kaipaan minä. Otan esimerkiksi uuden kaupungin johtajien valinnan. Kaupungin kokonaisetu syrjäytettiin mielestäni monella kohtaa. Ymmärrettävä lähtökohta oli se, että pyritään hoitamaan hommat nykyisellä porukalla ettei tarvitse uusia palkata. MUTTA: Miksi esimerkiksi yhdyskuntatoimenjohtajaksi valittiin kaupunginarkkitehti, kun tarve olisi vaatinut jämerää osaajaa talon ulkopuolelta? Jaa että ei tulisi lisäkustannuksia? Höpöhöpö. Vaara olisi hyvin voitu nimittää uuteen kaava-arkkitehdin virkaan, jota nyt täytellään. Samalla rahalla olisi saatu pätevä JOHTAJA ilman sanottavia lisäkustannuksia. Voisiko vaikka joku asian päättäjistä kertoa miksi näin ei toimittu? Oliko edes harkinnassa...
Rohkeutta ja oivallusta
päätöksentekoon
16565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jänishousuja sanoisin, ovat valtuutetut, kun kukaan ei ole uskaltanut nostaa kissaa pöydälle. Korkeampaa vakanssia ja lisää palkkaahan tässä ollaan antamassa Vaaralle.
Mutta miten ne hommat sujuu? sitä ei kukaan uskalla näköjään arvostella.
Minkähänlaista kompetenssia sinulla on esittää kyseisiä arvioita? Ettei vaan taustalla piilisi joitakin henkilökohtaisia kaunoja?
En edes ole tavannut ko. henkilöä
Otin vain esimerkin. Olen muodostanut käsitykseni seuraamalla päätöksentekoa aktiivissti jo vuosia ja matkan varrella on muotoutunut esittämäni käsitys.
Kai sentään oman kunnan johtajia saa arvioida siinä miss ministereitäkin?
Oikeassa. Mehän hänen palkkansa maksetaan.
miksi näin?
Olen oppositiossa oleva valtuutettu, eikä minulle kerrota vaikka kysyn. Valituksien kautta saa asioista selkoa, se on sitä Jämsäläistä avoimuutta.
Nyt pitäs jo vaatia niiden valtuutettujen eroa, jotka ovat saaneet tahtonsa läpi viimevuosina. Suohon ollaan vaipumassa. Kuka uskaltaa avata suunsa?
olet sinne oppositioon joutunut? Toisekseen eivätkös kaikki valtuutetut saa saman paperinipun ennen kokouksia?
Ei niistä papereista perimmäiset asiat selviä. Se on kuin kuntavelka. Suominen sanoo ettei ole huonosti asiat ja Mattila pelottelee.
Jämsekin ja kiinteistöyhtioiden velat ei Suomisen mielestä ole laskettavia. Ei kai se terveydenhuoltokaan enää kuntalaisille maksa, kun se yksityistetään, niin yksinkertaista se on, mutta minä en silti tajua.
Tosiaankin, sinä olet pässi. On ihan oikein, että sinut tuupattiin sivuraiteelle.
(Huumorintajuttomille huomautus, ei tämä mikään oikea valtuutettu ole).
Se on tosiaan masentavaa kun minua sanotaan pässiksi ja vielä itsekin siltä tuntuu, että pässihän minä. Ihan itkettää (onneks se ei tässä näy eikä kuulu).
Jos uskaltaiskin niin puskisin kaupunginhallituksen herroja persuuksille. Mutta mulla on niin heikko sarvi ja sekin jalkojen välissä, ei sillä enää puskemine onnistu.
Mitä se yhdyskuntatoimenjohtaja tekee?
Nyt kun Jämsä ja Jämsänkoski yhdistyy ja Kuoreves ja Länkipohjakin siinä jo on, niin sehän on nimeltään yhdyskunta. Yhdyskuntatoimen johtaja on isompi herra kun kaupuginjohtaja, jos oikein olen ymmärtänyt.
Elikkäs se johtaa koko yhdyskuntaa, jotenka tosi iso isoherra se on. Jos tietäsin sen palkan, niin sanosin tarkemmin miten iso. Mutta ei sitä enää sinutella, se on varma. Ja puku päällä ja ravatti kaulassa se kaupungilla liikkuu, siitä sen tuntii jos ei muuten.
vahvistetaan, niin uskon, että ei tämä herra juuri muuta tee kuin virheitä...
..kuntalaisten etua. Siis: ne jotka tulevaan valtuustoon valitaan, saavat eteensä esityslistoilla kaikki tarvittavat tiedot asian kuin asian päättämiseksi ja valtuutetulla on oikeus muutenkin saada tietoa kunnan asioista, jos haluaa selvää ottaa.. Ja me äänestäjät; meidän ei tarvitse kuin käydä äänestyskopissa ja
valita viisaat päättäjät. Niin helppoa se meille on. Sitten me tietysti ihan jälkikäteenkin maksetaan niitä menoja veroäyrin mukaan, jokaisesta tienaamastamme eurosta.
On jo nyt vetkutellut yli vuosikymmenen Päijänteen rantakaavan kanssa ja ylipäätään kaikki hoidossaan olevat asiat katoavat kuuluisaan pöytälaatikkoon hautumaan...
vielä nuijalla napautettu pöytään, toisin sanoen se on tää uus valtuusto joka päättää ja hyväksyy kaikki virat ja toimet ennenkuin kukaan joka on paikkaa hakenut, saa viran.