Puoliautomaattinen ilmastointi (lämmitys)

Mitä eroa puoliautomaattisella ilmastoinnilla ja tavallisella puhalluslämmityksellä? Eli jos laitan puoliautomaattisen ilmastoinnin vaikka 22:en asteeseen (puhallin asennossa 1), niin miten tilanne eroaa siitä, että teen saman ilmastointi off asennossa (puhallin asennossa 1). Lämpöä tulee, mutta eihän puoliautomaatti kontrolloi mitenkään sisätilan lämpöä, vai?
Eli mitä tekee pa. ilmastointi lämmityskäytössä eri lailla kuin normaali lämmityspuhallin?
91183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

puoliautomaatti on termostaattiohjattu lämmitysasennossa kun tavallinen lämppäri antaa suunnileen vakiolämpöä kunnes muutat säädintä .

Äänestä
  • Eli käytännössä eroa ei siis ole. Esimerkiksi jos ajatellaan ikkunoiden huurteesta auki pysymistä tai lämmön jakautumista. Ei siis varmaan kannata suotta tuota (AC) talvisin päällä pitää.

    Äänestä

  • puolitomaatti kirjoitti:

    Eli käytännössä eroa ei siis ole. Esimerkiksi jos ajatellaan ikkunoiden huurteesta auki pysymistä tai lämmön jakautumista. Ei siis varmaan kannata suotta tuota (AC) talvisin päällä pitää.

    Niin se ilmastoinnin kompressorihan ei lähde päälle jos off nappulaa on painettu. Lämpötilaa se silti yrittää parhaansa mukaan säädellä, eli toimii ainakin viileämmillä keleillä hyvin.

    Äänestä

Suurin piirtein näin: pa. ilmastointi pyrkii pitämään säädetyn lämpötilan autossa. Tavallinen lämmityspuhallin lykkää kokoajan sitä samanlämpöistä ilmaa, mutta pa. ilmastointi säätää puhallusilman lämpötilaa ihan samalla tavalla kuin automaattinenkin ilmastointi. Automaatti-ilmastointi yrittää sitten tämän lisäksi vielä säädellä puhallusnopeutta ja sitä mistä sitä ilmaa lykätään kabiiniin.

Äänestä
  • Kiitos.

    Äänestä

  • Mittaako puoliautomaattikin sitten jostain kabiinin lämpötilaa, vai mistä se osaa tuon säädön tehdä?

    Äänestä

Hanki samantien täysautomaattinen ilmastointi. Se on käytännössä vaivaton vaihtoehto. Kesät, talvet sama asetus. Ja kabinissa on aina sopiva lämpötila ja puhallus. Mitä nyt joskus joutuu lähteissään pistämään penkin tai takalasin ja peilien lämmityksen päälle. Ilmastointi on päällä vain, kun sitä tarvitaan. Lähtiessä puhallus on pienellä, ja kun lämpöä alkaa löytyä, lisääntyy puhalluskin. Kun kabiinin lämpätila on sopiva, pienenee puhalluskin sopivasti.

Äänestä
  • Samaa mieltä. Ja varsinkin kun Skodalla hintaero puoliautomaattiseen on vain muutaman satasen ja tulee monien varustetasijen yhteydessä "ilmaiseksi". Kun kerran totuu automaatti-ilmastointiin niin ihmettelee, miksi sitä lämmityslaitetta on pakko koko ajan käpälöidä kun sen voi hoitaa automaattisestikin. Jää aikaa vaikka liikenteen havainnointiin...

    Äänestä

  • SK-Car kirjoitti:

    Samaa mieltä. Ja varsinkin kun Skodalla hintaero puoliautomaattiseen on vain muutaman satasen ja tulee monien varustetasijen yhteydessä "ilmaiseksi". Kun kerran totuu automaatti-ilmastointiin niin ihmettelee, miksi sitä lämmityslaitetta on pakko koko ajan käpälöidä kun sen voi hoitaa automaattisestikin. Jää aikaa vaikka liikenteen havainnointiin...

    ei sitä puoliautomaattia niin usein tarvitse räplätä että siitä jotain ongelmia tulisi.

    Tämä sukupolvi on vaan niin tyytymätön kaikkeen, kohta pitäisi jo rattikin toimia ilman että siihen tarvii koskea...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Puolitomaatti kirjoitti:

Mitä eroa puoliautomaattisella ilmastoinnilla ja tavallisella puhalluslämmityksellä? Eli jos laitan puoliautomaattisen ilmastoinnin vaikka 22:en asteeseen (puhallin asennossa 1), niin miten tilanne eroaa siitä, että teen saman ilmastointi off asennossa (puhallin asennossa 1). Lämpöä tulee, mutta eihän puoliautomaatti kontrolloi mitenkään sisätilan lämpöä, vai?
Eli mitä tekee pa. ilmastointi lämmityskäytössä eri lailla kuin normaali lämmityspuhallin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu