauttamaan. Yällä verenpaine voi laskea liian alas ja aamulla nostaa sen pilviin!
Olen hoitoalalla ja mittailen "huviksee" verenpainetta melkein päivittäin ja se liikkuu n. 110-120/70-80 yleensä, eli ihannearvossa.
Muulla en töihin pääsisi. Ei näy puhallutuksessa, mutta keikkuu siihen malliin, että pelottaa.
Just vaihdoin lääkkeet Trileptaliin mm. kovan huimauksen takia, ja nyt on jatkuvasti toi känninen olo. Eilen jo mietin, että onko niskat tosiaan NÄIN jumissa, vai oonko tulossa hulluksi, kun on todellakin aivan känninen olo.
Mutta ei pelkoa, onkin vain lääkkeistä johtuvaa, eikä siis poistu koskaan... :D Eipä tarvi juoda kovin paljoa baarissa?
Mulla annoksena vaivainen 300 300, eli ei mikään PÄÄTÄ HUIMAAVA... :D Ja epäilijöille: on syöty jo pari kuukautta, ja "huimaa" aamuin illoin, jatkuvasti. Verenpaine 118/70. Just katoin lääkeselosteesta nettisivuilta, että lääkkeen sivuoireena on heittohuimaus, ilmeisesti sitten tämä, varsin hyvin mielestäni kuvaa ainakin olo tilaa.