Omia mielipiteitä kaivataan.
Avasin tämän keskustelun, nyt sen takia, että haluan teidän mielipiteitä. Ja ehkä vähän apuakin siiheen, ku pitäisi koulussa pitää tästä puhe.
Eli siis mitä on hyviä ja mitä huonoja asioita siinä että Suomen täysi-ikäisyys on 18. En nyt tarkota mitään, että saa juoda viinaa ja ostaa tupakkaa laillisesti vaan, enemmän tälläsiä ns. poliittisia.
Onko teidän mielestä Suomalaiset 18-vuotiaat tarpeeksi kypsiä, voiko heitä luokitella aikuiseksi muuten kuin iän perusteella. Onko äännestysikä sopiva vai pitäisikö sitä korottaa vai laskea. Onko Suomalaisilla nuorilla tarpeeksi vastuuta yhteiskunnassa. Saadaanko me tarpeeksi.
Mitä huonoja ja mitä huonoja puoli siinä on, että täysi-ikäisyyden raja on 18?
Vai olisiko parempi jos täysi-ikäisyys olisi 20?
Täysi-ikäisyys?
3
1487
Vastaukset
- että,,
18 w saadaan jo kenkää kotoa.
Siispä pitää saada viinaa ja tupakkia.
Pelit pitäis kieltää alle 50 vuotiailta
ja yli 60 vuotiailta.
Jos aikaa päästä pillun päälle, niin
sopiva ikäraja on 20 ( muista mainita
tämä esitelmässä :) ) - nuppusika
Minun mielestä sen pitäs´olla 21 nii´kun ennen vanhhaan aikkaan. Ja minä ajattelin tuosta tällä tavala jo sillon kun ite olin 12- vuotinen.
- TMK6
Kyllähän se ihmisen omasta mielestä on varmaan hyvä että on 18-vuotiaana täysi-ikäinen. Ainakin näin itellä. Ei sitä varmaan hyödytä korottaa.
Uskoakseni 18-vuotiaita on neljä ryhmää: Lapselliset ja vastuuttomat, suhtkoht normaalit nuoret, poliittisesti valveutuneet (ja muutenkin yhteiskunnallisista asioista kiinnostuneet) ja vielä yksi ryhmä tästä näiden kahden viimeksimainitun väliltä. Itse kuulun mielestäni tuohon toiseksi viimeiseen (olen 17, tuskin suurta eroa henkisessä kehityksessä 4kk päästä kun saavutan täysi-ikäisyyden rajan?)
Äänestysikärajaa ei pidä mun mielestä ainakaan laskea, tuntuu että sillä ei saada muuta kuin äänestämättömyysprosenttia korotettua. Ne nuoret jotka ovat kiinnostuneet poliittisesta vaikuttamisesta, käyvät äänestämässä ja ensimmäiseksi mainittu ryhmä ei varmasti välitä paskankaan vertaa muusta, kunhan kelan rahat napsahtaa tilille tiettynä päivänä.
Eikä sitä pitäis myöskään korottaa. Mulla ainakin ketuttais, kun ei pystyis äänestämään, vaikka halua oiskin. Meitä on henkisesti moneen junaan.
Vastuuta mielestäni on riittävästi näin äkkiseltään ajateltuna (lähinnä rikosoikeudellisessa mielessä) ja muutenkin kun saa vapautta, pitää myös olla valmis ottamaan vastuuta.
Eikö opintotukea korotettu vasta? Vai muistanko ihan väärin? Jos korotettiin, niin varmasti saadaan riittävästi (ainakin oma tuki sen suuruinen, etten olis uskonu).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662238Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381853Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711480Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211454Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.761153Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771134Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211086Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051064- 77919
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9912